Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

„Ha semmit nem változtatunk, minden változik” – párhuzamok és tanulságok a részvételi demokrácia ausztriai és európai gyakorlatából

Frissítés dátuma: 11/02/2021

Ausztriában a „Volksbegehren” (népszavazásra irányuló petíció) részvételi demokrácia eszköz lehetővé teszi a polgárok számára, hogy kérelmük kötelező felülvizsgálatát írják elő a Parlament számára, amennyiben azt legalább 100 000 aláírással támogatják. Éghajlati válság idején az éghajlatvédelemről szóló népszavazásra irányuló petíció könnyen meghaladta ezt a jelet, és jelenleg a Parlament kezében van. Mik a remények arra, hogy mi történik a jövőben? Hogyan viszonyul az osztrák „Volksbegehren” az európai polgári kezdeményezéshez? És milyen szinergiák jöhetnek létre közöttük?

E cikk kapcsán Patrick Tobiaschek, az európai polgári kezdeményezés osztrák nagykövete interjút folytatott Hannes Kramml-rel, a „Klimavolksbegehren” (az éghajlatvédelemről szóló népszavazásra irányuló petíció) [1] tagjával a petíció kihívásairól és sikereiről, valamint az európai polgári kezdeményezéshez viszonyított különbségekről. A Hannes műszaki projektmenedzserként végzett munkát követően ökológiát tanulmányoz. Széles körben érdeklődik a társadalom-politikai témák iránt, és ezért nonprofit egyesületekben vesz részt, mint például a jelen petíció, amely népszavazásra és permakultúra-projektre irányul a mezőgazdaság alternatív formáinak feltárása érdekében.

patrick

Az első, osztrák népszavazásra irányuló petíciót 1964-ben tartották meg, és azóta az osztrák politika szerves részévé vált [2]. Hogyan értékeli a részvételi demokrácia e formáját? Ön szerint elég nagy a Parlamentre gyakorolt hatás?

Ez a legfontosabb közvetlen demokráciaeszköz, amely a politikai kérdéseket közvetlenül a Parlament elé viszi az emberektől. A történelem azonban azt mutatja, hogy egy népszavazásra irányuló petíció sajnos ritkán vezetett a jogszabályok módosításához. Különösen abban az esetben, ha a kérdés nem felel meg a jelenlegi kormánypártok irányának. Tekintettel az önkéntes és pénzügyi erőfeszítésre, sajnálatos, hogy a parlamenti bizottságokban folytatott tanácskozásokra és vitákra a nyilvánosság szemétől távol kerül sor.

Az emberek által kezdeményezett kérés kötelező érvényű, de végső soron gyakran továbbra is „tudomásul veszi” a parlamenti státuszt. Mindenesetre nagyon nehéz arra törekszünk, hogy ne ez legyen a helyzet.

Nehézvolt meggyőzni az embereket az éghajlatvédelemről szóló népszavazásra irányuló petícióban való részvételről? Vannak-e akadályok a támogató nyilatkozatok benyújtása során?

Bécsben, ahol a legtöbben részt vettem rendezvényeken vagy demoszokon, a „Klimavolksbegehren” elnevezés gyakran elég volt, és sokan már készek voltak támogatni őket. A támogató jelleg azonban sajnos nem eredményez automatikusan aláírást. A közigazgatási hivatalba való belépés minden bizonnyal akadályt jelent, de amikor a nyilvántartásba vételi időszak hamarosan véget ért, mint például a nyilvántartásba vételi hét során, ez az akadály kisebb és rövidebb lett. A támogató „mobiltelefon-aláírás” jó alternatíva, bár a lakosság körében változó gyakorisággal használják. Természetesen voltak kritikák és bírálók is, de kisebbségben voltak, még akkor is, ha észrevételem valószínűleg nem reprezentatív.

Emellett sokan hajlandóak voltak támogatni a népszavazásra irányuló petíciót, de sajnálatos módon nem feleltek meg a követelményeknek. Ez különösen fájdalmas volt azon személyek számára, akik hosszú ideje Ausztriában élnek, de (még) különböző okokból nem szereztek állampolgárságot.

Valószínűleg nem volt könnyű elérni az előírt 100 000 aláírás mennyiségét. A támogató nyilatkozatok gyűjtésének megkezdése előtt nyilvántartásba kell venni a népszavazást [3]. Tapasztalt-e bármilyen akadályt a regisztrációs folyamat során?

Tudomásom szerint nem voltak jelentős nehézségek az előttünk álló egyéb kihívásokhoz képest. Például amikor fényképeket kaptunk arról, hogy a petíciót alá kívánják írni, de a közigazgatási hivatalok előtt állunk, és néha a túlterhelt szerverek miatt hazaküldtük őket. Ez különösen fájdalmas.

Egy népszavazásra irányuló petícióban az emberek főként magát a regisztrációs hetet jegyzik meg, de természetesen sok minden előtt megtörténnek. Egyesületünk már több mint két éve létezik. Kezdetben, jóval a nyilvántartásba vétel előtt, számos különböző nézőpontot figyelembe véve meg kellett vitatni és meg kellett állapodni az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos, tudományosan megalapozott igényekről. Ezt követően nagyon szerencsés az aláírások szükségtelen elvesztése. Különösen azért, mert nem ez az első alkalom ilyen panaszok felvetésére.

A nyilvántartásba vételt követően a támogatási szakasz 8 401 támogató nyilatkozat gyűjtésére irányul. Ezután benyújtható az eljárás megindítása iránti kérelem, és megkezdődik a nyolcnapos regisztrációs eljárás (regisztrációs hét) [3]. Hogyan szervezte meg az aláírásgyűjtést a regisztrációs héten?

2019 augusztusában indítottuk el a támogatási szakaszt, és rögtön nagyszerű kezdést tettünk. Az első napon elértük a megfelelő szavazók milliméterenkénti egy-egy darabját. Több halasztást követően 2020 márciusában nyújtotta be az eljárás megindítására irányuló kérelmet. Egyike volt annak a négy osztrák népszavazási petíciónak, amely már a támogatás szakaszában, azaz még a 2020. júniusi regisztrációs hét előtt elérte a szükséges 100 000 aláírást.

Az ehhez hasonló népszavazás mögött nagy kampány húzódik meg. Ehhez a sikerhez jelentős mértékben járult hozzá a több mint 1000 önkéntes, akik Ausztria-szerte fáradhatatlanul gyalogtak minden kerületet és oly sok helyet. Szórófejekkel, utcai akciókkal és még sok mással. Ezenkívül online kampányok és PR-ek nélkül valószínűleg nem érhettük volna el céljainkat. A támogatás összege szorosan összefügg a média jelenlétével. A kezdeményezéseknek mindig biztosítaniuk kell, hogy az újságok és más médiaorgánumok foglalkozzanak a kérdéssel, és felhívják a figyelmet a problémára.

 

patrick 2

Foto: MLG Mike, KVB

Biztosan nagyon sikeresekvoltak! Az éghajlatvédelemről szóló népszavazásra irányuló petíció egyértelműen meghaladta a szükséges számú aláírást. Az osztrák parlamentnek most az éghajlattal kapcsolatos kérdésekkel és az Ön igényeivel kell foglalkoznia. Tudna-e többet mondani nekem a jelenlegi helyzetről?

Közel 400 000 aláírást kaptunk. Ez nem megoldott, különösen a Covid19 miatt kialakult jelenlegi helyzetben. A közvetlenül az emberektől származó aláírások mellett számos nem kormányzati szervezetből, vállalatból és kiemelkedő személyiségből álló szövetség jött létre. Mindez biztosította a szükséges támogatást ahhoz, hogy a Parlament bizottsági ülésein eleget tehessünk kéréseinknek. A közelmúltban szakértői meghallgatásokra került sor a Környezetvédelmi Bizottságban; a különböző parlamenti klubok meghívták kezdeményezőinket, tudósokat és szakértőket.

Ez az első alkalom, hogy egy bizottságban ezt nyilvánosan élő közvetítéssel és felvétellel végezték. Ez konstruktív vitát ösztönzött, és kilátásunk van arra, hogy többpárti javaslatot terjesztsünk elő céljaink megvalósítására. Amint azt szóvivőnk, Katharina Rogenhofer összefoglalta, sikerült fontos lépést biztosítanunk a progresszív éghajlat-politika felé valamennyi fél vonatkozásában. A következő ülésre várhatóan március elején kerül sor. Ezután meg fogjuk vizsgálni, hogy ez csak nem kötelező erejű ajki szolgálat-e, vagy közelebb kerülünk-e a politikai végrehajtáshoz.

Milyen kihívásokkal kellett szembenéznie, és hogyan finanszírozta a népszavazásra irányuló ilyen petíciót?

Ahhoz, hogy jelentős számú emberhez eljussunk, pénzre van szükség! Most feltehetjük a kérdést, hogy mennyire demokratikus ez a fontos közvetlen demokratikus eszköz, amikor szinte minden a pénzügyi forrásoktól függ...

Az állam nem nyújt pénzügyi támogatást?

Nem, egyáltalán nem az. De rengeteg partnert tudtunk vonzani, szerveztünk olyan rendezvényeket, mint a jótékonysági árverés, és számos magánadományozó volt, akik megköszönték, hogy pénzügyileg gazdálkodtak velünk. A fent említett szerverhibákon kívül gyakran nagyon rugalmasnak kellett lennünk a hatóságok tekintetében. Különösen a Covid19-világjárvánnyal kapcsolatban, mivel hosszú ideig nem volt egyértelmű, hogy sor kerül-e regisztrációs hétre, és ha igen, mikor. Ennek eredményeként a kampány témáit és pénzügyi folytonosságunkat folyamatosan ki kellett igazítani. Emellett a forgalmuk ingadozása ennek megfelelően magas. Itt mindannyian önkéntes alapon dolgozunk a munkahelyeinken, tanulmányainkon és egyéb dolgokon kívül.

Miután beszéltünk a kihívásokról, lépjünk tovább egy pozitív irányba: Személyesen mi volt a legjobb pillanat a „Klimavolksbegehren” alatt?

Ez minden kétséget kizáróan június végén történt meg. A regisztrációs hét a közelmúltban ért véget, és a bécsi Heldenplatzban zártuk le a versenyt. Az osztrák szövetségi államok közötti széles körű elterjedés miatt a tagok közötti információcsere általában online zajlott. A gyűlésen első alkalommal látsz sok ilyen embert, és végül személyesen is megismerkedhetsz egymással. Mindannyian kimerültünk az intenzív szakaszból, de teljesen elégedettek vagyunk a bejelentett sikerekkel is.

ines

Foto: Innes Futterknecht, KVB

Az Európai Bizottság az éghajlati válság kezelésére is törekszik, és szembe kíván szállni a zöld megállapodással. Követeléseinek megfelelően mit akarna európai szinten megvalósítani?

Egy alapvető kérdés, a nemzetiség fontos, de sok dolgot csak sokkal nagyobb megközelítéssel lehet megoldani. Számos követelésünket magasabb szintre lehetne emelni. E megfontolások némelyike a zöld megállapodásban is szerepel, például egy független szerv által ellenőrzött kötelező szén-dioxid-kibocsátási költségvetés. Ezt követően az európai tömegközlekedés fejlesztése a légi közlekedés jelentős alternatívájának megteremtése érdekében. Kéréseinktől függetlenül sok más dologra is szükség van. A kibocsátáskereskedelem és az európai agrárpolitika felülvizsgálata, hogy két példát említsünk.

A polgári kezdeményezés benyújtásához való jogot az Európai Unióról szóló szerződés rögzíti, amelyet legutóbb 2007-ben fogadtak el Lisszabonban [4]. Hallott már az európai polgári kezdeményezésről? Beszéltek-e valaha Ön és munkatársai arról?

Természetesen támogatom a demokratikus részvétel minden lehetőségét. És igen, korábban hallottam az európaipolgári kezdeményezésről. Az igazság azonban az, hogy nem játszott szerepet a „Klimavolksbegehren” keretében tett intézkedéseinkben, vagy nem vagyok tisztában ezzel a szereppel. Talán problémát jelent a tudatosság alacsony szintje is. Ha sokunk számára nem magától értetődő, hogy ismerjük az európai polgári kezdeményezést, nyilvánvalóan van mit javítani.

Remélhetőleg ez az interjú kis lépés lesz a tudatosság növelése felé. Az európai polgári kezdeményezésre vonatkozó eljárás [5] eltér a népszavazásra irányuló osztrák petíciótól. A szervezői csoportnak legalább 7 olyan uniós polgárból kell állnia, akik 7 különböző uniós országban rendelkeznek lakóhellyel. Ez komoly akadályt jelentene-e Ön számára?

Nem gondolom, hogy ez komoly akadályt jelentett volna számunkra, mivel az éghajlati mozgalom már jóval az osztrák „Klimavolksbegehren” előtt alakult ki. Így Európában már létezik egy nagy hálózat, és biztos vagyok benne, hogy jól együtt tudunk működni vele. A társadalom nagymértékben érzékeny az éghajlati válságra, és egy ilyen témát Európa-szerte minden bizonnyal könnyebb bejelenteni, mint az ismeretlenebb kérdések esetében.

A szervezői csoportot a kezdeményezés nyilvántartásba vétele követi az Európai Bizottságnál. Ezután elkezdheti az 1 millió aláírás gyűjtését papíron vagy online [6], és erre 12 hónap áll rendelkezésére. Ön szerint könnyen kezelhető, szemben az Ausztriában szükséges 100 000 támogatási vállalással? Támogatott-e már európai polgári kezdeményezést?

A TTIP-n és a CETA-n keresztül kapcsolatban álltam az európai polgári kezdeményezéssel, de attól tartok, hogy eddig egyetlen kezdeményezést sem támogattam. De biztos vagyok benne, hogy hamarosan meg fog változni!

Ha összehasonlítjuk a népesség méretét, az 1 millió aláírás Európa-szerte megvalósítható méretnek tűnik. A nagyobb szervezési erőfeszítések mellett azonban nem tudom értékelni, hogy ez könnyebb vagy nehezebb-e az ausztriai népi petícióban szereplő 100 000 aláíráshoz képest. Kihívást jelenthet legalább az aláírások minimális száma ahhoz, hogy egy ország érvényes legyen.

Miután elérte az 1 millió aláírást, három hónapon belül ellenőriznie kell őket az egyes uniós országok illetékes hatóságainál. Ez a vizsgálati lépés nem szükséges a népszavazásra irányuló osztrák petícióban, de ez a további erőfeszítés sokkal nagyobb teret enged az emberek megszólításának.

Ha ez a vizsgálat lehetővé teszi a támogató nyilatkozatok közvetlenül a helyszínen történő benyújtását, a további erőfeszítés mindenképpen indokolt. Talán sikerült volna további szavazatokat összegyűjtenünk, ha nem a hivatalos csatorna lett volna az egyetlen lehetőség. Az európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési folyamata sokkal egyszerűbbnek tűnik. Ugyanilyen jónak és fontosnak tartom, hogy ezeket az aláírásokat hivatalosan felülvizsgálják.

A sikeres vizsgálatotkövetően a kezdeményezést benyújtják az Európai Bizottságnak. Ezt követően az Európai Parlament foglalkozni fog a kérdéssel, és a szervezőknek lehetőségük nyílik arra, hogy a kezdeményezést közmeghallgatás keretében ismertessék. Véleménye szerint mely folyamatban lévő európai polgári kezdeményezést [7] kellene teljes körűen felülvizsgálnia az Európai Parlamentnek?

A „feltétel nélküli alapjövedelem Unió-szerte történő bevezetésére” irányuló kezdeményezés, amely biztosítaná az anyagi létet és a jövedelemtől függetlenül a társadalomban való részvétel lehetőségét. Másodszor, a biológiai sokféleség helyreállítása, a kisléptékű, fenntartható mezőgazdaság előnyben részesítése és a mezőgazdasági termelők támogatása ebben az átállásban, a „Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket!” elnevezésű kezdeményezés. A méhbarát mezőgazdaság felé az egészséges környezetért” című közlemény nagy előnyökkel járna a társadalom számára. A már említett kérdések megválaszolásához támogatnám a „VÁLASZTÁS A BORVÁNYOK TARTALÉKALAPJA, Teljes körű politikai jogok az uniós polgárok számára” kezdeményezést, és természetesen számos olyan kérdést, amellyel foglalkozni kellene.

Van-e bármilyen más olyan polgári kezdeményezéssel kapcsolatban, amelyet szeretne kiemelni?

Véleményem szerint problémát jelent, ha az éghajlati válság által leginkább érintett fiataloknak nincs lehetőségük arra, hogy szavazzanak erről a témáról. Ezért indítottuk el a kezdeményezést, és posztereket állítottunk fel olyan rendezvényeken, amelyeken a gyermekek kéznyomtatással etenek, ha támogatni akarják őket. Még azok is, akik állampolgárságuk hiánya miatt nem vehetnek részt a szavazásban, vizuálisan is leadhatták szavazatukat. Társadalmunknak már jelentős részét képezik azok a polgárok, akik hosszú ideje élnek itt, de politikai eseményeken nem vehetnek részt.

jolly

Foto: Jolly Schwarz, KVB

Nagyon szép ötlet! Látogass el az utolsó kérdésre: az éghajlatvédelem és a részvételi demokrácia támogatójaként mit vár az olvasóktól?

Kezdeményezze a kezdeményezést. Különösen az elmúlt néhány évben mutattuk meg, hogy mit értünk el a lakosság nyomásának köszönhetően. Ha semmit nem változtatunk, minden megváltozik!

A „Klimavolksbegehren”-ről:

Független és pártokon átívelő hangként képviseljük mindazokat, akik arra kérik a politikusokat, hogy tegyenek konkrét lépéseket az éghajlati válsággal szemben.  Az éghajlatvédelmet nem az egyének felelősségeként, hanem a társadalom egészének felelősségeként értelmezzük. A politikusoknak ezért meg kell teremteniük azt a jogi keretet, amely tisztességes jövőt biztosít gyermekeink számára.

A részletes kérések a honlapon találhatók:

https://klimavolksbegehren.at/forderungen/m

Külső kapcsolatok:

[1] https://klimavolksbegehren.at/

[2] https://www.bmi.gv.at/411/Alle_Volksbegehren_der_zweiten_Republik.aspx

[3] https://www.bmi.gv.at/411/

[4] https://www.europarl.europa.eu/factsheets/en/sheet/149/european-citizens-initiative

[5] https://citizens-initiative.europa.eu/how-it-works_en

[6] https://citizens-initiative.europa.eu/online-collection-system_en

[7] https://citizens-initiative.europa.eu/find-initiative_en

https://www.bmi.gv.at/411/Volksbegehren_der_XX_Gesetzgebungsperiode/Klimavolksbegehren/start.aspx

patrick2

Közreműködők

Patrick Tobiaschek

Patrick Tobiaschek a bécsi Fiatal Európai Föderalisták elnökhelyettese, és 2012 óta aktív a nem kormányzati szervezetnél. Az egyesülettel együtt kampányol az egységes, békés, ökológiai és szövetségi Európáért, és számos projektben vesz részt. A Europe Direct Bécsben projektkoordinátorként dolgozik, és 2020 óta Ausztriában nagykövetként támogatja az európai polgári kezdeményezést is.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.