Co lze udělat pro další zvýšení účasti mládeže na tvorbě politik EU? Organizátoři evropské občanské iniciativy, odborníci na politiku a odborníci z praxe diskutovali o myšlenkách sahajících od větší transparentnosti až po využívání technologií k propojení s mladými lidmi, jak se sešli u příležitosti Dne evropské občanské iniciativy 2022 v Evropském hospodářském a sociálním výboru (EHSV) v Bruselu.
Pět řečníků na zasedání „EOI pro příští generaci“: Michael McLoughlin, Biliana Sirakova, Yilly Pacheco a mladí organizátoři evropské občanské iniciativy Elsa Kraemerová a Saga Smith poskytli přehled o účasti mládeže, způsobech, jak ji zvýšit, a o výzvách, jimž čelí organizátoři evropských občanských iniciativ.
Michael McLoughlin, vedoucí oddělení pro prosazování a komunikaci v rámci organizace práce s mládeží v Irsku, člen EHSV, zpravodaj stanoviska EHSV Evropský rok mládeže 2022, zdůraznil, že tvůrci politik a instituce musí být s mladými lidmi transparentní, pokud jde o jejich zapojení, pokud jde o výsledky diskusí. Má-li se zvýšit aktivismus mezi mladými lidmi, musí být zábavná a angažovaná. Pan McLoughlin rovněž zdůraznil, že tvůrci politik a instituce se musí zapojit do racionální diskuse s mládeží, která v konečném důsledku poskytne mládežnické agentuře a zajistí, aby se cítila slyšet. Závěrem uvedl, že při komunikaci s mladými lidmi by EU neměla převzít patronát a měla by využívat technologie jako způsob, jak navázat kontakt s mladými lidmi.
Popisek: Michael McLoughlin hovoří na akci on-line
Koordinátorka EU pro mládež Biliana Sirakova představila různé programy, které EU stanovila s cílem zaměřit se na účast mládeže. Představila strategii Evropské unie pro mládež na období 2019–2027, která stanoví rámec pro zapojení, propojení a posílení postavení mladých lidí; Evropský dialog s mládeží, který se skládá z konferencí EU zaměřených na mládež, akcí, diskusí a seminářů na vnitrostátní, regionální a místní úrovni; Wiki mládeže, on-line encyklopedie vnitrostátních politik v oblasti mládeže; a Evropský rok mládeže 2022, jehož cílem je podporovat aktivní občanství mládeže a začleňovat politiku mládeže do všech příslušných oblastí politiky. Paní Sirakova zdůraznila, že dialog mezi institucemi a mladými lidmi chybí, neboť zakončení zpětné vazby. Po dohodě s panem McLoughlinem dospěla k závěru, že instituce musí s mládeží komunikovat o výsledcích svých diskusí, které slouží jak jako ujištění, že přínos mladých lidí je ceněn, tak jako vzdělávací příležitost pro mládež.
Popisek: Biliana Sirakova představuje programy EU pro mládež
Yilly Pacheco, výzkumný pracovník Institutu mezinárodního a evropského práva Georg-August-Universität Göttingen, představil a představil evropskou občanskou iniciativu: Z projektu A na Z. Evropská občanská iniciativa: Od A do Z je projekt Erasmus+ vyvinutý čtyřmi univerzitami, který podporuje využívání evropské občanské iniciativy jako nástroje participativní demokracie. Projekt má čtyři fáze: 1) úvodní část o evropské občanské iniciativě, 2) on-line kurz evropské občanské iniciativy 3) vzájemné učení a 4) vytvoření vzorových evropských občanských iniciativ a jejich prezentace pro modelování institucí EU. Této mimoškolní aktivity se zúčastnilo více než 200 studentů. Paní Pacheco na závěr zdůraznila, že cílem projektu je podporovat aktivnější občanství mezi univerzitními studenty a zvyšovat povědomí o evropských občanských iniciativách.
Popisek: Yilly Pacheco představuje evropskou občanskou iniciativu: Z A na Z
ELSA Kraemer, organizátor iniciativy European Ecoscore, představil svou kampaň a výzvy, kterým čelí jako organizátoři mládeže. Cílem evropské iniciativy Ecoscore je zavést povinné transparentní označení uvádějící dopad výrobků prodávaných na trzích EU na životní prostředí. Paní Kraemer uvedla, že iniciativa má více než 80 mladých dobrovolníků z více než 10 různých evropských zemí. Zdůraznila několik problémů, s nimiž se setkala, včetně rozpočtových otázek, chybějící profesní struktury nebo podpory nevládních organizací nebo profesních organizací, přísných kritérií pro dosažení 1 milionu podpisů a problémů se systémem e-id. Zdůraznila, že ačkoli jsou organizátoři motivováni, mnozí jsou studenti na plný úvazek, kteří nemohou věnovat energii výhradně iniciativě. Například za posledních 10 měsíců se organizátoři EcoScore obrátili na univerzity, hovořili s místními starosty a politickými činiteli, aby iniciativu propagovali, a to díky shromáždění pouze několika tisíc podpisů. Paní Kraemerová dospěla k závěru, že EU by neměla podceňovat ambice mladých lidí, EU však musí být realistická a přizpůsobit evropskou občanskou iniciativu jako nástroj, který občanům umožní účinně se zasazovat o své projekty.
Popisek: Organizace mládeže Elsa Kraemer z ECI European Ecoscore
Saga Smith, organizátor iniciativy Voliče bez hranic a plná politická práva občanů EU, představil kampaň i výzvy, jimž čelí mladí organizátoři. Iniciativa Voliče bez hranic vyžaduje všeobecné volební právo pro všechny občany EU bez ohledu na to, zda žijí v zemi svého původu nebo pobývají v jiném členském státě, s cílem bojovat proti odebrání volebního práva a zvýšit obecné povědomí o hlasovacích právech občanů EU. Paní Smith zopakovala názor paní Kraemerové, že rozpočet je obrovským problémem a výzvou pro provádění iniciativ. Druhým největším problémem je nedostatečné povědomí veřejnosti o tom, co je evropská občanská iniciativa. Uvedla, že viditelnost je nejdůležitější otázkou při používání tohoto nástroje, protože bez viditelnosti nelze podpisy shromažďovat. Paní Smith uzavírá dva body vedlejšího účastenství: 1) aby EU zvážila diskusi o iniciativách, které nedosahují cíle 1 milionu podpisů, a 2) aby EU přehodnotila věk potřebný k podpisu evropské občanské iniciativy a snížila ji na 16 let, což mladým lidem umožní hrát v tomto nástroji participativní demokracie aktivní úlohu.
Popisek: Mladistvý Saga Smith z evropské občanské iniciativy voliči bez hranic
Všichni řečníci se shodli na tom, že stejně jako u všech nástrojů participativní demokracie je ještě třeba učinit více pro zapojení mladých lidí a jejich podporu jako organizátorů evropských občanských iniciativ. Shodli se rovněž na tom, že jedním ze způsobů, jak zvýšit povědomí o nástroji evropské občanské iniciativy a účast na něm, je vyučovat občanskou výchovu EU na základních a středních školách všech členských států.
Chtěli byste vyslechnout více informací o tom, co bylo na tomto zasedání řečeno? Klikněte sem:
Další informace o mladých lidech a evropské občanské iniciativě:
„Vzor evropské občanské iniciativy“: Jak studenti naučit se stát aktivními evropskými občany v praxi
Mladí Italové testují evropskou občanskou iniciativu jako nástroj k mobilizaci v oblasti klimatu
Zapojení studentů vysokoškolského vzdělávání do evropské občanské iniciativy
Přispěvatelé
Vasiliki MustakisKoordinátor participativní demokracie, Evropská služba pro občanskou akci (ECAS)
- Categories
- Akce a osvětaParticipativní demokracie
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.