Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

KEZDEMÉNYEZZE A KÖVETKEZŐ KEZDEMÉNYEZÉSEKET: a reform, a közösség és a tudásmegosztás fontossága

Frissítés dátuma: 11/02/2019

2018. december 13., 9.30–17.00 – Konferencia az európai polgári kezdeményezésről – Bécs, Ausztria

Az európai polgári kezdeményezés Roadshow-ja 2018. december 13-án egy egész napos interaktív konferenciával zárta le az európai utazás első évét. A májusban Bulgáriában kezdődött útjáték egész évben látogatást tett Litvániában, Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Franciaországban és Portugáliában, hogy felhívja a figyelmet a részvételi demokrácia ezen eszközére, találkozzon a részvételi demokrácia helyi közösségeivel, és ismereteket szerezzen arról, hogyan lehet sikeresen vezetni egy polgári kezdeményezési kampányt.

Az egész napos interaktív konferencia a kezdeményezés első évének csúcspontja volt, és különleges volt, mivel az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament csak néhány órával a kezdete előtt politikai megállapodásra jutott az európai polgári kezdeményezés reformjára irányuló bizottsági javaslatról.

Bruno Kaufman, a Swiss Broadcasting Company Globális Demokrácia kapcsolattartója moderálta a konferenciát, amely interaktív munkamegbeszélésekből, beszélgetésekből és panelbeszélgetésekből állt, bemutatva az eszközt, és betekintést nyújtva az európai polgári kezdeményezés közelgő reformjának javulásába.

Robert Stein, az osztrák Szövetségi Belügyminisztérium választási ügyekért felelős vezetője megnyitja a délelőtti ülést, amelyet Alberto Alemanno, a HEC Paris és a The Good Lobby európai uniós jog és politika professzorának videoüzenete követett, aki az „Európa mint népprojekt: A polgári részvétel új paradigmája felé”. Ezt követően Pascal Herry, az Európai Bizottság európai polgári kezdeményezéssel foglalkozó csoportjának vezetője kvízkérdést szervezett a közönségnek az európai polgári kezdeményezésről, majd áttekintette a reformot és a 2020-tól alkalmazandó legfontosabb fejlesztéseket. A délelőtti ülést egy panelbeszélgetés zárta le, amelynek témája a polgárok uniós szakpolitikai döntéshozatalban való nagyobb mértékű részvételére vonatkozó elképzelés volt.

 A „részvétel hiánya” súlyos következményekkel járhat demokráciáinkra nézve

Erwin Mayer, a Mehr Demokratie alapítója! Ausztria és a Democracy International igazgatótanácsának tagja hangsúlyozta annak fontosságát, hogy bevonják az embereket, és lehetőséget biztosítsanak számukra, hogy beleszólhassanak a demokratikus folyamatokba. Példaként említi az európai szerződéseinket, és elmagyarázza, mennyire fontos az uniós polgárok bevonása népszavazásokon keresztül, amikor a Szerződések módosítására kerül sor. Mayer úr jelzi, hogy a részvétel hiánya részben megmagyarázhatja a jelenlegi európai eseményeket, és azt javasolja, hogy a polgárok részvételi demokrácia eszközeivel történő nagyobb mértékű bevonásának ösztönzése ellensúlyozhatná ezeket a jelenségeket. 

Joó Kinga, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagja és az európai polgári kezdeményezésről szóló vélemény előadója ismerteti az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság szerepét az európai polgári kezdeményezés folyamatában. Elmondja, hogy az EGSZB összekötő szerepet tölt be a szervezők és az EU között.  Számos eszközt hoztak létre annak érdekében, hogy segítsék a szervezőket kampányuk sikeres lebonyolításában, nevezetesen az európai polgári kezdeményezés szervezőinek szóló felhasználói kézikönyvet, az uniós polgárok útlevelét, a szervezők EGSZB-hez való meghívását, hogy kapjanak tanácsot és támogatást stb.

A tagállamokat jobban be kell vonni az európai polgári kezdeményezés folyamatába

Mind Joó Kinga, mind Gregor Wenda, a Szövetségi Belügyminisztérium választási ügyekkel foglalkozó osztályának vezetőhelyettese utalt a tagállamok kezdeményezési folyamatba való bevonásának fontosságára. Gregor Wenda kifejtette, hogy a tagállamok bevonása biztosítja az eszköz hitelességét és bizalmát az uniós polgárok számára. Rámutat arra, hogy a tagállamoknak aktívabb szerepet kell játszaniuk, nevezetesen a kezdeményezés kezdetén, hogy kapcsolattartó pontként kell szolgálniuk a szervezők számára, és szükség esetén iránymutatást kell nyújtaniuk számukra.

„Az elmúlt 6 év tanulási folyamat volt minden érintett számára”

Olga Kurpisz, az Európai Bizottság szakreferense azzal zárta le a panelbeszélgetést, hogy az elmúlt 6 évet újraindította, és rámutatott arra, hogy az európai polgári kezdeményezésnek milyen javulást kell elérnie a reform révén. Rámutat arra, hogy ezek az évek minden érintett szereplő számára tanulási tapasztalatot jelentettek. Alkalmat adott arra, hogy megértse és azonosítsa azokat a gátló pontokat és akadályokat, amelyeket le kell küzdeni.

Munkamegszakítások az eszmecserék és az ötletek megvitatása céljából

A délelőtti ülést követően, amely részletes áttekintést nyújtott a résztvevőknek az európai polgári kezdeményezésről, délután inkább arra összpontosítottak, hogy lehetőséget biztosítsanak a résztvevőknek arra, hogy beszélgessenek, megosszák egymással és megvitassák egymást. Délután 5 záróülés indult az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos gyakorlati kérdésekkel kapcsolatos különböző témákról.

Hogyan kell kidolgozni egy kezdeményezést? (Moderátorok: ELISA Lironi és Flavio Grazian, a digitális demokráciáért felelős vezető és a digitális demokrácia koordinátora, az európai polgári kezdeményezés fóruma és az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS))

A moderátorok jelezték, hogy bonyolult lehet megtalálni a helyes megfogalmazást az üzenet lényegének kifejezése, a támogatott elképzelés leírása, a potenciális aláírók számára az aláíráshoz szükséges megfelelő érvek felmutatása stb.

Ezen akadályok leküzdése érdekében Elisa Lironi és Flavio Grazian gyakorlati tanácsokat adott a résztvevőknek:

  • Az európai polgári kezdeményezés fóruma keretében kidolgozott, már rendelkezésre álló eszközök – nevezetesen a „Hogyan to Guides” és a fórum „Történet” részében található egyéb anyagok – felhasználása a kezdeményezés szervezőinek segítésére;
  • A kezdeményezés megszövegezésekor a mellékletet bölcsen használva részletesebb információkat és a főszöveg általános hangnemének kiszűrésére használható.

Hogyan lehet forrásokat gyűjteni? (Moderátor: Pieter Boeder, kommunikációs tanácsadó és európai tag!)

A csoport egyetértett abban, hogy az adománygyűjtés nem csupán a pénzről szól, hanem még fontosabb, hogy szövetségeket és hálózatokat építsenek ki. A pénzgyűjtés másodlagos cél. Értékes ötlet, hogy egyes partnerekkel nem csupán monetáris kapcsolatot építsünk ki.

A csoport olyan kihívásokat azonosított, mint a tagállamok eltérő adórendszerei és az átláthatóság biztosításának fontossága.

Végezetül a csoport egyetértett abban, hogy az EU-nak finanszírozást kell biztosítania az európai polgári kezdeményezésekhez. A források hiánya nem akadályozhatja a kezdeményezés előterjesztését.

Hogyan keressünk partnereket? (Moderátor: Dessy Gavrilova, a „Time to Talk” vita európai hálózatának elnöke és a Szófia Vörös Háza Kulturális és Vitarendezési Központjának elnöke

A csoport hosszasan megvitatta, hogy mely partnerek a legjobb multiplikátorok. Ezt figyelembe kell venni a partnerek azonosítása és kiválasztása során.

Általános elképzelés, hogy minél nagyobb a partner, annál nagyobb a cél, ez sajnos néha félrevezető lehet. Ezért a partner mérete nem feltétlenül a legfontosabb kritérium. A befolyás, a tájékoztatás és az elkötelezettség fontosabb.

Kényelmes lehet például egy nem kormányzati szervezet hálózatához ragaszkodni, de szerencsés elmozdulni a komfortzónából, és számos partnert megszólítani.

A csoport megvitatott néhány tippet a partnerek megtalálásához, például kiválasztott egy jó témát, amely felkelti a figyelmet, azonos értékeket és meggyőződéseket valló szervezeteket azonosítanak, és motiváltak arra, hogy az üzenetet elkötelezetten valósítsák meg,

a helyi szintű vita ösztönzése és    

annak biztosítása, hogy a partnerek saját előnyökhöz jussanak azáltal, hogy segítenek az üzenet továbbításában.

Hogyan lehet kampányolni? (Moderátor: Julia Hahn, a Bürgerforum Europa vezetője)

A csoport a kampányt illetően a következő főbb elképzeléseket dolgozta ki:

  • Egy európai hálózat kiépítése;
  • Az érdekelt felek gondos azonosítása;
  • Egy világos üzenet testre szabása és kidolgozása; ideális esetben bölcs dolog a „miért” azonosításával kezdeni.
  • Célorientált megközelítés alkalmazása;
  • A teljes körforgáson alapuló megközelítés biztosítása, ami nemcsak a szó terjesztését, hanem a visszajelzések gyűjtését is jelenti az üzenet és a kampány javítása érdekében;
  • A többnyelvűség előnyt kovácsolásából gyakran fontosabbak a kulturális különbségek, mint a nyelvi különbségek.

Hogyan lehet jobban kommunikálni és együttműködni az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban? (Moderátor: Yana Pargova, #EUTakeTheInitiative kampánymenedzser, GOPA Com.)

A csoport számos kulcsfontosságú ötletet fogalmazott meg a legjobb eredmények elérése érdekében:

  • Helyi szintű megbízott nagykövetek felkutatása a tényleges szerepvállalás elérése érdekében;
  • A multiplikátorok bevonása azáltal, hogy lépésről lépésre útmutatókat és sablonokat bocsátanak rendelkezésre, amelyek segítségével könnyebben népszerűsíthetik az eszközt;
  • A kampány során elért eredmények kiemelése; ez azt jelenti, hogy érdemes megmutatni, hogy valami történik, hogy a kampány hatékony;
  • A nem feltétlenül sikeres, de figyelembe vett kezdeményezések vizsgálata; ez pozitív üzenetet kelthet;
  • Sikertörténetek és tanúvallomások azonosítása;
  • A média aktívabb bevonása.

A csoport azonosított néhány olyan kihívást is, amellyel a konkrét kezdeményezések szervezői a kommunikáció és az együttműködés során szembesülnek:

  • Valakinek meg kell hallgatnia, nehéz lehet azonosítani a megfelelő közönséget, amely érdeklődik az üzenet iránt, és szívesen közvetíti azt, és aktív szerepet vállal a kampányban;
  • A rendszerbe vetett bizalom hiánya;
  • A nyelvi akadályok akadályt jelenthetnek a kommunikáció során.  

Ossza meg ötletét

A szekcióüléseket követően a résztvevők központi szerepet kaptak, és felkérték őket, hogy fejtsék ki saját ötletüket egy kezdeményezésről, vagy vitassák meg az előttük álló kihívást, hogy ezt követően csoportosan működjenek együtt a megoldások megtalálása érdekében.

Összesen 6 ötletet választottak ki:

#1 – EU golyó: EU-labdaszervezése Bécsben, uniós polgárok részvételével.

#2 Pénz létrehozása az Európai Központi Bank (EKB) által: pénzteremtés ösztönzése az EU-ban.

#3- Válaszítjuk az éghajlatot: fellépés az éghajlatváltozás megelőzése érdekében.

#4- Feltétel nélküli alapjövedelem létrehozása: az EUösztönzése arra, hogy tegyen ajánlásokat, és támogassa a tagállamokat a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetésében.

#5 – Európai Hitelkezdeményezés: kamatmentes hitelek biztosítása a közjót javítani kívánó gazdasági vállalkozások számára.

#6-Megújítási érték műanyag palackok és konzervdobozok esetében/EU/világszerte: olyan uniós/világszintű rendszer létrehozása, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy visszakapják a műanyag palackjaikat és dobozaikat.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.