Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Gregory Engels, „Freedom to Share“: Ако постигнем успех, трябва да бъдем сериозно възприемани!

Актуализирано на: 29/09/2021

Gregory Engels е организатор от европейската гражданска инициатива „Свобода на споделяне“, която води кампания за промени в правилата за авторското право, за да се даде възможност за свободно споделяне на защитени с авторско право материали и същевременно за справедливо възстановяване на разходите на авторите. 

gree

Gregory Engels: Излязохме с идеята за европейската гражданска инициатива, тъй като считаме, че е основен проблем, че настоящите правила в областта на авторското право възпрепятстват начина, по който хората използват културата, и начина, по който хората използват интернет. По същество ние смятаме, че правилата за авторското право са погрешни и стари, идващи от векове. Смятаме, че единственият начин правилата в областта на авторското право да се придържат към реалността на хората, споделянето на съдържание в интернет би било чрез европейска гражданска инициатива. Това би било единственият начин за промяна на правилата в областта на авторското право от самото европейско равнище, тъй като това не е решение на национално равнище. Правилата за авторското право са написани на транснационално равнище, а това не е национален въпрос. Всяка държава има малки различия, но цялата рамка от правила се определя на европейско равнище.

„Считаме, че настоящите правила са погрешни. Всъщност те не закрилят авторите, не защитават потребителите, облагодетелстват само малка група дружества в областта на авторското право и това не е правилно“.

През 2019 г. станахме свидетели на вълна от протести в цяла Европа, като хората протестираха срещу новата европейска директива за авторското право, и по-специално срещу член 13, който би принудил платформите да инсталират филтри за наблюдение на всички материали, защитени с авторско право, които са били качени на тях. Видяхме, че макар протестите да са много многобройни, политиците са решили да ги пренебрегват, поради което смятаме, че ако направихме друга петиция или друго протестно действие, което би останало нечуто.

„Разгледахме какви са инструментите, с които разполагаме, за да се справим със законодателството в областта на авторското право и да се обърнем пряко към Европейската комисия, и осъзнахме, че европейската гражданска инициатива е подходящият инструмент за това“.

Чрез европейската гражданска инициатива ние се обръщаме пряко към Комисията и ако постигнем успех, трябва да бъдем сериозно възприемани.

Q: Колко трудно беше да се регистрира инициативата?

Gregory Engels: Процесът на регистриране на европейската гражданска инициатива е дълъг, но за нас, които намерихме екипа, основният екип от седем души от седем различни държави беше най-лесната част, която си харесвахме в рамките на един ден.

Всъщност, за да регистрирате официалния текст и да го представите на Европейската комисия, това беше по-сложно. Създаването на ИТ е доста сложна задача, дори и да смятаме, че знаем какво правим. Решихме да създадем своя собствена платформа за събиране на подписи, поради което трябваше да я одитираме, което ни отне доста дълго време.

Ако го направим отново, ще го направим по различен начин:

„по-скоро ще започнем с изграждането на мрежа за подкрепа и ще привлечем повече организации преди началото“.

По време на подготвителния етап вече можете да имате нещо като 30—50 организации от цяла Европа, което би Ви помогнало от самото начало. Нашата европейска гражданска инициатива се ръководи не само от отделни лица, но и от сдружения и организации от цяла Европа. Научихме, че би било добре да разполагаме с тази мрежа от организации за подкрепа преди действителното стартиране на инициативата, така че би било добре тази поддържаща мрежа да има още от самото начало. Започнахме да го изградим доста късно в играта и като цяло загубихме известно време за това. Би било много по-ефективно, ако съществувахме тази мрежа от организации и физически лица за подкрепа преди регистрирането на европейската гражданска инициатива.

Q: Какво според Вас работи най-добре при провеждането на кампания за вашата инициатива?

Gregory Engels: Имахме големи планове за миналогодишната кампания — да посетим музикалните фестивали и да разговаряме с хората, които чакат онлайн, и да им разкажем за европейската гражданска инициатива и защо е важно да се променят правилата за авторското право, да се подкрепят творците и културата, както и да се събират подписи от хората, докато чакат онлайн, защото имат време и са там за култура. Това е чудесен план, който не е работил поради пандемията от Covid... Променихме драстично подхода си, така че

„това, което установихме, че в момента работи най-добре, включва повече организации“

и да ги помоли да разпространят думата, да разкажат на своите отделни членове за европейската гражданска инициатива, да поканят хора от нашия екип да разговарят по време на техните прояви, за да можем да разпространим тази дума. За тази цел се нуждаем от голям брой поддържащи организации и сме по-зависими от наличието на такива партньори, а не от индивидуални доброволци. Не се нуждаем от отделни доброволци, които ще събират подписи, което е много точно сега.

Q: Как мотивирате партньорите си?

Gregory Engels: Използваме платформа с отворен код за събиране на подписи, която може да бъде инсталирана успоредно на множество уебсайтове. По принцип предоставяме на всеки отделен партньор свой собствен модул, така че той да може да събира подписи в своето собствено уеб пространство и изглежда, че системата за събиране на подписи е родна на техния уебсайт, така че те могат да получат и по-голям кръг от подписи, да увеличат аудиторията, с която могат да говорят. Така че, тъй като събират подписи за собствените си бюлетини, те също така събират подписи за нас, за европейските граждански инициативи; това е печеливша ситуация както за партньорите, така и за нас.

f

 

Q: Какви са съветите Ви към другите организатори на инициативи относно събирането на подписи?

Gregory Engels: Моят съвет за организаторите на други европейски граждански инициативи е да се сдобие с поддържаща мрежа от организации в страните, върху които се съсредоточавате, но и в други страни, така че да можете да включите хората, които ще събират подписи за вас. По същество това е съветът, защото не можете да направите всичко самостоятелно, Вие сте само седем души — организатори, и е необходимо известно време, много усилия за събиране на един милион подписа в цяла Европа.

Q: Какъв беше Вашият опит с Форума на Европейската гражданска инициатива и кои характеристики Ви бяха най-полезни?

Gregory Engels: Форумът на Европейската гражданска инициатива е място, където да отидете, за да задавате въпроси, ако имате такива. Лично прочетох много от въпросите на другите хора и отговорите на тях, както и това, което ме изненада, че всичко всъщност се превежда на 22-те официални европейски езика!

Има видеоматериали и записи на минали събития, при които хората са обсъждали различни характеристики. Разгледах много от тези видеоматериали и дори че не съм участвал активно с материали, смятам, че този форум е много полезен. Има голямо количество информация и тя е много ценна, тъй като е насочена пряко към организирането на европейската гражданска инициатива.

Един последен съвет, който бих могъл да дам: свържете се с други хора, които по това време ръководят европейска гражданска инициатива или са я правили преди това, тъй като можете да се подкрепяте взаимно, а също така можете да се възползвате от опита и да се учите, както и да не се страхувате! Всички сме в една и съща лодка!

Гледайте „Организатори на инициативата „Meet-And-Greece „с Gregory Engels“

Автори

Gregory Engels

Gregory Engels е организатор от европейската гражданска инициатива „Свобода на споделяне“, която води кампания за промени в правилата за авторското право, за да се даде възможност за свободно споделяне на защитени с авторско право материали и същевременно за справедливо възстановяване на разходите на авторите. 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

James Kay | 21/02/2023

Съгласен съм с Вас.

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?