Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Uzyskaj swoją wiedzę, Make it Fun, Show Them the Impact!

Data aktualizacji: 16/08/2022

Co można zrobić, aby jeszcze bardziej zwiększyć udział młodzieży w kształtowaniu polityki UE? Podczas Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2022 w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES) w Brukseli zebrali się podczas Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w 2022 r. w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES) organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, ekspertów politycznych i praktyków.

Pięciu prelegentów na sesji „Europejska inicjatywa obywatelska dla następnej generacji”: Michael McLoughlin, Biliana Sirakova, Yilly Pacheco i młodzi organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej Elsa Kraemer i Saga Smith przedstawili informacje na temat uczestnictwa młodzieży, sposobów jego zwiększenia oraz wyzwań stojących przed młodzieżowymi organizatorami europejskich inicjatyw obywatelskich.

Michael McLoughlin, kierownik ds. rzecznictwa i komunikacji w ramach Youth Work Ireland, członek EKES-u, sprawozdawca opinii EKES-u w sprawie Europejskiego Roku Młodzieży 2022, podkreślił, że decydenci polityczni i instytucje muszą być przejrzyste wobec młodych ludzi, jeśli chodzi o wyniki dyskusji. Aby zwiększyć aktywność młodzieży, musi to być zabawa i zaangażowanie. McLoughlin podkreślił również, że decydenci polityczni i instytucje muszą zaangażować się w racjonalną debatę z młodzieżą, aby ostatecznie dać agencji młodzieżowej poczucie słyszenia. Na zakończenie stwierdził, że w komunikacji z młodzieżą UE nie powinna być patronowana i powinna wykorzystywać technologię jako sposób na nawiązywanie kontaktów z młodymi ludźmi.

Speaker Michael Mcloughlin addresses the topic of youth engagement

Podpis: Michael McLoughlin zabiera głos podczas wydarzenia online

 

Biliana Sirakova, koordynator UE ds. młodzieży, przedstawiła różne programy, które UE zamierza ukierunkować na uczestnictwo młodzieży. Przedstawiła strategię Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019–2027, w której określono ramy angażowania młodych ludzi, łączenia ich i wzmacniania ich pozycji; Europejski dialog z młodzieżą, który obejmuje unijne konferencje na temat młodzieży, wydarzenia, debaty i seminaria na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym; Youth Wiki, internetowa encyklopedia krajowych polityk młodzieżowych; oraz Europejski Rok Młodzieży 2022, którego celem jest promowanie aktywnego obywatelstwa młodzieży i uwzględnianie polityki młodzieżowej we wszystkich odpowiednich obszarach polityki. Sirakova podkreśliła, że brak dialogu między instytucjami a młodzieżą polega na zamknięciu obiegu informacji zwrotnych. W porozumieniu z E. McLoughlinem stwierdziła, że instytucje muszą komunikować się z młodzieżą o wynikach ich debat, co stanowi zarówno gwarancję, że wkład młodych ludzi jest ceniony, jak i szansę uczenia się dla młodzieży.

Speaker Biliana Sirakova present EU programmes to target youth participation

Podpis: Biliana Sirakova przedstawia unijne programy na rzecz młodzieży

 

Yilly Pacheco, pracownik naukowy Instytutu Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Georg-August-Universität Göttingen, przedstawił i przedstawił europejską inicjatywę obywatelską: Od A do Z. Europejska inicjatywa obywatelska: Od A do Z to projekt Erasmus+, opracowany przez cztery uniwersytety, promujący wykorzystanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako narzędzia demokracji uczestniczącej. Projekt składa się z czterech etapów: Sesja wprowadzająca na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, 2) kurs internetowy europejskiej inicjatywy obywatelskiej 3) partnerskie uczenie się oraz 4) tworzenie modelowych europejskich inicjatyw obywatelskich i przedstawianie ich modelowym instytucjom UE. W tym zajęciach pozaszkolnych wzięło udział ponad 200 uczniów. Na zakończenie p. Pacheco podkreśliła, że celem projektu jest promowanie bardziej aktywnego obywatelstwa wśród studentów szkół wyższych i podnoszenie świadomości na temat europejskich inicjatyw obywatelskich.

Speaker Yilly Pacheco presents the project 'ECI: From A to Z'

Podpis: Yilly Pacheco przedstawia europejską inicjatywę obywatelską: Od A do Z

 

ELSA Kraemer, organizator inicjatywy European Ecoscore, przedstawiła swoją kampanię i wyzwania, przed którymi stoi jako organizatorzy młodzieżowi. Europejska inicjatywa Ecoscore ma na celu ustanowienie obowiązkowego przejrzystego oznakowania wskazującego wpływ produktów sprzedawanych na rynkach UE na środowisko. Kraemer stwierdziła, że w inicjatywie wzięło udział ponad 80 młodych wolontariuszy z ponad 10 różnych krajów europejskich. Zwróciła uwagę na szereg napotkanych trudności, w tym kwestie budżetowe, brak struktury zawodowej lub wsparcia organizacji pozarządowych lub organizacji zawodowych, rygorystyczne kryteria uzyskania miliona podpisów oraz problemy z systemem e-id. Podkreśliła, że chociaż organizatorzy są zmotywowani, wielu z nich to studenci pracujący w pełnym wymiarze godzin, którzy nie mogą poświęcać swojej energii wyłącznie na inicjatywę. Na przykład w ciągu ostatnich 10 miesięcy organizatorzy EcoScore udali się do uniwersytetów, rozmawiali z lokalnymi burmistrzami i podmiotami politycznymi, aby promować inicjatywę, dzięki czemu zebrali zaledwie kilka tysięcy podpisów. Kraemer stwierdziła, że UE nie powinna lekceważyć ambicji młodych ludzi, jednak UE musi być realistyczna i dostosować europejską inicjatywę obywatelską jako narzędzie umożliwiające obywatelom skuteczne popieranie ich projektów.

Youth organiser Elsa Kraemer presents the ECI Euroepan Ecoscore

Podpis: Organizacja młodzieżowa Elsa Kraemer z europejskiej inicjatywy obywatelskiej Ecoscore

 

Saga Smith, organizator inicjatywy „ Głosowanie bez granic”, „Pełne prawa polityczne dla obywateli UE”, przedstawiła kampanię, a także wyzwania stojące przed młodymi organizatorami. Inicjatywa „Głosowanie bez Granic” wymaga powszechnych wyborów dla wszystkich obywateli UE, niezależnie od tego, czy mieszkają oni w kraju pochodzenia, czy mieszkają w innym państwie członkowskim, w celu zwalczania pozbawiania praw wyborczych i zwiększania ogólnej świadomości na temat praw wyborczych obywateli UE. P. Smith powtórzyła stanowisko pani Kraemer, że budżet jest ogromnym problemem i wyzwaniem dla realizacji inicjatyw. Drugim co do wielkości problemem jest brak świadomości społecznej na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Stwierdziła, że widoczność jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o korzystanie z tego narzędzia, ponieważ bez widoczności nie można zebrać podpisów. Pani Smith podsumowuje dwie kwestie: 1) rozważenie przez UE dyskusji nad inicjatywami, które nie osiągnęły celu 1 mln podpisów, oraz 2) ponowne przemyślenie przez UE wieku wymaganego do podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej i obniżenie go do 16 lat, co umożliwi młodzieży odgrywanie aktywnej roli w tym narzędziu demokracji uczestniczącej.

Youth organiser Saga Smith presents the ECI Voters without Borders

Podpis: Organizacja młodzieżowa Saga Smith europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Głosy bez granic”

 

Wszyscy prelegenci zgadzają się, że – podobnie jak w przypadku wszystkich narzędzi demokracji uczestniczącej – nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby zaangażować młodych ludzi i wspierać ich jako organizatorów europejskich inicjatyw obywatelskich. Zgodzili się również, że jednym ze sposobów zwiększenia świadomości na temat narzędzia europejskiej inicjatywy obywatelskiej i uczestnictwa w niej jest nauczanie edukacji obywatelskiej UE w szkołach podstawowych i średnich we wszystkich państwach członkowskich.

 

Interesuje się wysłuchaniem więcej informacji na temat tego, co zostało powiedziane podczas tej sesji? Kliknij tutaj:

 

 

Więcej informacji na temat młodzieży i europejskiej inicjatywy obywatelskiej:

Inicjatywa studencka, która wprowadziła ją do Zielonego Ładu: „Walki, o które warto walczyć, prawie nigdy nie wygrają za pieniądze”

„Wzór ECI”: W jaki sposób studenci uczą się w praktyce, aby zachęcić obywateli europejskich do aktywnego uczestnictwa w życiu

Młodzi Włosi testują europejską inicjatywę obywatelską jako narzędzie do mobilizacji na rzecz klimatu

Sinead O’Keeffe, „Voters bez Granic”: Narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest najlepszym narzędziem umożliwiającym młodym ludziom bezpośrednie zaangażowanie się w kształtowanie polityki UE

Zaangażowanie studentów szkolnictwa wyższego w europejską inicjatywę obywatelską

Program wymiany pracowników służby cywilnej: nowa europejska inicjatywa obywatelska ma na celu stworzenie programu „Erasmus” dla urzędników służby cywilnej

Autorzy

Vasiliki Mustakis

Koordynator ds. demokracji uczestniczącej, European Citizen Action Service (ECAS) 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?