Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Az európai polgári kezdeményezés a gyakorlatban: az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos múltbeli és jelenlegi tapasztalatok tanulságai

Frissítés dátuma: 08/01/2019

2018. november 8., 13.30–17:30-Az Európai Bizottság képviselete Franciaországban, Párizs

Az európai polgári kezdeményezés Európa-szerte végigkíséri útját, és Párizsban véget ért az európai polgári kezdeményezésről szóló félnapos tudásmegosztási workshopnak, amelynek célja, hogy találkozzon a részvételi demokrácia területén tevékenykedő polgárokkal. A workshop része az európai polgári kezdeményezés Roadshow-jának, amelynek célja, hogy felhívja az uniós polgárok figyelmét az eszközre. A Roadshow már látogatást tett Bulgáriába, Litvániába, Lengyelországba és a Cseh Köztársaságba, és 2018 végére megáll Portugáliában és Ausztriában.

 Photo 1.jpg

Az európai polgári kezdeményezés csapata félnapos tudásmegosztási workshopot szervezett, amelyen a korábbi és a folyamatban lévő kezdeményezések képviselői vettek részt. Ez lehetőséget nyújtott a részvételi demokrácia területén tevékenykedő résztvevőknek arra, hogy találkozzanak ezekkel a képviselőkkel, és tanuljanak az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos tapasztalataikból.

A munkaértekezletet három részre osztották: kvíz az európai polgári kezdeményezésről, vitafórum az eszközről és vitaindító ülések az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos gyakorlati kérdésekről.

A kvízkérdéseket Olga Kurpisz, az Európai Bizottság képviselője készítette. A kvíz során Kurpisz Olga kérdéseket tett fel az eszköz kulcsfontosságú elemeiről, és lehetővé tette a résztvevők számára, hogy teszteljék az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos ismereteiket. Olga Kurpisz kiemelte az európai polgári kezdeményezés reformjában javasolt javításokat is.

„Az európai polgári kezdeményezés nem csupán petíció”

A Léopoldine Charbonneaux, az „End the Cage Age” kezdeményezés képviselője által megnyitott vitafórum arról szólt, hogy az európai polgári kezdeményezés milyen hatalmat biztosít az uniós polgárok számára. Charbonneaux asszony hangsúlyozni kívánja, hogy az európai polgári kezdeményezés sokkal több, mint egy petíció. Valódi polgári szerepvállalást teremt mind nemzeti, mind uniós szinten.

Ezután egy folyamatban lévő polgári kezdeményezés képviselőjeként szerzett tapasztalatairól beszél. Megvitatta azokat a kihívásokat és akadályokat, amelyekkel csapata és maga is szembe kell néznie annak érdekében, hogy 1 millió aláírást gyűjtsön össze.  A legnagyobb kihívás az idő. A szervezőknek egy év áll rendelkezésükre ahhoz, hogy elérjék az 1 millió aláírási küszöbértéket. Léopoldine Charbonneaux kifejti, hogy a szervezőknek el kell viselniük a kampány teljes időtartamát, és egész évben folytatniuk kell a promóciós erőfeszítéseket. „Nem szabad elveszíteni a kampány kezdete iránti lelkesedést” – mondta. Az általa javasolt megoldás a jó szervezet előzetes biztosítása, ami azt jelenti, hogy azonosították a partnereket, előkészítették a kommunikációs anyagokat, létrehoztak egy weboldalt az aláírások összegyűjtésére stb. A lehető legtöbb ember elérése érdekében a munkát el kell készíteni.

Charbonneaux asszony által említett másik kihívás a potenciális aláírók szkepticizmusa. Egyesek néha vonakodnak megosztani személyes adataikat, ami további kihívásokat jelent a szervezők számára. A megoldás az, hogy a megfelelő érveket felhozzuk az aláírók meggyőzésére vonatkozó szilárd magyarázattal és érvekkel.

Photo 3

„Az európai polgári kezdeményezés lehetőséget kínál arra, hogy üzenetet közvetítsünk és meghallgassuk.”

Bernard Guille, a „STOP FRAUD and abuse with EU FUNDS” kezdeményezés képviselője a következő felszólaló a panelbeszélgetésen. Bernard Guille beszédében az aláírások gyűjtésével kapcsolatos kihívásokra és a kidolgozott megoldásokra összpontosított.

A petíció benyújtója által előterjesztett egyik elem az a jogi keret, amelybe a kezdeményezésnek illeszkednie kell. Néha nehéz megérteni és azonosítani a kezdeményezés jogalapját. Elmondja, hogy sok uniós polgár számára, akik nem ismerik az Európai Bizottság hatásköreit és általában az uniós jogot, nehéz lehet jogalapot találni, és még azt sem, hogy a Bizottság rendelkezik-e hatáskörrel arra, hogy egy adott területen eljárjon vagy sem.

Bernard Guille kiemeli, hogy érdekes és hasznos lenne jogi segítséget nyújtani az európai polgári kezdeményezés szervezőinek. Olga Kurpisz hozzátette, hogy az európai polgári kezdeményezés fórumán keresztül lehet jogi tanácsot kapni.

Guille úr azt is hangsúlyozza, hogy egy kezdeményezés milyen hatással járhat. Kifejti, hogy ami uniós szinten történik, nem ugyanaz, mint a helyi szinten. Az európai polgári kezdeményezés lehetővé teszi az uniós polgárok számára, hogy összefogjanak és dolgozzanak az olyan európai politikák kialakításán, amelyek nemzeti szinten befolyásolják mindennapi életüket. Ez az eszköz „lehetőség arra, hogy üzenetet közvetítsünk és meghallgassunk”. Bernard Guille azzal zárta beszédét, hogy még ha a polgári kezdeményezés nem is sikeres, lehetővé teszi egy mozgalm elindítását és a labda elmozdítását egy ötlet köré, amely a saját irányát követi.

Photo 4

„Az európai polgári kezdeményezés európai szinergiát hoz létre”

A panelbeszélgetést Anne-Marie Perret, a „Right2Water” elnevezésű sikeres kezdeményezés képviselője zárta le, amely az egymillió aláírási küszöböt elérő négy kezdeményezés egyike. Perret asszony megosztotta kampányt, és elmondja, hogy hosszú és bonyolult útról van szó, amely azonban „valódi európai szinergiához” vezethet. Kifejti, hogy az eszköz a „mérsékeltség” egyik formája, amely megköveteli a polgárok bevonását a közös cél elérése érdekében folytatott közös küzdelembe, még akkor is, ha az eredmény nem az, amit remélünk.

 Anne-Marie Perret kifejtette, hogy a cél eléréséhez fontos, hogy jól felkészüljenek, körülvehessék a politikát, a jogot, az adminisztratív eljárásokat stb. ismerő szakembereket, és hogy készen kell állniuk arra, hogy olyan külső szereplőkkel is szembe tudjanak nézni, akik képesek befolyásolni a kezdeményezés kimenetelét, mint például a lobbik. Elmondja, hogy kampányuk során az üzenetük gyengítését célzó lobbikkal kellett foglalkozniuk. Ennek ellensúlyozására azt javasolja, hogy hozzanak létre erős partnerségeket a befolyásos szervezetekkel, amelyek hálózatukon keresztül közvetíthetik a szervezőket, és ami a legfontosabb, eszközeik segítségével megsokszorozhatják az üzenet hatását. 

Photo 5

Együttműködés a tapasztalatok és ismeretek megosztása érdekében

A vitafórumot az „Európai polgári kezdeményezés a gyakorlatban: hogyan lehet megosztani az azzal kapcsolatos ismereteket, hogy mi működik?”

Hogyan gyűjtsön forrásokat a kampányhoz? (Moderátor: Bernard Guille)

Sajnálatos módon, mivel a szekcióüléseket nem osztották ki, minden résztvevő szabadon választhat, hogy melyik témát részesíti előnyben, ezért ezen az ülésen a résztvevők nem vettek részt. A szekcióülés moderátora és a workshop moderátora bevonta és megvitatta a témával kapcsolatos kulcsfontosságú kérdéseket. 

Hogyan lehet partnereket keresni a kezdeményezés és a kampány támogatására? (Moderátor: Anne-Marie Perret)

A csoport szerint a partnerek keresése során a figyelemfelkeltés jelenti a fő kihívást. Megbeszéléseik során a következő főbb megoldásokat dolgozták ki:

  • Közös értékek létrehozása a polgárok és a fogyasztók elérése érdekében (a víz esetében itt);
  • A különböző hátterű szereplőket (polgárokat, jótékonysági szervezeteket, nem kormányzati szervezeteket stb.) összefogó hálózat (és nem lobbi) létrehozása;
  • Kapcsolattartó pontok létrehozása az azonosított partnerekkel annak érdekében, hogy ők legyenek felelősek a kezdeményezés üzenetének továbbításáért.

A csoport ezt követően megvitatta a parlamenti képviselők szerepét. Kifejtették, hogy a szervezőknek fel kell használniuk az európai parlamenti képviselők befolyását és hatókörét, valamint támogatásukat és ismereteiket, de a szervezőknek ügyelniük kell arra, hogy ne támaszkodjanak rájuk túlzott mértékben. Nem ők az egyetlen olyan fontos partnerek, amelyek képesek változást elérni.

A csoport kidolgozta azt az elképzelést, hogy ajánlatos lenne piackutatást végezni, mielőtt kezdeményezést indítanának a vizek tesztelésére és annak felmérésére, hogy van-e érdeklődés 7–10 országban, megkönnyítve az aláírásgyűjtést. Ez szinte gazdaságos megközelítés, de nagyon hasznos lehet a sikeres kezdeményezés garantálásához. Ennek során a szervezők megtudhatják, hogy a partnereknek érdekük fűződik-e ahhoz, hogy az üzenetet hálózatukon népszerűsítsék.

A csoport egyetértett abban, hogy a legjobb megközelítés nem feltétlenül a nagy országokra irányul, ahol az érdeklődés nagyobb lehet, de ahol a kvóták jóval magasabbak. Ajánlatos olyan kis országokat megcélozni, amelyek kisebb kvótákkal rendelkeznek. 

Photo 6

A csoport végső elképzelése az, hogy a partnereket a kampány legelején azonosítani kell. Itt a kihívást a bizottság hitelességének bemutatása jelenti, aminek egyik módja az, hogy a szervezők egy nagyobb hálózat részei (pl.: egy európai szövetség, amely más szövetségeket képvisel).

Hogyan népszerűsítse a polgári kezdeményezést? (Moderátor: Léopoldine Charbonneux)

A csoport úgy döntött, hogy a kérdés megoldására összpontosít a kezdeményezés előmozdításának nagyon gyakorlati módjainak azonosítása révén, amelyek közül néhány a következő:

Hírlevél létrehozása a kezdeményezés helyi szintű népszerűsítésének biztosítása érdekében;

  • Digitális platform létrehozása, a szervezőknek teljes mértékben ki kell használniuk a digitális korszakot;
  • Figyelemfelhívó rendezvények szervezése;
  • Partnerek hálózatának létrehozása;
  • A kezdeményezés aláíróit magukévá kell tenni;
  • A véleményformálók azonosítása;

A csoport ezt követően azonosította azokat a kihívásokat, amelyekkel a kezdeményezés szervezőinek szembe kell nézniük. Két fő kihívást azonosítottak: 

  • Egész éven át tartó:

A fő cél az, hogy a promóciós erőfeszítéseket egész éven át fenn lehessen tartani, és ne veszítsük el a kampány kezdetének dinamikáját. A fő megoldás az, hogy a kezdeményezés elindítása előtt jól fel kell készülni. A legfontosabb az egész évre vonatkozó strukturált és részletes terv kidolgozása. Ha a szervezők jól felkészültek, visszatarthatják az idő kihívását. Léopoldine Charbonneaux kifejtette, hogy nagyon fontos egy jó marketingterv, szilárd érvek kidolgozása és a partnerek összefogása.

  • A szűk piaci szegmens helyett a polgárok széles körének elérése:

Itt az a cél, hogy ne kizárólag a polgárokra összpontosítsunk, akik már kifejezték érdeklődésüket a kampány üzenete iránt, hanem hogy szélesebb közönséget érjünk el. Ehhez fontos az üzenet egyszerűsítése, intelligens kommunikáció az ellenző csoportokkal, hogy a kezdeményezés nemzetközi dimenziót kapjon.

Egy másik fontos szempont a kezdeményezésbe vetett bizalom kiépítése. Tények, érvek, beszélgetések, viták stb. 

A csoport három lépésből álló koncepciót dolgozott ki: „Felkészülés, összehozás és bizalomépítés”.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.