Panaikinti skurdą mados pramonėje!
Mada yra viena iš labiausiai nevienodų planetos pramonės šakų. Kai kurie turtingiausi pasaulio žmonės mados mažmeninę prekybą sutelkė į savo milijardus, greitai prabangos kelius. Tačiau milijonai žmonių, gaminančių šiuos drabužius, daugiausia jaunos nedažytos moterys, uždirba tiek mažai, kad negali patenkinti savo pagrindinių poreikių. Mūsų Europos piliečių iniciatyva to siekiama.
Drabužių sektoriaus darbuotojai visame pasaulyje praleidžia maitinimą, gyvena perpildytuose namuose, o sergantiems jiems trūksta medicininės priežiūros. Jie neturi laiko ir pinigų. Darbo valandų, kartais daugiau kaip 80 valandų per savaitę, prireikia vien tam, kad sutaptų su galu.
Darbo užmokestis dėl skurdo mados pramonėje nėra neišvengiamas – pramonei tenka 1,6 trln. EUR per metus. Priešingai, mados skurdo darbo užmokestis yra didžiulio išsekimo ir išnaudojimo rezultatas. Remiantis „Oxfam“ paskelbtu dokumentu, vos per keturias dienas aukščiausias mados direktorius uždirba tai, ką Bangladešo drabužio darbuotoja uždirbs visą gyvenimą.
Minimalusis darbo užmokestis ir pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis
Milijonai žmonių visame pasaulyje gamina mūsų drabužius. Didžioji dauguma uždirba tiek mažai, kad patiria skurdą. Siekdamos pritraukti ir išlaikyti mados užsakymus, daugelis drabužių gamybos šalių nenori didinti minimalaus darbo užmokesčio, net jei minimalus darbo užmokestis yra skurdo lygis.
Be to, dėl įdarbinimo mokesčių, neapmokėtų viršvalandžių, darbo užmokesčio vagysčių ir kitų darbo teisių pažeidimų daugelis darbuotojų uždirba mažiau nei teisės aktais nustatytas minimalus darbo užmokestis. Tai ypač pasakytina apie pažeidžiamus ir paslėptus mados tiekimo grandinių darbuotojus, pavyzdžiui, namų darbininkus. Kai kuriose gamybos šalyse teisės aktais nustatytas minimalusis darbo užmokestis net neegzistuoja.
Todėl mums reikia teisės aktų dėl pragyvenimą užtikrinančio darbo užmokesčio, kurie būtų grindžiami patikimais teisingo darbo užmokesčio lyginamaisiais standartais, užtikrinančiais deramą gyvenimo lygį. Kitaip nei minimalusis darbo užmokestis, pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis yra darbo užmokestis, kuris suteikia darbuotojams galimybę patenkinti savo pagrindinius poreikius, įskaitant maistą, būstą, švietimą ir sveikatos priežiūrą, taip pat tam tikras diskrecines pajamas netikėtų įvykių atveju. Pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis uždirbamas per įprastą ne ilgesnį kaip 48 valandų darbo savaitę ir uždirbamas nesumokėjus premijų, išmokų ar viršvalandžių ir sumokėjus mokesčius.
Tinkamo darbo užmokesčio iniciatyvos „Geri drabužiai“ (angl. Good Clothes, Fair Pay Initiative) piliečiai reikalauja pakeisti sistemą. Šią grupę sudaro visos ES piliečiai, kurių kilmė apima pilietinę visuomenę, verslą, akademinę bendruomenę ar vyriausybę. Svarbiausia tai, kad visi jie suvienija savo viziją dėl drabužių sektoriaus darbuotojų teisingumo ir teisingo darbo užmokesčio mados tiekimo grandinėse.
Skurdo apmokėjimas mada nėra naujas dalykas. Tai jau dešimtmečius išliekanti ir blogėjanti neteisybė. Kol mados tiekimo grandinės ir toliau bus nereguliuojamos, mūsų drabužius gaminančių žmonių darbo teisių pažeidimai išliks. Nepriimtina, kad ES, kuri, remiantis oficialiais duomenimis, yra didžiausia drabužių importuotoja pasaulyje, nesiima prasmingų veiksmų, kad pakeistų padėtį.
Todėl Gero drabužių ir sąžiningo darbo užmokesčio koalicija susirinko į Europos piliečių iniciatyvą, ragindama ES Komisiją priimti pragyvenimą užtikrinančio darbo užmokesčio teisės aktus drabužių, tekstilės ir avalynės sektoriuje. Siekiame iki 2023 m. liepos mėn. sutelkti 1 mln. ES piliečių parašų, kad priverstume priimti teisės aktus, pagal kuriuos reikalaujama, kad įmonės savo tiekimo grandinėse atliktų išsamų pragyvenimą užtikrinančio darbo užmokesčio patikrinimą. Iki šiol surinkome daugiau kaip 100,000 parašų. Tai puiki pradžia, tačiau dar reikia daug nuveikti.
Būdamas „Good Clothes“ – sąžiningo darbo užmokesčio parašo kampanijos lydere, asmeniškai dėkoju Europos piliečių iniciatyvos bendruomenei už tai, kad ji yra tokia dosni, teikdama patarimų ir įžvalgų. Remiantis pokalbiais su kitomis ankstesnėmis ir dabartinėmis Europos piliečių iniciatyvos kampanijomis, viena iš mums skirtų dėmesio sričių yra specialūs e. laiškai, nes esame girdėję, kaip jie yra labai svarbūs, kad būtų pasiekta 1 mln.+ metų riba. Kaip didžiausias pasaulyje mados aktyvisto judėjimas, Mašinų revoliucijai jau pavyko turėti platformą ir aktyvią bendruomenę, kuri mums padėtų. Tačiau, kadangi mūsų didžiausia bendruomenė yra įsikūrusi Jungtinėje Karalystėje ir todėl negali jos pasirašyti, ES piliečiams skirti specialūs e. laiškai yra labai svarbūs mobilizuojant mums reikalingus parašus.
Pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis kaip įgalinanti teisė
Jei mūsų pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto bus priimtas, milijonai drabužių sektoriaus darbuotojų galės išsivaduoti iš skurdo, savo šeimų ir net ištisų bendruomenių. Skurdo mažinimas pats savaime yra pokyčius skatinantis veiksnys. Tačiau tai neįtikėtinai įkvepia apsvarstyti platesnį teigiamą poveikį, kurį pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis turės mūsų drabužius gaminantiems žmonėms. Pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis padėtų sumažinti laiko nepriteklių, su kuriuo šiuo metu susiduria milijonai drabužių sektoriaus darbuotojų, o tai reiškia, kad jie nebepriverčiami dirbti labai ilgai, kad sutiktų. Skurdas yra pagrindinė vaikų darbo ir smurto dėl lyties priežastis, todėl pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis suteiks moterims galimybę gyventi saugiai ir patikimai ir padidins tikimybę, kad vaikai baigs mokyklą.
Be to, žinome, kad žmonių, gaminančių mūsų drabužius pragyvenimą užtikrinantį darbo užmokestį, mokėjimas yra vienas iš veiksmingiausių būdų sulėtinti mados pramonę ir sumažinti perteklinę gamybą bei pernelyg didelį atliekų kiekį, kurį šiuo metu sukuria mados pramonė. Darbuotojų teisingumas yra klimato teisingumas.
Imkitės veiksmų dabar!
Jei esate ES pilietis, eikite į Goodclothesfairpay.eu ir pasirašykite savo vardą ir pavardę. Jei nesate ES pilietis, padėkite mums skleisti šią informaciją pasidalydami kampanija socialiniuose tinkluose ir su savo ES draugais ir šeima.
Iniciatyvos interneto svetainėje: www.goodclothesfairpay.eu
Apsilankykite oficialiame iniciatyvos puslapyje: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2022/000004_en
Autoriai
Ciara BarryCiara Barry yra didžiausio pasaulyje mados aktyvisto judėjimo „ Fashion Revolution “ politikos ir kampanijų vadovė. Ji kartu vadovauja parašų kampanijai „ Geri drabužiai, teisingas darbo užmokestis“, taip pat yra metinio pasaulinio mašinų skaidrumo indekso autorė ir pagrindinė tyrėja. Ji iš tiesų aistringa lyčių lygybe ir moterų įgalėjimu mados tiekimo grandinėse, kurios yra pagrindinė moterų darbdavė visame pasaulyje.
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.