Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Head kollektorid, õiglane tasu: Me nõuame äraelamist võimaldavat palka inimestele, kes teevad rõivaid

Uuendatud: 17/01/2023

Kaotada moetööstuses vaesusega seotud palgad!

Mood on üks kõige ebavõrdsemaid tööstusharusid planeedil. Mõned maailma rikkaimad inimesed on koondanud oma miljardeid moekaupu jaemüüki, mis ulatub kiiresti luksuseni. Kuid miljonid inimesed, kes valmistavad neid riideid – peamiselt noored värvilised naised – teenivad nii vähe, et nad ei suuda oma põhivajadusi rahuldada. Meie Euroopa kodanikualgatuse eesmärk on see lõpetada.

Rõivatöötajad üle kogu maailma elavad söögikordades, elavad ülerahvastatud kodudes ja neil ei ole haigena arstiabi. Nad on nii ajavaesed kui ka rahavaesed. Väljajuurimiseks, mõnikord üle 80 tunni nädalas, on vaja vaid otste kokkusaamiseks.

Moetööstuses ei ole vaesuse eest makstavad palgad vältimatud – tööstus pöördub üle silmveega 1,6 triljoni euro väärtuses aastas. Pigem on vaesuse palk moes tohutu ahvatluse ja ekspluateerimise tulemus. Oxfami avaldatud dokumendi kohaselt teenib moe tippjuht ainult nelja päevaga seda, mida Bangladeshi rõivatöötaja teenib kogu elu jooksul.

Miinimumpalk vs. äraelamist võimaldav töötasu

Miljonid inimesed kogu maailmas teevad rõivaid. Valdav enamus teenib nii vähe, et nad on vaesusesse lõksu jäänud. Et meelitada ligi ja säilitada moetellimusi, ei soovi paljud rõivatööstuse riigid miinimumpalka tõsta isegi siis, kui miinimumpalk on vaesuse määr.

Veelgi enam, värbamistasude, tasustamata ületunnitöö, palgavarguse ja muude tööõiguste rikkumiste tõttu teenivad paljud töötajad seadusjärgsest miinimumist vähem. See kehtib eelkõige moe tarneahelate haavatavate ja varjatud töötajate, näiteks kodutöötajate kohta. Mõnes tootmisriigis ei ole seadusjärgne miinimumpalk isegi olemas.

Seepärast on meil vaja äraelamist võimaldavat töötasu käsitlevat õigusakti, mis põhineb usaldusväärsetel õiglase tasustamise võrdlusalustel, mis avab inimväärse elatustaseme. Erinevalt miinimumpalgast on äraelamist võimaldav töötasu töötasu, mis võimaldab töötajatel endil ja oma ülalpeetavatel rahuldada oma põhivajadusi, sealhulgas toitu, eluaset, haridust ja tervishoidu, samuti teatavat suvakohast sissetulekut ootamatute sündmuste korral. Äraelamist võimaldavat töötasu teenitakse tavapärasel töönädalal, mis ei ületa 48 tundi, ning see teenitakse enne lisatasusid, toetusi või ületunnitööd ja pärast makse.

Algatuse „ Heapilv, õiglane tasu “ taga olevad kodanikud nõuavad süsteemi muutmist. See rühm koosneb kogu ELi kodanikest, kelle taust hõlmab kodanikuühiskonda, äriringkondi, akadeemilisi ringkondi või valitsusi. Väga oluline on see, et nad kõik on oma nägemuses rõivatöötajate õiglusest ja moe tarneahelate õiglasest tasustamisest ühtsed.

Moe vaesus palk ei ole uus. See on ebaõiglus, mis on aastakümneid püsinud ja halvenenud. Seni, kuni moe tarneahelad on reguleerimata, jätkub meie rõivaid valmistavate inimeste tööõiguste rikkumine. On vastuvõetamatu, et EL, kes on ametlike andmete kohaselt maailma suurim rõivaste importija, ei võta asja muutmiseks sisulisi meetmeid.

Seepärast tuli koalitsioon „ Head Clothes, Fair Pay “ kokku, et moodustada Euroopa kodanikualgatus, et kutsuda Euroopa Komisjoni üles kehtestama äraelamist võimaldavat töötasu käsitlevad õigusaktid kogu rõiva-, tekstiili- ja jalatsisektoris. Me võitleme selle nimel, et 2023. aasta juuliks kaasata ELi kodanikelt miljon allkirja, et nõuda selliste õigusaktide väljatöötamist, millega nõutakse ettevõtetelt äraelamist võimaldava töötasu hoolsuskohustuse täitmist oma tarneahelates. Seni oleme kogunud üle 100,000 allkirja. See on suurepärane algus, kuid meil on veel pikk tee.

Kampaania „Head Clothes, Fair Pay signature“ kaasjuhina olen isiklikult äärmiselt tänulik Euroopa kodanikualgatuse kogukonnale selle eest, et olen nii helde nõuannete ja arusaamadega. Teiste varasemate ja praeguste Euroopa kodanikualgatuse kampaaniatega peetud vestluste põhjal on üks meie jaoks keskseks teemaks sihtotstarbelised postisaadetised, kuna oleme kuulnud, kui kriitilised need on 1 miljoni+ künnise saavutamiseks. Maailma suurima moe aktiivsuse liikumisena oli Fashion Revolution’il õnne, et meil oleks juba olemas platvorm ja kaasatud kogukond. Kuna aga meie suurim kogukond asub Ühendkuningriigis ja ei saa seetõttu allkirja anda, on ELi kodanikele saadetavad sihtotstarbelised postitused väga olulised selleks, et mobiliseerida vajalikke allkirju.

Äraelamist võimaldav töötasu kui võimaldav õigus

Kui meie seadusandlik ettepanek vastu võetakse, võimaldab see miljonitel rõivatöötajatel end, oma perekondi ja isegi terveid kogukondi vaesusest välja tuua. Vaesuse vähendamine on iseenesest ümberkujundav. Kuid on uskumatult inspireeriv kaaluda laiemat positiivset mõju, mida äraelamist võimaldav töötasu avaldab meie rõivaid valmistavatele inimestele. Äraelamist võimaldav töötasu leevendaks ajavaesust, millega miljonid rõivatöötajad praegu kokku puutuvad, mis tähendab, et nad ei ole enam sunnitud töötama väga pikki tunde vaid ots otsaga kohtumiseks. Vaesus on lapstööjõu kasutamise ja soolise vägivalla algpõhjus ning seega annab äraelamist võimaldav palk naistele võimaluse elada ohutut ja turvalist elu ning suurendab tõenäosust, et lapsed lõpetavad kooli.

Lisaks teame, et inimestele, kes teevad rõivaid äraelamist võimaldava töötasu, on üks tõhusamaid viise moetööstuse aeglustamiseks ning moetööstuses praegu tekitatava ületootmise ja liigse raiskamise vähendamiseks. Töötajate õiglus on kliimaõiglus.

Tegutse kohe!

Kui olete ELi kodanik, pöörduge palun aadressile Goodclothesfairpay.eu ja allkirjastage oma nimi. Kui te ei ole ELi kodanik, palun aidake meil seda teavet levitada, jagades kampaaniat sotsiaalmeedias ning oma ELi sõprade ja pereliikmetega.

 

Algatuse veebisaiti külastatakse siin: www.goodclothesfairpay.eu

Külastage algatuse ametlikku lehekülge siin: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2022/000004_en

 

Author of Blog Post - Ciara Barry

Autorid

Ciara Barry

Ciara Barry on maailma suurima moeaktiivsuse liikumise Fashion Revolution poliitika ja kampaaniate juht. Ta juhib kampaaniat „ Head Clothes, Fair Pay“ ning on ka iga-aastase ülemaailmse Fashion Transparency Indexi autor ja juhtiv teadlane. Ta on tõeliselt kirglik soolise võrdõiguslikkuse ja naiste mõjuvõimu suurendamise suhtes moe tarneahelates, mis on naiste peamine tööandja kogu maailmas.

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.
Kas olete valmis oma algatuse registreerima?

Kas soovite algatust toetada? Kas soovite lisateavet praeguste või varasemate algatuste kohta?