Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Z VLASTNÍ INICIATIVY: reforma, společenství a význam sdílení znalostí

Datum aktualizace: 11/02/2019

Prosince 2018, 9:30–17:00 hod. Konference o evropské občanské iniciativě – Vídeň, Rakousko

Evropská občanská iniciativa Roadshow ukončila svůj první rok cestování po Evropě celodenní interaktivní konferencí ve Vídni dne 13. prosince 2018. Cesta, která začala v květnu v Bulharsku, navštívila po celý rok Litva, Polsko, Česká republika, Francie a Portugalsko s cílem zvýšit povědomí o tomto nástroji participativní demokracie, setkat se s místními komunitami participativní demokracie a získat znalosti o tom, jak úspěšně vést kampaň občanské iniciativy.

Celodenní interaktivní konference vyvrcholila prvním rokem kampaně „Zahájení iniciativy“ a byla zvláštní, protože jen několik hodin před jejím zahájením dosáhly Rada Evropské unie a Evropský parlament politické dohody o návrhu Komise na reformu evropské občanské iniciativy.

Bruno Kaufman, korespondent pro globální demokracii, švýcarská rozhlasová společnost, moderoval konferenci, která nabídla kombinaci interaktivních setkání, diskusí a panelových diskusí představujících tento nástroj a poskytujících přehled o zlepšeních nadcházející reformy evropské občanské iniciativy.

Robert Stein, vedoucí pro volební záležitosti na rakouském spolkovém ministerstvu vnitra, zahájil dopolední část, která pokračovala videopříspěvkem profesora práva a politiky Evropské unie Alberta Alemanna, HEC Paris & zakladatel The Good Lobby, který hovořil o „Evropě jako lidovém projektu: Směrem k novému paradigmatu pro účast občanů“. Dále Pascal Herry, vedoucí týmu evropské občanské iniciativy v Evropské komisi, zapojil diváky do kvízu o evropské občanské iniciativě, po němž bude následovat přehled reformy a hlavních zlepšení, která budou platit od roku 2020. Dopolední část byla uzavřena panelovou diskusí na téma vize většího zapojení občanů do tvorby politik EU.

 „Nedostatečná účast“ může mít závažné důsledky pro naše demokracie

Erwin Mayer, zakladatel Mehr Demokratie! Rakousko a člen správní rady organizace Democracy International zdůraznili, že je důležité zapojit občany a dát jim příležitost vyjádřit se k demokratickému vývoji. Uvedl příklad našich evropských smluv a vysvětlil, jak je důležité zapojit občany EU prostřednictvím referend, kdykoli dojde ke změně Smluv. Pan Mayer uvedl, že nedostatečná účast může částečně vysvětlit současné události v Evropě, a navrhl, že podpora většího zapojení občanů prostřednictvím nástrojů participativní demokracie by mohla těmto jevům čelit. 

Příští panelová členka Kinga Joó, členka Evropského hospodářského a sociálního výboru a zpravodajka stanoviska k evropské občanské iniciativě, představila úlohu Evropského hospodářského a sociálního výboru v procesu evropské občanské iniciativy. Vysvětlila, že Výbor má překlenovací úlohu mezi organizátory a EU.  Zavedly řadu nástrojů, které mají organizátorům pomoci úspěšně vést kampaň, konkrétně uživatelskou příručku pro organizátory evropské občanské iniciativy, cestovní pas pro občany EU, pozvání organizátorů do Výboru, aby se jim dostalo poradenství a podpory atd.

Členské státy by měly být více zapojeny do procesu evropské občanské iniciativy

Jak Kinga Joó, tak Gregor Wenda, zástupce vedoucího oddělení pro volební záležitosti spolkového ministerstva vnitra, Rakousko poukázali na význam zapojení členských států do procesu iniciativy. Gregor Wenda vysvětlil, že zapojení členských států zajišťuje občanům EU důvěryhodnost a důvěru. Zdůraznil, že členské státy by měly hrát aktivnější úlohu, zejména v počáteční fázi iniciativy, že by měly být kontaktním místem pro organizátory a v případě potřeby jim poskytovat poradenství.

„Během posledních šesti let se všichni zapojují do procesu učení“

Olga Kurpiszová, referentka, Evropská komise, uzavřela panelovou diskusi tím, že ukončila posledních 6 let a poukázala na zlepšení, která má evropská občanská iniciativa přinést prostřednictvím reformy. Poukázala na to, že tyto roky byly pro všechny zúčastněné subjekty vzdělávací zkušeností. Bylo to příležitost pochopit a identifikovat blokační body a překážky, které je třeba překonat.

Rozbíjení, kde se můžete setkávat a diskutovat o nápadech

Po dopolední části, která účastníkům poskytla podrobný přehled o evropské občanské iniciativě, se odpoledne více zaměřilo na to, aby účastníci měli příležitost diskutovat, sdílet a diskutovat mezi sebou. Odpoledne bylo zahájeno 5 rozbití, které se zabývalo různými tématy týkajícími se praktických otázek týkajících se evropské občanské iniciativy.

Jak vypracovat návrh iniciativy? (Moderátory: ELISA Lironi a Flavio Grazian, manažer pro digitální demokracii a koordinátor pro digitální demokracii, Fórum evropské občanské iniciativy a služba pro evropskou občanskou akci (ECAS))

Moderátoři uvedli, že může být složité nalézt správné znění, jak vyjádřit podstatu vlastního sdělení, popsat podporovanou myšlenku, poskytnout potenciálním signatářům správné argumenty, aby chtěli podepsat, atd.

S cílem překonat tyto překážky daly Elisa Lironi a Flavio Grazian účastníkům praktické rady, například:

  • S využitím již dostupných nástrojů, které byly vyvinuty v rámci Fóra evropské občanské iniciativy, s myšlenkou pomoci organizátorům iniciativy, konkrétně „Jak pokyny“ a další materiály v části fóra „Learn“;
  • Uvážlivě používat přílohu při přípravě iniciativy – lze ji použít k poskytnutí podrobnějších informací a filtrování obecného tónu hlavního textu.

Jak získat finanční prostředky? (Moderátor: Pieter Boeder, poradce v oblasti komunikace a člen sdružení We are Europe!)

Skupina se shodla na tom, že získávání finančních prostředků není jen o peníze, ale především o budování aliancí a sítí. Získávání finančních prostředků je sekundárním cílem. Je cennou myšlenkou rozvíjet více než jen měnový vztah s některými partnery.

Skupina identifikovala problémy, jako jsou různé daňové systémy v členských státech a význam zajištění transparentnosti.

Závěrem se skupina shodla na tom, že EU by měla poskytovat finanční prostředky na evropské občanské iniciativy. Nedostatek finančních prostředků by neměl být překážkou pro navržení iniciativy.

Jak hledat partnery? (Moderátor: Dessy Gavrilova, předsedkyně Evropské sítě domů pro diskusi na téma „Čas do Talk“ a zakladatelka a předsedkyně Centra červeného domu pro kulturu a diskusi v Sofii)

Skupina podrobně diskutovala o tom, kteří partneři jsou nejlepšími multiplikátory. To musí být zohledněno při určování a výběru partnerů.

Obecnou myšlenkou je, že čím větší je partner, tím větší dosah je, bohužel to může být někdy zavádějící. Velikost partnera proto nemusí být nutně nejdůležitějším kritériem. Důležitější je vliv, dosah a odhodlání.

Může být pohodlné držet se například sítě nevládních organizací, je však vágnější vystoupit z pohodlné zóny a oslovit různé partnery.

Skupina diskutovala o některých tipech, jak najít partnery, jako je volba dobrého tématu, které přiláká pozornost, určení organizací, které sdílejí stejné hodnoty a přesvědčení a které budou motivovány k tomu, aby se sdělení ujaly s odhodláním.

podnítit diskusi na místní úrovni a    

zajistit, aby partneři měli své vlastní výhody tím, že budou nápomocni při předávání zprávy.

Jak vést kampaň? (Moderátor: Julia Hahn, vedoucí Bürgerforum Europa)

Skupina vypracovala tyto hlavní myšlenky týkající se způsobu vedení kampaně:

  • Budování evropské sítě;
  • Pečlivé určení zúčastněných stran;
  • Přizpůsobit a vypracovat jasné poselství; v ideálním případě je rozumné začít určením „proč?“
  • Přístup zaměřený na cíle;
  • Zajištění celokručného přístupu, což znamená nejen šířit slovo, ale také shromažďovat zpětnou vazbu s cílem zlepšit sdělení a kampaň;
  • Z mnohojazyčnosti se stává výhodou, přičemž kulturní rozdíly jsou často důležitější než jazykové rozdíly.

Jak lépe komunikovat a spolupracovat na evropské občanské iniciativě? (Moderátor: Yana Pargova, vedoucí kampaně #EUTakeTheInitiative, GOPA Com.)

Skupina přišla s několika klíčovými myšlenkami, jak dosáhnout nejlepších výsledků:

  • Nalezení angažovaných velvyslanců na místní úrovni s cílem dosáhnout skutečného zapojení;
  • Zapojení multiplikátorů tím, že jim poskytnou podrobné pokyny a šablony, které mohou používat k usnadnění propagace tohoto nástroje;
  • Zdůraznění výsledků v průběhu kampaně; to znamená, že je důležité prokázat, že se něco děje a že kampaň je účinná;
  • Zkoumání iniciativ, které nemusí být nutně úspěšné, ale byly zohledněny; to může vést k pozitivnímu poselství;
  • Identifikace úspěšných příběhů a svědectví;
  • Aktivnější zapojení sdělovacích prostředků.

Skupina rovněž identifikovala některé z problémů, jimž čelí organizátoři konkrétních iniciativ, když se snaží komunikovat a spolupracovat:

  • Někdo musí naslouchat, může být obtížné určit správné publikum, které se zajímá o své poselství a bude ho chtít předat a hrát aktivní úlohu v kampani;
  • Nedostatek důvěry v systém;
  • Jazyková bariéra může být překážkou při komunikaci.  

Rozmísťte si svůj nápad

Po rozpadech se účastníci následně dostali do středu zájmu a byli požádáni, aby se seznámili se svou vlastní myšlenkou iniciativy nebo diskutovali o výzvě, s níž se nyní setkávají, pokud jde o spolupráci ve skupinách s cílem nalézt řešení.

Celkem bylo představeno 6 nápadů:

#1 – koule EU: uspořádání kuličky EU pořádané ve Vídni, kde se sejdou občané EU.

#2 – Vytvoření peněz Evropskou centrální bankou (ECB): podpora tvorby peněz v EU.

#3 – Rozhodujeme o klimatu: přijetí opatření k předcházení změně klimatu.

#4 – Zahájení bezpodmínečného základního příjmu: vybídnout EU, aby vydala doporučení, a podpořit všechny členské státy při zavádění bezpodmínečného základního příjmu.

#5 – Evropská úvěrová iniciativa: poskytování bezúročných úvěrů hospodářským podnikům, které jsou ochotny zlepšit společné blaho.

#6 – Výjimka pro plastové lahve a plechovky/EU/celosvět: vytvoření celoevropského/celosvětového systému, který spotřebitelům umožní získat zpět peníze při vracení plastových lahví a plechovek.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?