Što se može učiniti kako bi se dodatno povećalo sudjelovanje mladih u donošenju politika EU-a? Organizatori europske građanske inicijative, stručnjaci za politike i praktičari razmijenili su mišljenja o idejama u rasponu od veće transparentnosti do upotrebe tehnologije za povezivanje s mladima, kao što su se okupili na Danu europske građanske inicijative 2022. u Europskom gospodarskom i socijalnom odboru (EGSO) u Bruxellesu.
Petero govornika na sjednici „EGI za sljedeću generaciju”: Michael McLoughlin, Biliana Sirakova, Yilly Pacheco i mladi organizatori europske građanske inicijative Elsa Kraemer i Saga Smith pružili su uvid u sudjelovanje mladih, načine njegova povećanja i izazove s kojima se suočavaju organizatori europskih građanskih inicijativa.
Michael McLoughlin, voditelj zagovaranja i komunikacije u organizaciji Youth Work Ireland, član EGSO-a, izvjestitelj za mišljenje EGSO-a o Europskoj godini mladih 2022., naglasio je da tvorci politika i institucije moraju biti transparentni u odnosu na mlade u pogledu ishoda rasprava. Kako bi se povećao aktivizam među mladima, on mora biti zabavan i angažiran. G. McLoughlin također je naglasio da tvorci politika i institucije moraju sudjelovati u racionalnoj raspravi s mladima, čime će se u konačnici agenciji za mlade dati osjećaj da ih se čuje. Zaključio je izjavom da EU u komunikaciji s mladima ne bi trebao biti pokroviteljski i da bi se trebao koristiti tehnologijom kao načinom povezivanja s mladima.
Naslov: Michael McLoughlin govori na događanju putem interneta
Biliana Sirakova, koordinatorica EU-a za mlade, predstavila je različite programe koje je EU namjeravao usmjeriti na sudjelovanje mladih. Predstavila je Strategiju Europske unije za mlade za razdoblje 2019. 2027. kojom se uspostavlja okvir za uključivanje, povezivanje i osnaživanje mladih; Europski dijalog s mladima koji se sastoji od konferencija, događanja, rasprava i seminara EU-a za mlade na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini; Youth Wiki, internetska enciklopedija nacionalnih politika za mlade; i Europsku godinu mladih 2022., čiji je cilj promicanje aktivnog građanstva mladih i uključivanje politike za mlade u sva relevantna područja politika. Gđa Sirakova naglasila je da je nedostatak dijaloga između institucija i mladih zatvaranje kruga povratnih informacija. U dogovoru s g. McLoughlinom zaključila je da institucije moraju komunicirati s mladima o ishodima njihovih rasprava koje istodobno služe kao jamstvo da se doprinos mladih cijeni i kao prilika za učenje za mlade.
Naslov: Biliana Sirakova predstavlja programe EU-a za mlade
Yilly Pacheco, znanstvena suradnica na Institutu za međunarodno i europsko pravo, Georg-August-Universität Göttingen, predstavila je i predstavila europsku građansku inicijativu: Od A do Z projekta. Europska građanska inicijativa: Od A do Z projekt je Erasmus+ koji su razvila četiri sveučilišta i kojim se promiče upotreba europske građanske inicijative kao alata participativne demokracije. Projekt ima četiri faze: 1) uvodni dio o europskoj građanskoj inicijativi, 2) internetski tečaj europske građanske inicijative 3) uzajamno učenje i 4) izrada modela europskih građanskih inicijativa i njihovo predstavljanje u institucijama EU-a. Više od 200 studenata sudjelovalo je u ovoj izvannastavnoj aktivnosti. Gđa Pacheco zaključila je ističući da je cilj projekta promicanje aktivnijeg građanstva među sveučilišnim studentima i podizanje svijesti o europskim građanskim inicijativama.
Naslov: Yilly Pacheco predstavlja europsku građansku inicijativu: Od A do Z
ELSA Kraemer, organizator inicijative European Ecoscore, predstavila je svoju kampanju i izazove s kojima se suočavaju kao organizatori mladih. Cilj je inicijative European Ecoscore uspostaviti obveznu transparentnu oznaku kojom se navodi utjecaj proizvoda koji se prodaju na tržištima EU-a na okoliš. Gđa Kraemer izjavila je da je inicijativa imala više od 80 mladih volontera iz više od 10 različitih europskih zemalja. Istaknula je nekoliko poteškoća na koje se naišlo, uključujući proračunska pitanja, nedostatak stručne strukture ili potpore nevladinih organizacija ili strukovnih organizacija, stroge kriterije prema kojima je prikupljen milijun potpisa i probleme sa sustavom e-id. Naglasila je da, iako su organizatori motivirani, mnogi su stalni studenti koji svoju energiju ne mogu posvetiti samo inicijativi. Na primjer, tijekom posljednjih deset mjeseci organizatori ekološke ocjene obratili su se sveučilištima i razgovarali s lokalnim gradonačelnicima i političkim akterima kako bi promicali inicijativu nakon što su prikupili samo nekoliko tisuća potpisa. Gđa Kraemer zaključila je da EU ne bi trebao podcijeniti ambicije mladih, no EU mora biti realističan i prilagoditi europsku građansku inicijativu kao alat kojim se građanima pruža mogućnost da se učinkovito zalažu za svoje projekte.
Naslov: Organizacija mladih Elsa Kraemer, europska ekološka ocjena europske građanske inicijative
Saga Smith, organizator inicijative Voters bez granica, puna politička prava za građane EU-a, predstavila je kampanju i izazove s kojima se suočavaju mladi organizatori. Inicijativa Voters bez granica zahtijeva opće pravo glasa za sve građane EU-a bez obzira na to žive li u zemlji svojeg podrijetla ili borave u drugoj državi članici, s ciljem borbe protiv oduzimanja glasačkih prava i povećanja opće svijesti o glasačkim pravima građana EU-a. Gđa Smith ponovila je stajalište gđe Kraemer da je proračun golem problem i izazov za pokretanje inicijativa. Drugi je najveći problem nedostatak javne svijesti o tome što je europska građanska inicijativa. Izjavila je da je vidljivost najvažnije pitanje kad je riječ o upotrebi tog alata jer se bez vidljivosti ne mogu prikupiti potpisi. Gđa Smith zaključuje dvama intervencijskim točkama: 1) da EU razmotri raspravu o inicijativama koje ne dosegnu cilj od milijun potpisa i 2) da EU ponovno razmotri dob potrebnu za potpisivanje europske građanske inicijative i da ga smanji na 16, čime bi se mladima omogućila aktivna uloga u tom instrumentu participativne demokracije.
Naslov: Organizacija mladih Saga Smith europske građanske inicijative Voters bez granica
Svi govornici istaknuli su da je, kao i u slučaju svih alata participativne demokracije, potrebno učiniti više kako bi se mladi uključili i podržali kao organizatori europskih građanskih inicijativa. Složili su se i da je jedan od načina za podizanje svijesti o instrumentu europske građanske inicijative i sudjelovanju podučavanje o građanskom obrazovanju EU-a u osnovnim i srednjim školama svih država članica.
Želite li čuti više o onome što je rečeno na ovoj sjednici? Kliknite ovdje:
Saznajte više o mladima i europskoj građanskoj inicijativi:
„Model europske građanske inicijative”: Kako studenti mogu postati aktivni europski građani u praksi
Mladi Talijani testiraju europsku građansku inicijativu kao alat za razvoj klime
Uključivanje studenata visokog obrazovanja u europsku građansku inicijativu
Program razmjeneCivil Servant: novom europskom građanskom inicijativom teži se programu „Erasmus” za državne službenike
Objavitelji
Vasiliki MustakisKoordinator participativne demokracije, Europska služba za građansku akciju (ECAS)
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.