Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Gregory Engels, „aktsiavabadus“: Kui me oleme edukad, tuleb meid tõsiselt võtta!

Uuendatud: 29/09/2021

Gregory Engels on Euroopa kodanikualgatuse „Vabadus jagada“ korraldaja, kes võitleb autoriõiguse eeskirjade muutmise eest, et võimaldada autoriõigusega kaitstud materjali tasuta jagamist ja samal ajal maksta autoritele õiglast hüvitist. 

gree

Gregory Engels: Saime Euroopa kodanikualgatuse idee, sest meie arvates on suur probleem see, et kehtivad autoriõiguse eeskirjad pärsivad seda, kuidas inimesed kultuuri kasutavad ja kuidas inimesed internetti kasutavad. Põhimõtteliselt usume, et autoriõiguse normid on valed ja vanad ning pärinevad vanadest sajanditest. Oleme seisukohal, et ainus viis, kuidas viia autoriõiguse eeskirjad kooskõlla inimeste tegelikkusega, jagades Internetis sisu, oleks Euroopa kodanikualgatuse kaudu. See oleks ainus viis autoriõiguse normide muutmiseks Euroopa tasandilt, sest tegemist ei ole siseriikliku otsusega. Autoriõiguse eeskirjad on koostatud riikidevahelisel tasandil, see ei ole siseriiklik küsimus. Igal riigil on väikesed erinevused, kuid kogu eeskirjade raamistik on kehtestatud Euroopa tasandil.

„Me arvame, et kehtivad eeskirjad on valed. Nad ei kaitse tegelikult autoreid, ei kaitse tarbijaid, soosivad ainult väikest autoriõigustega tegelevate ettevõtete rühma ja see ei ole õige“.

2019. aastal toimus kogu Euroopas meeleavalduste laine, kus inimesed protestisid uue Euroopa autoriõiguse direktiivi ja eelkõige selle artikli 13 vastu, mis sunniks platvorme paigaldama filtreid, et jälgida kogu neile üles laaditud autoriõigusega kaitstud materjali. Me nägime, et kuigi meeleavaldused olid väga arvukad, otsustasid poliitikud neid ignoreerida, mis tähendab, et kui me esitame veel ühe petitsiooni või muu protestiakti, mis jääks märkamata.

„Uurisime, millised on meie käsutuses olevad vahendid autoriõigust käsitlevate õigusaktide käsitlemiseks ja otse Euroopa Komisjoni poole pöördumiseks, ning mõistsime, et Euroopa kodanikualgatus on selleks õige vahend.“

Euroopa kodanikualgatuse kaudu pöördume otse komisjoni poole ja kui me saavutame edu, tuleb meid tõsiselt võtta.

Q: Kui keeruline oli algatust registreerida?

Gregory Engels: Euroopa kodanikualgatuse registreerimise protsess on pikk, kuid meeskonna leidmisel oli kõige lihtsam osa seitsmest eri riigist pärit seitsmest inimesest koosneval põhimeeskonnal, mida me ühe päevaga meeldib.

Ametliku teksti tegelik registreerimine ja selle esitamine Euroopa Komisjonile oli keerulisem. IT-süsteemi loomine oli üsna keeruline ülesanne, isegi kui me tunneme, et me teadsime, mida me teeme. Me otsustame luua oma allkirjade kogumise platvormi ja selleks, et seda oleks vaja auditeerida, ning see võttis meid üsna kaua aega.

Kui me seda uuesti teeksime, teeme seda teistmoodi:

„oleksime pigem alustuseks tugivõrgustiku loomisest ja rohkemate organisatsioonide loomisest enne selle algust.“

Ettevalmistusetapis on juba olemas midagi, nagu 30–50 organisatsiooni kogu Euroopast, mis toetaks teid algusest peale. Meie Euroopa kodanikualgatust ei juhi mitte ainult üksikisikud, vaid ka ühendused ja organisatsioonid kogu Euroopast. Me saime teada, et see organisatsioonide tugivõrgustik oleks kasulik enne algatuse tegelikku käivitamist, seega oleks hea, kui see tugivõrgustik oleks algusest peale olemas. Me alustasime selle ehitamist üsna hilises mängus ja põhimõtteliselt kaotasime sellega veidi aega. Oleks palju tõhusam, kui see organisatsioonide ja üksikisikute tugivõrgustik oleks olnud enne Euroopa kodanikualgatuse registreerimist.

Q: Mis Teie arvates kõige paremini toimib teie algatuse kampaanias?

Gregory Engels: Eelmisel aastal oli meil suuri plaane korraldada kampaaniaid, et minna muusikafestivalide juurde ja rääkida kohe ootavate inimestega ning teavitada neid Euroopa kodanikualgatusest ja sellest, miks on oluline muuta autoriõiguse eeskirju, toetada kunstnikke ja toetada kultuuri ning koguda inimestelt allkirja, kui nad ootavad, sest neil on aega ja kultuuri. See oli suurepärane kava, mis ei ole COVID-19 pandeemia tõttu toiminud... Oleme oma lähenemisviisi drastiliselt muutnud ja seega

„me leidis, et kõige paremini toimib see, et praegu on kaasatud rohkem organisatsioone“

ja paludes neil levitada sõna, teavitada oma liikmeid Euroopa kodanikualgatusest, kutsuda meie meeskonna liikmeid nende üritustel rääkima, et saaksime seda sõna levitada. Selleks on meil vaja palju toetavaid organisatsioone ja me sõltume pigem nende partnerite olemasolust kui üksikutest vabatahtlikest. Me ei vaja üksikuid vabatahtlikke, kes koguksid allkirjasid, mida on palju praegu palju.

Q: Kuidas motiveerite oma partnereid?

Gregory Engels: Allkirjade kogumiseks kasutame avatud lähtekoodiga platvormi, mida saab paigaldada paralleelselt mitmele veebisaidile. Põhimõtteliselt anname igale partnerile oma vidina, et nad saaksid koguda allkirju oma veebiruumis, ja näeme, et allkirjade kogumise süsteem on nende kodulehele omane, nii et nad saavad ka suurema rahvahulga ja suurendada publikut, kellega nad saavad suhelda. Kogudes allkirjasid oma uudiskirjade jaoks, koguvad nad ka meie ja Euroopa kodanikualgatuste allkirju; see on nii partnerite kui ka meie jaoks kasulik olukord.

f

 

Q: Milline on Teie nõuanded teistele algatuse korraldajatele allkirjade kogumise kohta?

Gregory Engels: Minu nõuanne teiste Euroopa kodanikualgatuste korraldajatele on luua tugivõrgustik organisatsioonidest riikides, millele keskendute, aga ka teistes riikides, et kaasata inimesi, kes koguvad teile allkirju. Põhimõtteliselt on see nõuanne, sest te ei saa teha kõik endast oleneva. Te olete vaid seitse inimest – korraldajad – ja vajate üsna mõnda aega, et koguda miljon allkirja kogu Euroopas.

Q: Millised olid Teie kogemused Euroopa kodanikualgatuse foorumiga ja millised funktsioonid on teile kõige kasulikumad?

Gregory Engels: Euroopa kodanikualgatuse foorum on koht, kuhu pöörduda, kui teil on küsimusi. Olen isiklikult lugenud palju teiste inimeste küsimusi ja vastuseid ning üllatanud, et kõik tõlgitakse tegelikult 22 Euroopa ametlikku keelde!

On olemas videoid ja salvestisi minevikusündmuste kohta, kus inimesed on arutanud erinevaid funktsioone. Olen tutvunud paljude videotega ja isegi kui ma ei ole ise materjaliga aktiivselt kaasa aidanud, arvan, et see foorum on väga kasulik. Teavet on palju ja see on väga väärtuslik, sest selles keskendutakse otseselt Euroopa kodanikualgatuse korraldamisele.

Üks viimane nõuanne, mida ma võiksin anda: võtke ühendust teiste inimestega, kes sel ajal Euroopa kodanikualgatust juhivad või on seda varem teinud, sest saate üksteist tegelikult toetada, samuti võite sellest kogemusest kasu saada ja õppida ning samuti ei karda. Me kõik oleme samas paadis!

Vaata algatust „Meet-And-Greet Initiative Organisationrs“ koos Gregory Engelsiga

Autorid

Gregory Engels

Gregory Engels on Euroopa kodanikualgatuse „Vabadus jagada“ korraldaja, kes võitleb autoriõiguse eeskirjade muutmise eest, et võimaldada autoriõigusega kaitstud materjali tasuta jagamist ja samal ajal maksta autoritele õiglast hüvitist. 

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.

Kommentaarid

James Kay | 21/02/2023

Nõustun teiega.

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.
Kas olete valmis oma algatuse registreerima?

Kas soovite algatust toetada? Kas soovite lisateavet praeguste või varasemate algatuste kohta?