Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

PREVZETI POBUDO: reforma, skupnost in pomen izmenjave znanja

Spremenjeno dne: 11/02/2019

13. december 2018, od 9.30 do 17.00, konferenca o evropski državljanski pobudi, Avstrija

Evropska državljanska pobuda je prvo leto potovanja po Evropi končala s celodnevno interaktivno konferenco 13. decembra 2018 na Dunaju. Pot, ki se je začela maja v Bolgariji, je bila med letom obiskana v Litvi, na Poljskem, Češkem, v Franciji in na Portugalskem, da bi ozaveščala o tem orodju participativne demokracije, se srečala z lokalnimi participativnimi demokratičnimi skupnostmi in pridobila znanje o tem, kako uspešno voditi kampanjo državljanske pobude.

Celodnevna interaktivna konferenca je bila vrhunec prvega leta kampanje Pobuda in je bila posebna, saj sta Svet Evropske unije in Evropski parlament le nekaj ur pred njenim začetkom dosegla politični dogovor o predlogu Komisije za reformo evropske državljanske pobude.

Bruno Kaufman, korespondent za globalno demokracijo, švicarsko podjetje za radiodifuzijo, je vodil konferenco, ki je ponudila kombinacijo interaktivnih predavanj in predstavitev, pogovorov in okroglih miz, ki so predstavili orodje in omogočili vpogled v izboljšave prihodnje reforme evropske državljanske pobude.

Robert Stein, vodja volilnega oddelka na avstrijskem zveznem ministrstvu za notranje zadeve, je začel dopoldansko sejo, ki se je nadaljevala z videosporočilom Alberta Alemanna, profesorja prava in politike Evropske unije HEC Pariz in ustanovitelja, The Good Lobby, ki je govoril o „Evropi kot projektu ljudi: Na poti k novi paradigmi za državljansko udeležbo“. Nato je Pascal Herry, vodja skupine za evropsko državljansko pobudo pri Evropski komisiji, poslušal občinstvo s kvizom o evropski državljanski pobudi, ki mu je sledil pregled reforme in ključnih izboljšav, ki se bodo uporabljale od leta 2020. Jutranji del seje se je zaključil z razpravo na okrogli mizi o viziji za večjo udeležbo državljanov pri oblikovanju politik EU.

 „Pomanjkanje sodelovanja“ ima lahko resne posledice za naše demokracije

Erwin Mayer, ustanovitelj Mehr Demokratie! Avstrija in članica upravnega odbora organizacije Democracy International sta poudarila pomen vključevanja ljudi in jim omogočila, da izrazijo svoje mnenje v demokratičnem procesu. Po zgledu naših evropskih pogodb je pojasnil, kako pomembno je vključiti državljane EU prek referendumov ob vsaki spremembi pogodb. G. Mayer je dejal, da lahko pomanjkanje udeležbe delno pojasni dogodke v Evropi, in predlagal, da bi se s spodbujanjem večje udeležbe državljanov z orodji participativne demokracije lahko zoperstavili tem pojavom. 

Na naslednji okrogli mizi Kinga Joó, članica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora in poročevalka za mnenje o evropski državljanski pobudi, je predstavila vlogo Evropskega ekonomsko-socialnega odbora v procesu evropske državljanske pobude. Pojasnila je, da ima Odbor premostitveno vlogo med organizatorji in EU.  Vzpostavili so številna orodja za pomoč organizatorjem pri uspešnem izvajanju kampanje, in sicer priročnik za uporabnike za organizatorje evropske državljanske pobude, potni list za državljane EU, povabilo organizatorjem v odbor, naj prejmejo nasvete in podporo, itd.

Države članice bi morale biti bolj vključene v proces evropske državljanske pobude

Kinga Joó in Gregor Wenda, namestnik vodje oddelka za volitve na zveznem ministrstvu za notranje zadeve, Avstrija sta omenila pomen vključevanja držav članic v postopek pobude. Gregor Wenda je pojasnil, da sodelovanje držav članic zagotavlja verodostojnost in zaupanje državljanov EU. Poudaril je, da bi morale imeti države članice dejavnejšo vlogo, in sicer na začetku pobude, da bi morale biti kontaktna točka za organizatorje in jim po potrebi svetovati.

„Zadnjih šest let je bil učni proces za vse udeležene“

Olga Kurpisz, referentka pri Evropski komisiji, je zaključila razpravo na okrogli mizi, tako da je prestavila zadnjih šest let in opozorila na izboljšave, ki jih bo z reformo prinesla evropska državljanska pobuda. Poudarila je, da so bila ta leta učna izkušnja za vse udeležene akterje. To je bila priložnost za razumevanje in opredelitev ovir in ovir, ki jih je treba premagati.

Predavanja, na katerih se zberejo zamisli in razpravljajo o njih

Po dopoldanski seji, ki je udeležencem ponudila podroben pregled evropske državljanske pobude, se je popoldne bolj osredotočil na to, da se udeležencem omogoči medsebojno pogovor, izmenjava in razprava. Popoldne se je začelo pet predavanj o različnih temah, povezanih s praktičnimi vprašanji o evropski državljanski pobudi.

Kako pripraviti pobudo? (Moderatorji: ELISA Lironi in Flavio Grazian, vodja digitalne demokracije in koordinator za digitalno demokracijo, forum evropske državljanske pobude in evropska služba za ukrepanje proti državljanom (ECAS)

Moderatorji so navedli, da je lahko težko najti pravo besedilo, ki izraža bistvo svojega sporočila, opisuje podprto zamisel, potencialnim podpisnikom daje prave argumente za podpis itd.

Za odpravo teh ovir sta Elisa Lironi in Flavio Grazian udeležencem dala praktične nasvete, kot so:

  • Z uporabo orodij, ki so že na voljo in so bila razvita v okviru foruma evropske državljanske pobude, z zamislijo o pomoči organizatorjem pobud, in sicer z naslovom „How to Guides“ in drugim gradivom v razdelku „Učenje“ foruma;
  • Pri pripravi pobude se lahko pametno uporabi priloga, ki se lahko uporabi za podrobnejše informacije in filtriranje splošnega tona glavnega besedila.

Kako zbirati sredstva? (Moderator: Pieter Boeder, svetovalec za komuniciranje in član organizacije We is Europe!)

Skupina se je strinjala, da pri zbiranju sredstev ne gre le za denar, temveč je pomembneje za vzpostavljanje zavezništev in mrež. Zbiranje denarja je sekundarni cilj. Koristno je razviti več kot le monetarni odnos z nekaterimi partnerji.

Skupina je opredelila izzive, kot so različni davčni sistemi v državah članicah in pomen zagotavljanja preglednosti.

Na koncu se je skupina strinjala, da bi morala EU zagotoviti financiranje evropskih državljanskih pobud. Pomanjkanje sredstev ne bi smelo biti ovira pri predlaganju pobude.

Kako iskati partnerje? (Moderator: Dessy Gavrilova, predsednica Evropske mreže hiš za razpravo „čas do Talk“ ter ustanoviteljica in predsednica centra Rdeče hiše za kulturo in razpravo, Sofija)

Skupina je obširno razpravljala o tem, kateri partnerji so najboljši multiplikatorji. To je treba upoštevati pri opredelitvi in izbiri partnerjev.

Splošna ideja je, da večji kot je partner, večji je doseg, žal pa je lahko to včasih zavajajoče. Zato velikost partnerja ni nujno najpomembnejše merilo. Vpliv, ozaveščanje in predanost so pomembnejši.

Pridržati se je lahko na primer mreži nevladnih organizacij, vendar si je treba prizadevati za izhod iz območja udobja in navezati stike z različnimi partnerji.

Skupina je razpravljala o nekaterih nasvetih za iskanje partnerjev, kot so izbira dobre teme, ki bo pritegnila pozornost, opredelitev organizacij, ki imajo enake vrednote in prepričanja ter ki bodo motivirane za predano izvajanje sporočila,

spodbujanje razprave na lokalni ravni in    

zagotoviti, da bodo imeli partnerji svoje koristi, saj bodo pomagali pri prenosu sporočila.

Kako izvajati kampanjo? (Moderator: Julia Hahn, vodja organizacije Bürgerforum Europa)

Glavne ideje, ki jih je skupina razvila v zvezi s kampanjo, so:

  • Izgradnja evropske mreže;
  • Skrbno opredelitev zainteresiranih strani;
  • Prilagoditi in razviti jasno sporočilo; v idealnem primeru je smiselno začeti z opredelitvijo „zakaj?“
  • Ciljno usmerjen pristop;
  • Zagotoviti celovit pristop, ki ne pomeni le širjenja besede, temveč tudi zbiranje povratnih informacij za izboljšanje sporočila in kampanje;
  • Če se večjezičnost spremeni v prednost, so kulturne razlike pogosto pomembnejše od jezikovnih razlik.

Kako bolje komunicirati in sodelovati v zvezi z evropsko državljansko pobudo? (Moderator: Yana Pargova, vodja kampanje #EUTakeTheInitiative, GOPA Com.)

Skupina je predstavila več ključnih zamisli za doseganje najboljših rezultatov:

  • Iskanje ambasadorjev na lokalni ravni, da bi dosegli resnično sodelovanje;
  • Vključevanje multiplikatorjev z zagotavljanjem navodil in predlog po korakih, ki jih lahko uporabijo za lažjo promocijo orodja;
  • Poudarjanje rezultatov v procesu kampanje; to pomeni, da je koristno pokazati, da se nekaj dogaja, da je kampanja učinkovita;
  • Preučitev pobud, ki niso nujno uspešne, vendar so bile upoštevane; to lahko ustvari pozitivno sporočilo;
  • Opredelitev zgodb o uspehu in pričevanj;
  • Dejavnejše vključevanje medijev.

Skupina je opredelila tudi nekatere izzive, s katerimi se soočajo organizatorji posebnih pobud pri komuniciranju in sodelovanju:

  • Nekdo mora prisluhniti, težko je opredeliti pravo občinstvo, ki bo zainteresirano za svoje sporočilo in ki ga želi posredovati in igrati dejavno vlogo v kampanji;
  • Pomanjkanje zaupanja v sistem;
  • Jezikovna ovira je lahko ovira pri sporazumevanju.  

Predstavite svojo zamisel

Po razstavah so udeleženci nato v središču pozornosti in so bili pozvani, naj predstavijo svojo idejo o pobudi ali razpravljajo o izzivu, s katerim se soočajo, da bi nato sodelovali v skupinah, da bi našli rešitve.

Skupaj je bilo predstavljenih 6 zamisli:

#1 – žogica EU: organizacija žoge EU, ki jo gostijo državljani EU na Dunaju.

#2 – Določitev denarja s strani Evropske centralne banke (ECB): spodbujanje ustvarjanja denarja v EU.

#3 – Odločimo se o podnebju: ukrepanje za preprečevanje podnebnih sprememb.

#4 – Vzpostavitev brezpogojnega osnovnega dohodka: spodbujanje EU, naj oblikuje priporočila in podpre vse države članice pri uvedbi brezpogojnega osnovnega dohodka.

#5 – Evropska pobuda za kredite: zagotavljanje brezobrestnih posojil gospodarskim podjetjem, ki so pripravljena izboljšati skupno dobro.

#6 – Vrednost izločitve za plastenke in pločevinke/EU/Svet: vzpostavitev vseevropskega/svetovnega sistema, ki potrošnikom omogoča, da dobijo denar, ko vrnejo plastenke in pločevinke.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.