Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Dobré oblečení, spravedlivé odměňování: Od lidí, kteří vyrábějí naše oděvy, požadujeme životní minimum

Datum aktualizace: 17 January 2023

Skoncovat s mzdou chudoby v módním průmyslu!

Móda je jedním z nejvíce nerovnoměrných odvětví na planetě. Někteří z nejbohatších lidí na světě shromáždili v módním maloobchodu své miliardové zálivy, které zahrnují rychlou módu až luxusní. Miliony lidí, kteří tyto oděvy vyrábějí – zejména mladé ženy barvy pleti – však vydělávají tak málo, že nemohou uspokojovat své základní potřeby. Naše evropská občanská iniciativa chce tuto skutečnost ukončit.

Pracovníci v oděvním průmyslu na celém světě přeskočují jídla, žijí v přeplněných domovech a nemají zdravotní péči, pokud jsou nemocní. Jsou chudé na čase i chudé peníze. Gruelling pracovní doby, někdy i více než 80 hodin týdně, je zapotřebí jen proto, aby bylo možné se setkat s penězi.

Mzdy související s chudobou v módním průmyslu nejsou nevyhnutelné – toto odvětví se každoročně mění na 1,6 bilionu EUR. Mzdy v oblasti chudoby v módě jsou spíše výsledkem obrovského houževnatosti a vykořisťování. Podle dokumentu, který zveřejnila Oxfam, za pouhé čtyři dny vydělává vrcholová generální ředitelka v Bangladéši práci v oděvním průmyslu po celou dobu svého života.

Minimální mzdy vs. životní minimum

Miliony lidí na celém světě vyrábějí naše oděvy. Velká většina vydělává tak málo, že jsou uvězněni v chudobě. Ve snaze přilákat a udržet si módní objednávky se mnoho zemí vyrábějících oděvní průmysl zdráhá zvýšit sazby minimální mzdy, a to i v případě, že minimální mzda je mzdou v chudobě.

Navíc kvůli náborovým poplatkům, neplaceným přesčasům, krádežím mezd a dalším porušováním pracovních práv mnoho pracovníků vydělává méně, než je zákonné minimum. To platí zejména pro zranitelné a skryté pracovníky v dodavatelských řetězcích módy, jako jsou domácí pracovníci. V některých producentských zemích ani neexistují zákonné minimální mzdy.

Proto potřebujeme právní předpisy týkající se životního minima, které budou vycházet z důvěryhodných referenčních hodnot spravedlivého odměňování, které uvolní důstojnou životní úroveň. Na rozdíl od minimální mzdy je životní minimum mzda, která pracovníkům umožňuje zajistit si sebe a své závislé potřeby – včetně potravin, bydlení, vzdělávání a zdravotní péče, jakož i určitý diskreční příjem v případě neočekávaných událostí. Mzda životního minima se pobírá ve standardním pracovním týdnu v délce nejvýše 48 hodin a je pobírána před bonusy, příplatky nebo přesčasy a po zdanění.

Občané, kteří stojí za iniciativou Good Clothes, Fair Pay Initiative, požadují systémovou změnu. Tuto skupinu tvoří občané z celé EU z prostředí občanské společnosti, podniků, akademické obce nebo vlády. Je zásadní, že všichni jsou ve své vizi pro pracovníky v oděvním průmyslu jednotné, pokud jde o spravedlnost a spravedlivou odměnu v dodavatelských řetězcích módy.

Módní plat chudoby není nový. Je to nespravedlnost, která se již desítky let neustále zhoršuje. Dokud nebudou módní dodavatelské řetězce regulovány, bude porušování pracovních práv lidí, kteří naše oděvy vyrábějí, přetrvávat. Je nepřijatelné, aby EU, která je podle oficiálních údajů největším dovozcem oděvů na světě, nepřijala smysluplná opatření ke změně situace.

Proto se koalice Good Clothes a Fair Pay (Koalice Good Clothes, Fair Pay Coalition) spojila a vytvořila evropskou občanskou iniciativu a vyzvala Evropskou komisi, aby zavedla právní předpisy týkající se životního minima v oděvním, textilním a obuvnickém průmyslu. Bojujeme za to, abychom do července 2023 mobilizovali 1 milion podpisů od občanů EU s cílem prosazovat právní předpisy, které od společností vyžadují, aby ve svých dodavatelských řetězcích prováděly náležitou péči v oblasti životního minima. Dosud jsme shromáždili více než 100,000 podpisů. Je to skvělý začátek, ale máme ještě dlouhou cestu.

Jako spoluvedoucí kampani Good Clothes a Fair Pay signatureová jsem osobně upřímně vděčná komunitě evropské občanské iniciativy za to, že je tak velkorysá s poradenstvím a náhledem. Na základě rozhovorů, které jsme vedli s dalšími minulými i současnými kampaněmi týkajícími se evropské občanské iniciativy, jsou pro nás jednou z oblastí, na něž se zaměřujeme, zvláštní e-maily, neboť jsme slyšeli, jak kritické jsou pro dosažení prahové hodnoty 1 milionu+. Jako největší hnutí módního aktivismu na světě byla Fashionova revoluce štěstí již nyní mít platformu a angažovanou komunitu, která nám pomůže. Avšak vzhledem k tomu, že naše největší komunita sídlí ve Spojeném království, a tudíž není schopna podepsat, jsou pro mobilizaci podpisů, které potřebujeme, skutečně důležité zvláštní e-maily určené občanům EU.

Životní minimum jako základní právo

Pokud bude náš legislativní návrh přijat, umožní milionům pracovníků v oděvním průmyslu vymanit se z chudoby samy sebe, své rodiny a dokonce celé komunity. Zmírňování chudoby je samo o sobě transformační. Je však neuvěřitelně inspirující se širšími pozitivními dopady, které budou mít životní mzdy na lidi, kteří naše oděvy vyrábějí. Životní minimum by zmírnilo časovou chudobu, které v současné době čelí miliony pracovníků v oděvním průmyslu, což znamená, že již nejsou nuceni pracovat velmi dlouhou pracovní dobu pouze proto, aby se setkali s penězi. Chudoba je hlavní příčinou dětské práce a genderově podmíněného násilí, a životní minimum tedy ženám umožní žít bezpečný a zabezpečený život a zvýší pravděpodobnost, že děti dokončí školní docházku.

Kromě toho víme, že odměňování lidí, kteří si vydělávají životní minimum, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zpomalit módní průmysl a omezit nadprodukci a nadměrné plýtvání, které v současnosti módní průmysl vytváří. Spravedlnost pracovníků je klimatická spravedlnost.

Zareagujte teď!

Jste-li občanem EU, sledujte prosím Goodclothesfairpay.eu a podepište své jméno. Pokud nejste občanem EU, pomozte nám toto slovo šířit sdílením kampaně na sociálních médiích a se svými přáteli a rodinou z EU.

 

Navštivte internetové stránky iniciativy zde: www.goodclothesfairpay.eu

Navštivte oficiální stránku iniciativy zde: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2022/000004_en

 

Author of Blog Post - Ciara Barry

Přispěvatelé

Ciara Barry

Ciara Barryová je manažerkou pro politiku a kampaně Fashion Revolution, největšího hnutí módního aktivismu na světě. Společně vede podpisovou kampaň za Good Clothes, Fair Pay, je také autorkou a vedoucím výzkumným pracovníkem pro každoroční globální index transparentnosti peněžní hotovosti. Je opravdu nadšená, pokud jde o rovnost žen a mužů a posílení postavení žen v dodavatelských řetězcích módy, které jsou hlavním zaměstnavatelem žen na celém světě.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.