Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Gregory Engels, “Freedom to Share”: Ja mēs gūsim panākumus, tie ir jāuztver nopietni!

Atjaunināšanas datums: 29/09/2021

Gregory Engels ir organizators no Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Brīvība kopīgot”, kuras mērķis ir panākt izmaiņas autortiesību noteikumos, lai ļautu brīvi kopīgot ar autortiesībām aizsargātus materiālus un vienlaikus atlīdzinātu autoriem taisnīgu atlīdzību. 

gree

Gregory Engels: Mēs nācām klajā ar ideju par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, jo mēs uzskatām, ka ir ļoti svarīgi, ka pašreizējie autortiesību noteikumi kavē to, kā cilvēki izmanto kultūru un to, kā cilvēki lieto internetu. Būtībā mēs uzskatām, ka autortiesību noteikumi ir nepareizi un seni un nākuši no seniem gadsimtiem. Mēs uzskatījām, ka vienīgais veids, kā panākt, lai autortiesību noteikumi atbilstu cilvēku realitātei, kopīgojot saturu internetā, būtu Eiropas pilsoņu iniciatīva. Tas būtu vienīgais veids, kā no Eiropas līmeņa mainīt autortiesību noteikumus, jo tas nav valsts līmeņa lēmums. Autortiesību noteikumi ir izstrādāti starptautiskā līmenī, nevis valsts līmenī. Katrā valstī ir nelielas atšķirības, bet visa noteikumu sistēma ir noteikta Eiropas līmenī.

“Mēs uzskatām, ka pašreizējie noteikumi ir nepareizi. Tās faktiski neaizsargā autorus, neaizsargā patērētājus, dod priekšroku tikai nelielai autortiesību korporāciju grupai, un tās nav tiesības.”

2019. gadā mēs piedzīvojām protestu vilni visā Eiropā, kad cilvēki protestēja pret jauno Eiropas Autortiesību direktīvu un jo īpaši pret 13. pantu, kas liktu platformām uzstādīt filtrus, lai uzraudzītu visus ar autortiesībām aizsargātos materiālus, kas tajos ir augšupielādēti. Mēs redzējām, ka, lai gan protestu skaits bija ļoti liels, politiķi izvēlējās tos ignorēt, tāpēc mēs jūtāmies, ka tad, ja mēs iesniegsim citu lūgumrakstu vai citu protesta darbību, kas nenotiktu.

“Mēs aplūkojām, kādi ir mūsu rīcībā esošie instrumenti, lai risinātu jautājumus saistībā ar autortiesību tiesību aktiem un tieši vērstos pie Eiropas Komisijas, un mēs sapratām, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva šim nolūkam ir pareizais rīks.”

Ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu mēs tiešā veidā vērsāmies pie Komisijas, un, ja mēs gūsim panākumus, tie ir jāuztver nopietni.

Q: Cik grūti bija panākt iniciatīvas reģistrāciju?

Gregory Engels: Eiropas pilsoņu iniciatīvas reģistrācijas process ir ilgs, taču, lai atrastu komandu, visvieglāk bija septiņu cilvēku pamatgrupa no septiņām dažādām valstīm, un mēs to darījām dienā.

Lai faktiski reģistrētu oficiālo tekstu un iesniegtu to Eiropas Komisijai, tas bija sarežģītāk. It izveide bija diezgan sarežģīts uzdevums, pat ja mēs ticējām, ka mēs zinājām, ko mēs darām. Mēs izvēlamies izveidot savu parakstu vākšanas platformu, kas mums bija jārevidē, un tas mums prasīja diezgan ilgu laiku.

Ja mēs to darītu vēlreiz, mēs to darītu citādi:

“mēs drīzāk sāksim ar atbalsta tīkla izveidi un pirms darbības sākuma panāksim vairāk organizāciju.”

Sagatavošanās posmā jau tagad var būt 30–50 organizācijas no visas Eiropas, kas jūs atbalstītu jau no paša sākuma. Mūsu Eiropas pilsoņu iniciatīvu vada ne tikai privātpersonas, bet arī apvienības un organizācijas no visas Eiropas. Mēs uzzinājām, ka būtu labi, ja šis organizāciju atbalsta tīkls tiktu nodrošināts pirms iniciatīvas faktiskās uzsākšanas, tāpēc būtu labi, ja šis atbalsta tīkls būtu jau no paša sākuma. Mēs sākām to būvēt samērā vēlu, un uz to mēs būtībā zaudējām laiku. Būtu daudz efektīvāk, ja šis organizāciju un privātpersonu atbalsta tīkls būtu bijis pirms Eiropas pilsoņu iniciatīvas reģistrācijas.

Q: Kas, jūsuprāt, vislabāk darbojas, rīkojot kampaņas par jūsu iniciatīvu?

Gregory Engels: Mums bija lieli plāni pagājušā gada kampaņām — apmeklēt mūzikas festivālus un runāt ar cilvēkiem, kas gaida īsi un pastāstīt par Eiropas pilsoņu iniciatīvu un kāpēc ir svarīgi mainīt autortiesību noteikumus, atbalstīt māksliniekus un atbalstīt kultūru, kā arī savākt parakstus no cilvēkiem, kamēr viņi gaida rindā, jo viņiem ir laiks un viņi ir kultūras jomā. Tas bija liels plāns, kas nav darbojies Covid pandēmijas dēļ... Mēs esam radikāli mainījuši savu pieeju, un tāpēc

“kas, kā mēs konstatējām, pašlaik vislabāk darbojas, iesaistot vairāk organizāciju”

un aicinot viņus izplatīt savu vārdu, informēt savus biedrus par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, aicināt mūsu komandas pārstāvjus runāt par saviem pasākumiem, lai mēs varētu izplatīt savu vārdu. Tāpēc mums ir vajadzīgs liels skaits atbalsta organizāciju, un mēs esam vairāk atkarīgi no tā, vai ir šie partneri, nevis individuāli brīvprātīgie. Mums nav vajadzīgi individuāli brīvprātīgie, kuri savāktu parakstus, kas tagad ir daudz.

Q: Kā jūs motivējat savus partnerus?

Gregory Engels: Lai savāktu parakstus, mēs izmantojam atvērtā pirmkoda platformu, ko var paralēli instalēt vairākās tīmekļa vietnēs. Būtībā mēs katram partnerim piešķiram savu logrīku, lai viņi varētu vākt parakstus savā tīmekļa vietnē, un izskatās, ka parakstu vākšanas sistēma ir dzimtene savā tīmekļa vietnē, tāpēc viņi var arī iegūt lielāku pūļu, palielināt auditoriju, ar kuru viņi var runāt. Tādējādi, vācot parakstus saviem informatīvajiem biļeteniem, viņi arī vāc parakstus par Eiropas pilsoņu iniciatīvām; un tā ir abpusēji izdevīga situācija gan partneriem, gan mums.

f

 

Q: Kādi ir jūsu ieteikumi citiem iniciatīvas organizatoriem par parakstu vākšanu?

Gregory Engels: Mans ieteikums citu Eiropas pilsoņu iniciatīvu organizatoriem ir izveidot atbalstošu organizāciju tīklu valstīs, uz kurām jūs koncentrējaties, kā arī citās valstīs, lai jūs varētu iesaistīt cilvēkus, kuri savāc parakstus par jums. Būtībā tas ir padoms, jo nevarat darīt visu visu pats, tev ir tikai septiņi cilvēki — organizatori, un tas prasa diezgan daudz laika, lai savāktu vienu miljonu parakstu visā Eiropā.

Q: Kāda bija jūsu pieredze ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumu un kādi elementi jums ir bijuši vislietderīgākie?

Gregory Engels: Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums ir vieta, kur doties, lai uzdotu jautājumus, ja tādi ir. Esmu personīgi izlasījis daudzus citus cilvēku jautājumus un atbildes uz tiem, un pārsteigums ir tas, ka viss faktiski tiek tulkots 22 oficiālajās Eiropas valodās!

Ir pieejami video un ieraksti par pagātnes notikumiem, kuros cilvēki ir apsprieduši dažādas iezīmes. Esmu iepazinies ar daudziem no šiem videomateriāliem, un pat tad, ja es pats neesmu aktīvi sniedzis materiālu, uzskatu, ka šis forums ir ļoti noderīgs. Ir daudz informācijas, un tā ir ļoti vērtīga, jo tā ir tieši vērsta uz Eiropas pilsoņu iniciatīvas organizēšanu.

Pēdējais ieteikums, ko es varēju sniegt: uzrunāt citus cilvēkus, kuri pašlaik īsteno Eiropas pilsoņu iniciatīvu vai ir to darījuši iepriekš, jo tu vari atbalstīt cits citu, kā arī vari gūt labumu no pieredzes un mācīties, kā arī nebaidies! Mēs visi esam vienā laivā!

Skatīties “Meet-And-Greet Initiative Organisers” (Meet-And-Greet Initiative Organisers) ar Gregory Engels

Autori

Gregory Engels

Gregory Engels ir organizators no Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Brīvība kopīgot”, kuras mērķis ir panākt izmaiņas autortiesību noteikumos, lai ļautu brīvi kopīgot ar autortiesībām aizsargātus materiālus un vienlaikus atlīdzinātu autoriem taisnīgu atlīdzību. 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

James Kay | 21/02/2023

Piekrītu Jums.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?