Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

„Ако не променим нищо, всичко се променя“ — паралели и поуки от практиката на демокрацията на участието в Австрия и Европа

Актуализирано на: 11/02/2021

В Австрия инструментът за демокрация на участието „Volksbegehren“ (петиция за референдум) позволява на гражданите да налагат на Парламента задължително преразглеждане на тяхното искане, ако е подкрепено с най-малко 100,000 подписа. По време на криза, свързана с изменението на климата, петицията за референдум относно опазването на климата лесно надминава този знак и сега е в ръцете на Парламента. Какви са надеждите за това какво ще се случи след това? Как се сравнява австрийската „Volksbegehren“ с Европейската гражданска инициатива? И какви са възможните полезни взаимодействия между тях?

За тази статия Patrick Tobiaschek, австрийският посланик на ЕГИ, интервюира Hannes Kramml, член на „Klimavolksbegehren“ (петиция за референдум за опазване на климата) [1], относно предизвикателствата и успехите на петицията и разликите в сравнение с Европейската гражданска инициатива. Hannes изучава екология, след като работи като ръководител на технически проект. Той има широк интерес към социално-политически въпроси и поради това участва в сдружения с нестопанска цел, като например настоящата петиция за референдум и проект за пермакултура с цел проучване на алтернативни форми на селско стопанство.

patrick

Първата петиция за референдум в Австрия е била проведена през 1964 г. и оттогава е станала неразделна част от австрийската политика [2]. Как оценявате тази форма на демокрация на участието? Смятате ли, че въздействието върху Парламента е достатъчно голямо?

Това е най-важният инструмент на пряката демокрация, чрез който политическите въпроси се вземат пряко от хората в Парламента. Историята обаче показва, че за съжаление петицията за референдум рядко е довела до промяна в законодателството. Особено ако въпросът не съответства на курса на страните, които понастоящем са в правителството. С оглед на доброволните и финансовите усилия е жалко разискванията и обсъжданията в парламентарните комисии да се провеждат далеч от общественото внимание.

Искането, инициирано от хората, е предмет на обвързващо отношение, но в крайна сметка често се запазва „забелязаният“ парламентарен статут. Във всеки случай се опитваме много трудно да гарантираме, че този път това не е така.

Трудноли е хората да бъдат убедени да участват в петицията за референдум за опазване на климата? Съществуват ли пречки при подаването на изявления за подкрепа?

Във Виена, където участвах най-много в прояви или демос, наименованието „Klimavolksbegehren“ често беше достатъчно, а много от тях вече бяха готови да подкрепят. За съжаление обаче подкрепата не води автоматично до подписване. Достъпът до административната служба със сигурност е пречка, но когато срокът за регистрация е наближавал да приключи, например през седмицата на регистрация, тази пречка е станала по-малка и по-малка. „Подписът на мобилен телефон“ за поддръжка е добра алтернатива, въпреки че се използва с различна честота сред населението. Разбира се, имаше и критици и отричачи, но те бяха малцинство, въпреки че забележката ми вероятно не беше представителна.

Освен това много от тях са били склонни да подкрепят петицията за референдум, но за съжаление не са изпълнили изискванията. Това е особено болезнено за лицата, които от дълго време живеят в Австрия, но (все още) не са придобили гражданство по различни причини.

Вероятно нее било лесно да се достигне броят на изискваните 100,000 подписа. Преди да можете да започнете да събирате изявления за подкрепа, референдумът трябва да бъде регистриран [3]. Срещали ли сте някакви пречки в процеса на регистрация?

Доколкото ми е известно, нямаше големи трудности в сравнение с други предизвикателства, пред които трябваше да се изправим. Например, когато получихме снимки на хора, които желаят да подпишат петицията, но стоят пред административните служби и понякога биват изпращани у дома поради претоварени сървъри. Това е особено болезнено.

В петиция за референдум хората отбелязват основно самата седмица на регистрацията, но разбира се, много се случва преди това. Нашето сдружение съществува вече повече от две години. В началото, много преди регистрацията, трябваше да бъдат обсъдени и договорени научно обосновани искания за борба с изменението на климата, като се вземат предвид много различни гледни точки. И затова е много жалко подписите да бъдат ненужно изгубени. Особено като се има предвид, че това не е първият случай на подаване на такива жалби.

След регистрацията продължава етапът на подкрепа с цел събиране на 8,401 изявления за подкрепа. След това може да бъде подадено искане за започване и започва осемдневната процедура за регистрация (седмица на регистрация) [3]. Как организирахте събирането на подписи по време на седмицата за регистрация?

Започнахме етапа на подкрепа през август 2019 г. и веднага започнахме блестящо начало. На първия ден достигнахме изисквания един на миля от отговарящите на условията гласоподаватели. След няколко отлагания през март 2020 г. подадохме искането за започване на процедура. Бяхме една от четирите австрийски петиции за референдум, който достигна необходимите 100,000 подписа само на етапа на подкрепа, т.е. дори преди седмицата за регистрация през юни 2020 г.

В основата на референдум като този се провежда мащабна кампания. Огромен принос за този успех дойде от над 1,000 доброволци, които неуморно ходиха във всеки квартал и толкова много места в цяла Австрия. С листовки, улични действия и много други. Освен това без онлайн кампаниите и връзките с обществеността вероятно нямаше да постигнем нашите цели. Размерът на подкрепата е тясно свързан с медийното присъствие. Инициативите винаги трябва да гарантират, че вестниците и другите медии поемат въпроса и повишават осведомеността.

 

patrick 2

Foto: MLG Mike, KVB

Определено сте много успешни! Петицията за референдум за опазване на климата очевидно е надхвърлила необходимия брой подписи. Сега австрийският парламент трябва да се занимава с въпросите на климата и Вашите искания. Можете ли да ми кажете повече за настоящото състояние?

Получихме близо 400,000 подписа. Това е безупречно, особено при настоящата ситуация, дължаща се на Covid-19. В допълнение към подписите, идващи директно от народа, беше сформиран съюз, състоящ се от множество неправителствени организации, дружества и видни личности. Всичко това осигури необходимата подкрепа за удовлетворяване на нашите искания на заседанията на комисиите на Парламента. Неотдавна бяха проведени изслушвания на експерти в комисията по околна среда; различните парламентарни клубове поканиха нашите инициатори, учени и експерти.

За първи път в комисия това беше направено публично чрез стрийминг и запис на живо. Това насърчи конструктивния дебат и имаме перспектива за многопартийно предложение за изпълнение на нашите цели. Както заяви говорителят Катарина Рогенхофер, успяхме да осигурим важна стъпка към прогресивна политика в областта на климата във всички страни. Следващото заседание се очаква да се проведе в началото на март. След това ще видим дали това е просто незадължителна устна служба или се доближаваме до политическото изпълнение.

С какви предизвикателства трябваше да се справите и как финансирате такава петиция за референдум?

За да се достигне до значителен брой хора, са необходими пари! Сега можем да си зададем въпроса колко демократичен е този важен пряко демократичен инструмент, когато почти всичко зависи от финансовите ресурси...

Няма ли финансова подкрепа от държавата?

Не, в никакъв случай. Но успяхме да привлечем много партньори, организирахме прояви като аукцион за благотворителност и имаше много частни донори, които за щастие ни подкрепиха финансово. В допълнение към горепосочените повреди на сървъра, често трябваше да бъдем много гъвкави във времето по отношение на органите. Особено във връзка с пандемията от Covid-19, тъй като не беше ясно от дълго време дали и кога ще се проведе нашата седмица на регистрация. В резултат на това темите, свързани с кампанията и финансовата ни приемственост, трябваше да бъдат постоянно адаптирани. Освен това степента на колебание на оборота е съответно висока. Всички ние работим на доброволни начала освен нашите работни места, проучвания и други неща.

След като говорим за предизвикателствата, нека преминем към нещо положително: Кой беше най-добрият момент за Вас лично по време на „Klimavolksbegehren“?

Това определено е в края на юни. Току-що приключи седмицата на регистрацията и проведохме заключителен митинг в Хелденгарц във Виена. Поради широкото разпространение между австрийските федерални провинции обменът между членовете обикновено се осъществява онлайн. По време на срещата виждате много от тези хора за първи път и най-накрая се опознавате лично. Всички ние бяха изчерпани от интензивната фаза, но и напълно доволни от обявения успех.

ines

Foto: Innes Futterknecht, KVB

Европейската комисия също така се опитва да се справи с кризата в областта на климата и иска да противодейства на Зеления пакт. Какво бихте искали да се случи на европейско равнище?

Важен въпрос, национален, е важен, но много неща могат да бъдат решени само чрез много по-голям подход. Много от нашите искания биха могли да бъдат изпълнени на по-високо равнище. Някои от тези съображения са включени и в Зеления пакт, например обвързващ бюджет за CO2, проверен от независим орган. След това развитието на обществения транспорт в Европа с цел създаване на значителна алтернатива на въздушния транспорт. Независимо от нашите искания са необходими много други неща. Преразглеждането на търговията с емисии и на европейската селскостопанска политика ще даде два примера.

Правото на внасяне на гражданска инициатива е залегнало законно в Договора за Европейския съюз, който беше адаптиран за последен път в Лисабон през 2007 г. [4] Чували ли сте за Европейската гражданска инициатива? Говорели ли сте и Вашите колеги някога за това?

Със сигурност подкрепям всяка възможност за демократично участие. И да, чувал съм за Европейскатагражданска инициатива преди това. Истината обаче е, че тя не е изиграла роля в нашите действия в „Klimavolksbegehren“ или не ми е известна тази роля. Може би съществува и проблемът с ниското равнище на осведоменост. Ако за много от нас не е очевидно да знаят за ЕГИ, очевидно има място за подобрение.

Надяваме се, че това интервю ще бъде малка стъпка към повишаване на осведомеността. Процедурата на Европейската гражданска инициатива [5] се различава от австрийската петиция за референдум. Групата на организаторите трябва да се състои от най-малко 7 граждани на ЕС, които пребивават в 7 различни държави от ЕС. Това би ли било голямо препятствие за Вас?

Не мисля, че това би било голяма пречка за нас, тъй като движението в областта на климата вече се е развило много преди австрийската „Klimavolksbegehren“. Затова вече съществува голяма мрежа в Европа и съм сигурен, че е възможно да работя добре с нея. Обществото е до голяма степен чувствително към кризата, свързана с климата, и със сигурност е по-лесно да се обяви такава тема в цяла Европа, отколкото за по-непознати въпроси.

Групата на организаторите е последвана от регистрацията на инициативата в Европейската комисия. След това можете да започнете да събирате 1-те милиона подписа на хартиен носител или онлайн [6] и разполагате с 12 месеца, за да го направите. Бихте ли казали, че тя е лесна за управление в сравнение с ангажиментите за подкрепа от 100,000 г., необходими в Австрия? Подкрепили ли сте вече Европейска гражданска инициатива?

Чрез ТПТИ и ВИТС установих връзка с Европейската гражданска инициатива, но се страхувам, че досега не съм подкрепял нито една инициатива. Сигурен съм обаче, че много скоро ще се промени!

Ако съпоставим броя на населението, 1-те милиона подписа в цяла Европа изглеждат осъществими. Освен по-големите организационни усилия обаче не мога да преценя дали това е по-лесно или по-трудно в сравнение с 100,000-те подписа в популярната петиция в Австрия. Поне минималният брой подписи, който се изисква, за да бъде валидна дадена държава, може да бъде предизвикателство.

След като получите 1 милион подписа, те трябва да бъдат проверени в рамките на 3 месеца от съответните органи във всяка страна от ЕС. Тази стъпка на разглеждане не е необходима в австрийската петиция за референдум, но това допълнително усилие също така води до много по-голям обхват на вниманието към хората.

Ако тази проверка позволява подаването на изявления за подкрепа директно на място, тогава допълнителните усилия са оправдани във всички случаи. Може би бихме могли да събраме допълнителни гласове, ако официалният канал не беше единственият вариант. Процесът на събиране на подписи за Европейската гражданска инициатива изглежда много по-прост. Смятам, че е също толкова добре и важно тези подписи да бъдат официално преразгледани.

Следуспешно разглеждане инициативата се внася в Европейската комисия. След това Европейският парламент ще разгледа въпроса и организаторите ще получат възможност да представят инициативата на публично изслушване. Според Вас коя текуща европейска гражданска инициатива [7] следва да бъде изцяло преразгледана от Европейския парламент?

Инициативата „Въвеждане на безусловни основни доходи (БОД) в целия ЕС“, която ще осигури материално съществуване и възможност за участие в обществото независимо от доходите. Второ, за да се възстанови биологичното разнообразие, да се даде приоритет на дребномащабното устойчиво селско стопанство и да се подпомогнат земеделските стопани в този преход, инициативата „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Към щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“ би било от голяма полза за обществото. И за да се спра на някои вече споменати въпроси, бих подкрепил инициативата „ГЛАСУВИ БОРДИТЕ, пълни политически права за гражданите на ЕС“, а разбира се, има много други, които следва да бъдат разгледани.

Има ли нещо друго по отношение на гражданските инициативи, които бихте искали да посочите?

Според мен това е проблем, когато младите хора, които ще бъдат най-силно засегнати от кризата с климата, нямат възможност да гласуват по тази тема. Ето защо започнахме инициатива и поставяме плакати на събития, на които децата се редуват с ръкопис, ако искат да подкрепят. По този начин дори хората, на които не е разрешено да участват поради липса на гражданство, са имали възможност да гласуват визуално. Гражданите, които са живели там дълго време, но нямат право да участват в политически събития, вече са значителна част от нашето общество.

jolly

Foto: Jolly Schwarz, KVB

Много хубавата идея! Нека стигнем до последния въпрос: какво искате читателите да знаят като поддръжник на опазването на климата и демокрацията на участието?

Поемете инициативата. По-специално последните няколко години показаха какво постигнахме благодарение на натиска от страна на населението. Ако не променим нищо, всичко се променя!

За „Klimavolksbegehren“:

Като независим и междупартиен глас ние представляваме всички хора, които изискват от политиците да предприемат конкретни действия срещу кризата в областта на климата.  Ние разбираме опазването на климата не като отговорност на отделните лица, а като отговорност на обществото като цяло. Поради това политиците трябва да създадат правна рамка, която ще гарантира и справедливо бъдеще, което си струва да живее на нашите деца.

Подробна информация за исканията може да бъде намерена на уебсайта:

https://klimavolksbegehren.at/forderungen/m

Външни връзки:

[1] https://klimavolksbegehren.at/

[2] https://www.bmi.gv.at/411/Alle_Volksbegehren_der_zweiten_Republik.aspx

[3] https://www.bmi.gv.at/411/

[4] https://www.europarl.europa.eu/factsheets/en/sheet/149/european-citizens-initiative

[5] https://citizens-initiative.europa.eu/how-it-works_en

[6] https://citizens-initiative.europa.eu/online-collection-system_en

[7] https://citizens-initiative.europa.eu/find-initiative_en

https://www.bmi.gv.at/411/Volksbegehren_der_XX_Gesetzgebungsperiode/Klimavolksbegehren/start.aspx

patrick2

Автори

Patrick Tobiaschek

Patrick Tobiaschek е заместник-председател на Младите европейски федералисти Виена и от 2012 г. работи активно в неправителствената организация. Заедно с асоциацията той се бори за обединена, мирна, екологична и федерална Европа и участва в няколко проекта. В Europe Direct Виена работи като координатор на проекти, а от 2020 г. подкрепя и Европейската гражданска инициатива като посланик в Австрия.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.