Čo možno urobiť na ďalšie zvýšenie účasti mládeže na tvorbe politík EÚ? Organizátori európskej iniciatívy občanov, odborníci na politiku a odborníci z praxe sa zaujímajú o nápady, ktoré siahajú od transparentnejších až po využívanie technológií na prepojenie s mladými ľuďmi, ako sa zhromaždili na Dni európskej iniciatívy občanov 2022 v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore (EHSV) v Bruseli.
Päť rečníkov zo zasadnutia na tému „Iniciatíva európskej iniciatívy občanov pre ďalšiu generáciu“: Michael McLoughlin, Biliana Sirakova, Yilly Pacheco a mladí organizátori európskej iniciatívy občanov Elsa Kraemer a Saga Smith poskytli prehľad o účasti mládeže, spôsoboch jej zvýšenia a výzvach, ktorým čelia mladí organizátori európskych iniciatív občanov.
Michael McLoughlin, vedúci oddelenia presadzovania a komunikácie organizácie Youth Work Ireland, člen EHSV, spravodajca stanoviska EHSV na tému Európsky rok mládeže 2022, zdôraznil, že tvorcovia politík a inštitúcie musia byť vo vzťahu k mladým ľuďom transparentné, pokiaľ ide o výsledky diskusií. V záujme zvýšenia aktivizmu medzi mladými ľuďmi musí ísť o zábavu a angažovanosť. Pán McLoughlin tiež zdôraznil, že tvorcovia politík a inštitúcie sa musia zapojiť do racionálnej diskusie s mládežou a v konečnom dôsledku dať agentúre pre mládež pocit, že sú vypočuté. Na záver uviedol, že pri komunikácii s mládežou by EÚ nemala byť patronátne a mala by využívať technológiu ako prostriedok na prepojenie s mladými ľuďmi.
Názov: Michael McLoughlin na podujatí online
Biliana Sirakova, koordinátorka EÚ pre mládež, predstavila rôzne programy, ktoré EÚ stanovila s cieľom zamerať sa na účasť mládeže. Predstavila stratégiu Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027, v ktorej sa stanovuje rámec na zapojenie, prepojenie a posilnenie postavenia mladých ľudí; Európsky dialóg s mládežou, ktorý pozostáva z mládežníckych konferencií EÚ, podujatí, diskusií a seminárov na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni; Mládež Wiki, online encyklopédia vnútroštátnych politík v oblasti mládeže; a Európsky rok mládeže 2022, ktorého cieľom je podporovať aktívne občianstvo mládeže a presadzovať politiku v oblasti mládeže vo všetkých príslušných oblastiach politiky. Pani Sirakova zdôraznila, že v dialógu medzi inštitúciami a mládežou chýba len uzavretie slučky spätnej väzby. Po dohode s pánom McLoughlinom dospela k záveru, že inštitúcie musia s mládežou komunikovať o výsledkoch svojich diskusií, čo slúži ako záruka, že príspevok mladých ľudí sa oceňuje, ako aj ako príležitosť na vzdelávanie pre mládež.
Názov: Biliana Sirakova predstavuje programy EÚ pre mládež
Yilly Pacheco, výskumná pracovníčka Inštitútu pre medzinárodné a európske právo, Georg-August-Universität Göttingen, predstavila a predstavila európsku iniciatívu občanov: Od projektu A po Z. Európska iniciatíva občanov: Od A po Z je projekt Erasmus+, ktorý vyvinuli štyri univerzity a ktorý podporuje využívanie európskej iniciatívy občanov ako nástroja participatívnej demokracie. Projekt má štyri fázy: Úvodné zasadnutie o európskej iniciatíve občanov, 2) online kurz európskej iniciatívy občanov 3) partnerské učenie a 4) vytvorenie vzorových európskych iniciatív občanov a ich prezentácia podľa vzoru inštitúcií EÚ. Na tejto mimoškolskej aktivite sa zúčastnilo viac ako 200 študentov. Pani Pacheco na záver zdôraznila, že cieľom projektu je podporovať aktívnejšie občianstvo medzi vysokoškolskými študentmi a zvyšovať informovanosť o európskych iniciatívach občanov.
Názov: Yilly Pacheco predstavuje európsku iniciatívu občanov: Od A po Z
ELSA Kraemer, organizátor iniciatívy European Ecoscore, predstavil svoju kampaň a výzvy, ktorým čelia ako mládežnícki organizátori. Cieľom iniciatívy „European Ecoscore“ je zaviesť povinné transparentné označovanie vplyvu výrobkov predávaných na trhoch EÚ na životné prostredie. Pani Kraemer uviedla, že iniciatíva má viac ako 80 mladých dobrovoľníkov z viac ako 10 rôznych európskych krajín. Poukázala na niekoľko problémov, ktoré sa vyskytli, vrátane rozpočtových otázok, chýbajúcej profesijnej štruktúry alebo podpory mimovládnych organizácií alebo profesijných organizácií, prísnych kritérií na dosiahnutie 1 milióna podpisov a problémov so systémom e-id. Zdôraznila, že hoci sú organizátori motivovaní, mnohí sú študenti na plný úväzok, ktorí nemôžu venovať svoju energiu výlučne tejto iniciatíve. Napríklad za posledných 10 mesiacov organizátori ekoskóre navštívili univerzity, hovorili s miestnymi starostami a politickými aktérmi s cieľom podporiť iniciatívu, pričom výsledkom bolo len niekoľko tisíc podpisov. Pani Kraemerová dospela k záveru, že EÚ by nemala podceňovať ambície mladých ľudí, EÚ však musí byť realistická a musí prispôsobiť európsku iniciatívu občanov ako nástroj, ktorý občanom umožní účinne obhajovať svoje projekty.
Názov: Mládežnícka organizátorka európskej iniciatívy občanov Elsa Kraemer
Saga Smithová, organizátorka iniciatívy Voliči bez hraníc, Plné politické práva pre občanov EÚ predstavila kampaň, ako aj výzvy, ktorým čelia mladí organizátori. Iniciatíva Voliči bez hraníc vyžaduje všeobecné volebné právo pre všetkých občanov EÚ bez ohľadu na to, či žijú v krajine svojho pôvodu alebo majú pobyt v inom členskom štáte, s cieľom bojovať proti odobratiu volebného práva a zvýšiť všeobecné povedomie o hlasovacích právach občanov EÚ. Pani Smithová zopakovala názor pani Kraemerovej, že rozpočet je obrovským problémom a výzvou pre realizáciu iniciatív. Druhým najväčším problémom je nedostatočná informovanosť verejnosti o tom, čo je európska iniciatíva občanov. Uviedla, že zviditeľnenie je najdôležitejšou otázkou, pokiaľ ide o používanie tohto nástroja, pretože bez zviditeľnenia nie je možné zbierať podpisy. Pani Smithová na záver vystúpila dvoma bodmi: 1) aby EÚ zvážila diskusiu o iniciatívach, ktoré nedosiahnu cieľ 1 milióna podpisov, a 2. aby EÚ prehodnotila vek potrebný na podpísanie európskej iniciatívy občanov a znížila ho na 16 rokov, čo mladým ľuďom umožní zohrávať aktívnu úlohu v tomto nástroji participatívnej demokracie.
Názov: Mládežnícka organizátorka Saga Smithovej európskej iniciatívy občanov Voliči bez hraníc
Všetci rečníci uviedli, že rovnako ako pri všetkých nástrojoch participatívnej demokracie je ešte potrebné urobiť viac pre zapojenie mladých ľudí a ich podporu ako organizátorov európskych iniciatív občanov. Zhodli sa aj na tom, že jedným zo spôsobov, ako zvýšiť informovanosť o nástroji a účasti európskej iniciatívy občanov, je vyučovať občiansku výchovu EÚ na základných a stredných školách všetkých členských štátov.
Máte záujem vypočuť si viac informácií o tom, čo sa na tomto zasadnutí uviedlo? Kliknite sem:
Viac informácií o mladých ľuďoch a európskej iniciatíve občanov:
„Model ECI“: Ako študenti vyskúšať aktívnych európskych občanov v praxi
Mladí Taliani testujú európsku iniciatívu občanov ako nástroj na mobilizáciu v záujme klímy
Zapojenie študentov vysokoškolského vzdelávania do európskej iniciatívy občanov
Prispievatelia
Vasiliki MustakisKoordinátor participatívnej demokracie, Európska služba pre občiansku činnosť (ECAS)
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.