Mit lehet tenni a fiatalok uniós szakpolitikai döntéshozatalban való részvételének további növelése érdekében? Az európai polgári kezdeményezések szervezői, szakpolitikai szakértők és gyakorlati szakemberek ötletbörzét szerveztek az átláthatóbb elképzelésekért, egészen a technológia fiatalokkal való kapcsolattartásáig, amint azt az európai polgári kezdeményezés napján az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) 2022 -ben Brüsszelben, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságban (EGSZB) összegyűltük.
„Az európai polgári kezdeményezés a következő generáció számára” című ülés öt felszólalója: Michael McLoughlin, Biliana Sirakova, Yilly Pacheco és az európai polgári kezdeményezés fiatal szervezői, Elsa Kraemer és Saga Smith mind betekintést nyújtottak a fiatalok részvételébe, annak fokozásának módjaiba és az európai polgári kezdeményezések ifjúsági szervezői előtt álló kihívásokba.
Michael McLoughlin, a Youth Work Ireland érdekképviseleti és kommunikációs osztályának vezetője, EGSZB-tag, az ifjúság európai évéről (2022) szóló EGSZB-vélemény előadója hangsúlyozza, hogy a politikai döntéshozóknak és az intézményeknek átláthatónak kell lenniük a fiatalokkal való együttműködésük során a viták eredményei tekintetében. Ahhoz, hogy a fiatalok körében fokozódjon az aktivizmus, szórakoztatónak és elkötelezettnek kell lennie. McLoughlin úr azt is hangsúlyozza, hogy a politikai döntéshozóknak és intézményeknek racionális vitát kell folytatniuk a fiatalokkal, végső soron az ifjúsági ügynökségnek adva nekik és hallatniuk kell őket. Végezetül kijelenti, hogy a fiatalokkal folytatott kommunikáció során az EU-nak nem szabad védekeznie, és a technológiát a fiatalokkal való kapcsolatfelvétel eszközeként kell alkalmaznia.
Feliratozás: Michael McLoughlin online beszédet mond a rendezvényen
Biliana Sirakova, az EU ifjúsági koordinátora ismerteti az EU által a fiatalok részvételét célzó különböző programokat. Ismerteti az Európai Unió 2019–2027 közötti időszakra szóló ifjúsági stratégiáját, amely meghatározza a fiatalok bevonásának, összekapcsolásának és szerepvállalásának keretét; az európai ifjúsági párbeszéd, amely nemzeti, regionális és helyi szintű uniós ifjúsági konferenciákból, rendezvényekből, vitákból és szemináriumokból áll; Youth Wiki, a nemzeti ifjúságpolitikák online enciklopédiája; valamint az ifjúság európai éve 2022, amelynek célja, hogy előmozdítsa az ifjúság aktív polgári szerepvállalását, és valamennyi releváns szakpolitikai területen érvényesítse az ifjúságpolitikát. Sirakova asszony hangsúlyozza, hogy az intézmények és a fiatalok közötti párbeszéd hiánya a visszacsatolási mechanizmus lezárása. McLoughlin úrral egyetértésben arra a következtetésre jutott, hogy az intézményeknek kommunikálniuk kell a fiatalokkal a vitáik eredményeiről, amelyek egyrészt biztosítékot jelentenek a fiatalok hozzájárulásának megbecsülésére, másrészt pedig tanulási lehetőséget jelentenek a fiatalok számára.
Feliratozás: Biliana Sirakova bemutatja az uniós ifjúsági programokat
Yilly Pacheco, a Georg-August-Universität Göttingen Nemzetközi és Európai Jogi Intézetének kutatója ismerteti és ismerteti az európai polgári kezdeményezést: A-tól Z-ig projekt. Az európai polgári kezdeményezés: A-tól Z-ig egy négy egyetem által kidolgozott Erasmus+ projekt, amely előmozdítja az európai polgári kezdeményezés részvételi demokrácia eszközeként való felhasználását. A projektnek négy szakasza van: Bevezető az európai polgári kezdeményezésről, 2) online tanfolyam az európai polgári kezdeményezésről, 3) társaktól való tanulás, valamint 4) európai polgári kezdeményezések mintáinak kidolgozása és bemutatása az uniós intézmények mintájára. Több mint 200 diák vett részt e tanórán kívüli tevékenységben. Pacheco asszony végezetül hangsúlyozza, hogy a projekt célja az aktívabb polgári szerepvállalás előmozdítása az egyetemi hallgatók körében, valamint az európai polgári kezdeményezésekkel kapcsolatos tudatosság növelése.
Feliratozás: Yilly Pacheco ismerteti az európai polgári kezdeményezést: A-tól Z-ig
Az ELSA Kraemer, az European Ecoscore kezdeményezés szervezője ismertette kampányát és az ifjúsági szervezők előtt álló kihívásokat. Az európai ökoszkópiai kezdeményezés célja egy olyan kötelező, átlátható címke létrehozása, amely feltünteti az uniós piacokon értékesített termékek környezeti hatását. Kraemer asszony elmondja, hogy a kezdeményezésben több mint 80 fiatal önkéntes vett részt több mint 10 különböző európai országból. Számos nehézségre hívta fel a figyelmet, többek között a költségvetési problémákra, a szakmai struktúra, a nem kormányzati szervezetek vagy a szakmai szervezetek támogatásának hiányára, az egymillió aláírás elérésére vonatkozó szigorú kritériumokra, valamint az elektronikus azonosító rendszerrel kapcsolatos problémákra. Hangsúlyozza, hogy bár a szervezők motiváltak, sokan nappali tagozatos diákok, akik energiájukat nem fordíthatják kizárólag a kezdeményezésre. Az elmúlt 10 hónapban például az EcoScore szervezői egyetemekre mentek, beszéltek a helyi polgármesterekkel és politikai szereplőkkel, hogy népszerűsítsék a kezdeményezést, amelynek eredményeként csupán néhány ezer aláírást gyűjtöttek össze. Kraemer asszony arra a következtetésre jutott, hogy az EU-nak nem szabad alábecsülnie a fiatalok ambícióit, az EU-nak azonban realisztikusnak kell lennie, és az európai polgári kezdeményezést olyan eszközként kell kiigazítania, amely lehetővé teszi a polgárok számára, hogy hatékonyan támogassák projektjeiket.
Feliratozás: Elsa Kraemer, az európai polgári kezdeményezés ifjúsági szervezője
Saga Smith, a Voters Without Borders (Teljes körű politikai jogok az uniós polgárok számára) elnevezésű kezdeményezés szervezője ismerteti a kampányt, valamint a fiatal szervezők előtt álló kihívásokat. A „Voters Without Borders” kezdeményezés általános választójogot követel meg valamennyi uniós polgár számára, függetlenül attól, hogy származási országukban élnek-e vagy egy másik tagállamban tartózkodnak-e, azzal a céllal, hogy küzdjön a szavazati jog megvonása ellen, és növelje az uniós polgárok szavazati jogaival kapcsolatos általános tudatosságot. Smith asszony megismételte Kraemer asszony azon észrevételét, hogy a költségvetés hatalmas problémát és kihívást jelent a kezdeményezések lebonyolítása szempontjából. A második legnagyobb probléma az, hogy a közvélemény nem ismeri az európai polgári kezdeményezést. Kijelentette, hogy a láthatóság az eszköz használata során a legfontosabb kérdés, mivel láthatóság nélkül nem lehet aláírásokat gyűjteni. Ch. Smith két beavatkozási ponttal zárja: Az EU-nak fontolóra kell vennie olyan kezdeményezések megvitatását, amelyek nem érik el az 1 millió aláírási célt, és 2) az EU-nak újra kell gondolnia az európai polgári kezdeményezés aláírásához szükséges életkort, és azt 16-ra kell csökkentenie, lehetővé téve a fiatalok számára, hogy aktív szerepet vállaljanak ebben a részvételi demokrácia eszközében.
Feliratozás: Saga Smith ifjúsági szervező, európai polgári kezdeményezés határok nélkül
Valamennyi felszólaló hangsúlyozta, hogy a részvételi demokrácia valamennyi eszközéhez hasonlóan még többet kell tenni a fiatalok bevonása és az európai polgári kezdeményezések szervezőiként való támogatása érdekében. Egyetértettek abban is, hogy az európai polgári kezdeményezés eszközével és a részvétellel kapcsolatos tudatosság növelésének egyik módja az, ha az uniós állampolgári oktatást valamennyi tagállam általános és középiskoláiban tanítják.
Szeretne többet meghallgatni az ülésen elhangzottakról? Kattintson ide:
További információk a fiatalokról és az európai polgári kezdeményezésről:
„ECI-modell”: Hogyan érik el a diákok az aktív európai polgárokat a gyakorlatban?
A felsőoktatási hallgatók bevonása az európai polgári kezdeményezésbe
Közreműködők
Vasiliki MustakisRészvételi Demokrácia koordinátora, Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS)
Szóljon hozzá!
Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.