Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa v praxi: poučení z minulých a současných zkušeností s evropskou občanskou iniciativou

Datum aktualizace: 08/01/2019

Listopadu 2018, 13:30–17:30 Zastoupení Evropské komise ve Francii, Paříž

Evropská občanská iniciativa pokračuje na cestě po Evropě a zastavila se v Paříži na půldenní seminář o sdílení znalostí o evropské občanské iniciativě s cílem setkat se s občany aktivními v oblasti participativní demokracie. Seminář je součástí evropské občanské iniciativy Roadshow, jejímž cílem je zvýšit povědomí občanů EU o tomto nástroji. Silnice již navštívily Bulharsko, Litvu, Polsko a Českou republiku a do konce roku 2018 zastaví v Portugalsku a Rakousku.

 Photo 1.jpg

Tým evropské občanské iniciativy uspořádal půldenní seminář o sdílení znalostí, na němž se sešli zástupci minulých i probíhajících iniciativ. Byla to příležitost pro účastníky, kteří jsou aktivní v oblasti participativní demokracie, setkat se s těmito zástupci a poučit se z jejich zkušeností s evropskou občanskou iniciativou.

Seminář byl rozdělen do tří částí: kvíz, na němž je představena evropská občanská iniciativa, panelová diskuse o nástroji a představení praktických otázek týkajících se evropské občanské iniciativy.

Kvíz provedla Olga Kurpiszová, zástupkyně Evropské komise. Během kvíze Olga Kurpiszová položila otázky týkající se klíčových prvků tohoto nástroje a účastníkům umožnila otestovat jejich znalosti o evropské občanské iniciativě. Olga Kurpiszová rovněž zdůraznila zlepšení navržená v reformě evropské občanské iniciativy.

„Evropská občanská iniciativa je víc než jen petice“

Panelová diskuse, kterou zahájil Léopoldine Charbonneaux, zástupce iniciativy „End the Cage Age“, se zabývala pravomocí, kterou evropská občanská iniciativa dává občanům EU. Paní Charbonneauxová chtěla zdůraznit, že evropská občanská iniciativa je mnohem víc než jen petice. Vytváří skutečnou angažovanost občanů na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU.

Poté hovořila o svých zkušenostech jako zástupkyně probíhající občanské iniciativy. Diskutovala o výzvách a překážkách, kterým její tým čelí, a ona sama se snaží získat 1 milion podpisů.  Největší zjištěnou výzvou je časová výzva. Organizátoři mají totiž jeden rok na to, aby dosáhli prahové hodnoty 1 milionu podpisů. Léopoldine Charbonneaux vysvětlila, že organizátoři musí odolávat celé době trvání kampaně a udržovat propagační úsilí po celý rok. „Nikdo nesmí ztratit nadšení ze začátku kampaně,“ uvedla. Řešením, které navrhla, je zajistit předem dobrou organizaci, což znamená identifikovat partnery, připravit komunikační materiály, vytvořit internetové stránky pro sběr podpisů atd. Aby bylo možné oslovit co nejvíce lidí, musí být práce položena.

Další výzvou, kterou zmínila paní Charbonneaux, je řešení skepse potenciálních signatářů. Někteří lidé se někdy zdráhají sdílet své osobní údaje, což pro organizátory představuje další výzvy. Řešení spočívá v předložení správných argumentů, poskytnutí pádného vysvětlení a argumentů s cílem přesvědčit signatáře.

Photo 3

„Evropská občanská iniciativa je příležitostí k předložení poselství a ke slyšení“

Bernard Guille, zástupce iniciativy „STOP FRAUD a zneužívání FUNDS EU“, byl dalším, který promluvil během diskuse panelu. Bernard Guille se ve svém projevu zaměřil na výzvy spojené se shromažďováním podpisů a řešení, která byla vypracována.

Jedním z prvků, které předkládá, je právní rámec, na němž musí být iniciativa založena. Někdy je totiž obtížné pochopit a určit právní základ iniciativy. Vysvětlil, že pro mnoho občanů EU, kteří neznají pravomoci Evropské komise a právní předpisy EU obecně, může být obtížné nalézt právní základ, a dokonce i to, zda má Komise pravomoc jednat v určité oblasti, či nikoli.

Bernard Guille zdůraznil, že by bylo zajímavé a užitečné nabídnout organizátorům evropské občanské iniciativy právní pomoc. Olga Kurpiszová k tomuto bodu doplnila, že právní poradenství je možné získat prostřednictvím Fóra evropské občanské iniciativy.

Pan Guille rovněž zdůraznil dopad, který iniciativa může mít. Vysvětlil, že to, co se dělá na úrovni EU, není totéž jako na místní úrovni. Evropská občanská iniciativa umožňuje občanům EU scházet se a pracovat na utváření evropských politik, které ovlivňují jejich každodenní život na vnitrostátní úrovni. Tento nástroj je „příležitostí k předložení poselství a ke slyšení“. Bernard Guille ukončil svůj projev tím, že uvedl, že i když občanská iniciativa není úspěšná, umožňuje zahájit hnutí a dostat se k nápadu, který pak bude sledovat svůj vlastní směr.

Photo 4

„Evropská občanská iniciativa vytváří evropskou synergii“

Panelovou diskusi uzavřela Anne-Marie Perretová, zástupkyně úspěšné iniciativy „Right2Water“, jedna ze čtyř iniciativ, které dosáhly prahové hodnoty 1 milionu podpisů. Paní Perret se podělila o své zkušenosti s kampaní a vysvětlila, že se jedná o dlouhou a složitou cestu, která by však mohla vést ke „skutečné evropské synergii“. Vysvětlila, že tento nástroj je formou „militance“, která vyžaduje zapojení občanů do společného boje za dosažení společného cíle i v případě, že výsledek není doufat.

 Anne-Marie Perretová vysvětlila, že k dosažení svého cíle je důležité, aby byl dobře připraven, obklopen odborníky, kteří vědí o politice, právu, správních postupech atd., a že musí být připraven čelit vnějším aktérům, kteří mohou ovlivnit výsledek iniciativy, jako jsou lobbisté. Shodla se na tom, že během své kampaně se museli zabývat lobbisty s cílem oslabit jejich poselství. Aby tomu zabránila, doporučuje vytvořit silná partnerství s vlivnými organizacemi, které mohou organizátory přenášet prostřednictvím své sítě a především využívat své nástroje ke znásobení účinku zprávy. 

Photo 5

Společně se podělit o zkušenosti a znalosti

Po panelové diskusi následovaly tři dílčí schůze s názvem „Evropská občanská iniciativa v praxi“: jak sdílet znalosti o tom, co funguje?“.

Jak získat finanční prostředky na vaši kampaň? (Moderátor: Bernard Guille)

Vzhledem k tomu, že výsledná setkání nejsou přidělena, si bohužel každý účastník může zvolit libovolné téma, a účastníci se ho tedy neúčastnili. Moderátor prezentace a moderátor semináře se angažovali a diskutovali o klíčových otázkách na toto téma. 

Jak hledat partnery na podporu vaší iniciativy a kampaně? (Moderátor: Anne-Marie Perret)

Skupina označila zvyšování povědomí za hlavní výzvu při hledání partnerů. Klíčovými řešeními, která během své diskuse vyvinuli, byla:

  • Vytvořit společný soubor hodnot, který umožní oslovit občany a spotřebitele (v případě vody zde);
  • Vytvořit síť (nikoli lobbisty), která by sdružovala aktéry z různých prostředí (občané, dobročinné organizace, nevládní organizace atd.);
  • Vytvořit kontaktní místa s určenými partnery, aby převzali odpovědnost za předávání poselství iniciativy.

Skupina poté jednala o úloze poslanců Evropského parlamentu. Vysvětlili, že organizátoři musí využít vlivu a dosahu poslanců EP, jakož i jejich podpory a znalostí, ale organizátoři musí být opatrní, aby se na ně příliš nespoléhali. Nejsou jedinými důležitými partnery, kteří mohou být přínosem.

Skupina rozvinula myšlenku, že by bylo vhodné před zahájením iniciativy provést průzkum trhu s cílem vyzkoušet vody a zjistit, zda existuje zájem v 7 až 10 zemích, což usnadní shromažďování podpisů. Jedná se téměř o hospodárný přístup, který však může být velmi užitečný pro zaručení úspěšné iniciativy. Organizátoři tak mohou zjistit, zda by partneři měli zájem na propagaci sdělení své síti.

Skupina se shodla na tom, že nejlepším přístupem není nutně zaměřit se na velké země, kde může být zájem větší, ale kde jsou kvóty mnohem vyšší. Doporučuje se zaměřit se na malé země, které mají nižší kvóty. 

Photo 6

Poslední myšlenkou skupiny je, že partneři musí být identifikováni na samém začátku kampaně. Výzvou je prokázat důvěryhodnost výboru, přičemž jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je ukázat, že organizátoři jsou součástí větší sítě (např. Evropské sdružení, které zastupuje jiná sdružení).

Jak propagovat vaši občanskou iniciativu? (Moderátor: Léopoldine Charbonneux)

Skupina se zde rozhodla, že se zaměří na řešení této otázky tím, že určí velmi praktické způsoby podpory iniciativy, z nichž některé jsou:

Vytvoření informačního bulletinu s cílem zajistit lepší propagaci iniciativy na místní úrovni;

  • Při vytváření digitální platformy musí organizátoři využívat digitální éru, v níž žijeme v plném rozsahu;
  • Pořádání osvětových akcí;
  • Vytvoření sítě partnerů;
  • Zajištění toho, aby signatáři iniciativy sami prosazovali;
  • Identifikace ovlivňujících osob;

Skupina poté určila problémy, s nimiž se organizátoři iniciativy potýkají. Byly zjištěny dva hlavní problémy: 

  • Trvání celého roku:

Hlavním cílem je, aby bylo možné pokračovat v propagačním úsilí po celý rok a neztratit dynamiku začátku kampaně. Hlavní určené řešení musí být dobře připraveno před zahájením iniciativy. Klíčem je vypracovat strukturovaný a podrobný plán na celý rok. Pokud jsou organizátoři dobře připraveni, mohou tuto výzvu zpomalit. Léopoldine Charbonneaux vysvětlila, že je velmi důležité mít dobrý marketingový plán, předložit přesvědčivé argumenty a sdružovat partnery.

  • Oslovení široké škály občanů namísto specializovaného segmentu:

Záměrem není zaměřit se pouze na občany, kteří již projevili zájem o poselství kampaně, ale oslovit širší publikum. Za tímto účelem je důležité toto poselství zjednodušit, inteligentně komunikovat s protichůdnými skupinami a dát iniciativě mezinárodní rozměr.

Dalším důležitým bodem, který byl zmíněn, je budování důvěry v iniciativu. Přednášejte fakta, argumenty, konverzaci, debaty atd. 

Skupina vypracovala třístupňovou koncepci „Příprava, sdružování a budování důvěry“.

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.