Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa u praksi: učenje iz prošlih i sadašnjih iskustava s europskom građanskom inicijativom

Ažurirano: 08/01/2019

Studenog 2018., 13:30 – 17:30† Predstavništvo Europske komisije u Francuskoj, Pariz

Europska građanska inicijativa nastavlja svoje putovanje Europom i u Parizu je pokrenula poludnevnu radionicu za razmjenu znanja o europskoj građanskoj inicijativi kako bi se susrelo s građanima aktivnima u području participativne demokracije. Radionica je dio Europske građanske inicijative Putovi, čiji je cilj podizanje svijesti o tom alatu među građanima EU-a. Program je već posjetio Bugarsku, Litvu, Poljsku i Češku, a zaustavit će se u Portugalu i Austriji do kraja 2018.

 Photo 1.jpg

Tim europske građanske inicijative organizirao je poludnevnu radionicu za razmjenu znanja na kojoj su se okupili predstavnici prošlih i tekućih inicijativa. To je bila prilika za sudionike aktivne u području participativne demokracije da se sastanu s tim predstavnicima i uče iz svojih iskustava s europskom građanskom inicijativom.

Radionica je podijeljena na tri dijela: kviz u kojem se predstavlja europska građanska inicijativa, panel-rasprava o alatu i razgledavanje praktičnih pitanja povezanih s europskom građanskom inicijativom.

Kviz je provela Olga Kurpisz, predstavnica Europske komisije. Tijekom kviza Olga Kurpisz postavila je pitanja o ključnim elementima alata i omogućila sudionicima da testiraju svoje znanje o europskoj građanskoj inicijativi. Olga Kurpisz istaknula je i poboljšanja predložena u reformi europske građanske inicijative.

„Europska građanska inicijativa nije samo predstavka.”

U panel-raspravi koju je otvorila Léopoldine Charbonneaux, predstavnica inicijative „Okončajmo upotrebu kaveza”, govorilo se o moći koju europska građanska inicijativa daje građanima EU-a. Gđa Charbonneaux željela je naglasiti da europska građanska inicijativa nije samo predstavka. Njime se stvara stvaran angažman građana na nacionalnoj razini i razini EU-a.

Zatim je govorila o svojem iskustvu u svojstvu predstavnika građanske inicijative koja je u tijeku. Govorila je o izazovima i preprekama s kojima se suočava njezin tim i sama u potrazi da prikupe milijun potpisa.  Najveći utvrđeni izazov je vrijeme. Organizatori imaju godinu dana da dosegnu prag od milijun potpisa. Léopoldine Charbonneaux objasnila je da organizatori moraju izdržati cijelo trajanje kampanje i održavati promidžbene aktivnosti tijekom cijele godine. „Ne smijemo izgubiti entuzijazam početka kampanje”, rekla je. Rješenje koje je predložila jest da se unaprijed osigura dobra organizacija, što znači da je identificirala partnere, pripremila komunikacijske materijale, razvila internetsku stranicu za prikupljanje potpisa itd. Kako bi se doprlo do što većeg broja ljudi, rad mora biti postavljen.

Još jedan izazov koji spominje gđa Charbonneaux odnosi se na skepticizam potencijalnih potpisnika. Neki ljudi ponekad nisu skloni dijeliti svoje osobne podatke, što organizatorima stvara dodatne poteškoće. Rješenje je iznošenje odgovarajućih argumenata na stol kako bi se pružila snažna objašnjenja i argumenti za uvjeravanje potpisnika.

Photo 3

„Europska građanska inicijativa prilika je za iznošenje poruke i za saslušanje.”

Bernard Guille, predstavnik inicijative „STOP FRAUD i zlouporaba FUNDS-a EU-a”, govorio je tijekom panel-rasprave. Bernard Guille svoj je govor usmjerio na izazove povezane s prikupljanjem potpisa i pronađenim rješenjima.

Jedan od elemenata koje je iznio pravni je okvir na kojem se inicijativa mora temeljiti. Naime, ponekad je teško razumjeti i utvrditi pravnu osnovu inicijative. Objasnio je da mnogim građanima EU-a, koji ne znaju nadležnosti Europske komisije i pravo EU-a općenito, može biti teško pronaći pravnu osnovu, pa čak i je li Komisija nadležna za djelovanje u određenom području.

Bernard Guille istaknuo je da bi bilo zanimljivo i korisno ponuditi pravnu pomoć organizatorima europske građanske inicijative. Olga Kurpisz dodala je da je pravno savjetovanje moguće dobiti putem Foruma europske građanske inicijative.

G. Guille također je naglasio učinak koji inicijativa može imati. Objasnio je da ono što se poduzima na razini EU-a nije jednako onome što se poduzima na lokalnoj razini. Europska građanska inicijativa omogućuje građanima EU-a da se udruže i rade na oblikovanju europskih politika koje utječu na njihov svakodnevni život na nacionalnoj razini. Taj je alat „prilika za slanje poruke i za saslušanje”. Bernard Guille završio je govor rekavši da, čak i ako građanska inicijativa nije uspješna, ona omogućuje pokretanje pokreta i širenje ideje, koja će zatim slijediti vlastiti smjer.

Photo 4

„Europska građanska inicijativa stvara europsku sinergiju”

Panel-raspravu je zaključila Anne-Marie Perret, predstavnica uspješne inicijative „Right2Water”, jedna od četiri inicijative koja je dosegla prag od milijun potpisa. Gđa Perret podijelila je svoje iskustvo u kampanji i objasnila da je riječ o dugom i složenom putovanju koje bi moglo dovesti do „stvarne europske sinergije”. Objasnila je da je taj alat oblik „militancy” za koji je potrebno sudjelovanje građana kako bi se zajedno borili za zajednički cilj, čak i ako rezultat nije nadu.

 Anne-Marie Perret objasnila je da je za postizanje cilja važno biti dobro pripremljen, okružen stručnjacima koji znaju o politici, pravu, upravnim postupcima itd. te da je potrebno biti spreman na suočavanje s vanjskim akterima koji mogu utjecati na ishod inicijative, kao što su lobiji. Podijelila je da su se tijekom svoje kampanje morali nositi s lobistima s ciljem slabljenja njihove poruke. U borbi protiv toga savjetuje stvaranje snažnih partnerstava s utjecajnim organizacijama, koje organizatore mogu prenositi kroz svoju mrežu i, što je najvažnije, koristiti se njihovim alatima za umnožavanje učinka poruke. 

Photo 5

Udruživanje radi razmjene iskustava i znanja

Nakon panel-rasprave uslijedile su tri predavanja pod nazivom „Europska građanska inicijativa u praksi: kako razmjenjivati znanje o tome što funkcionira?”.

Kako prikupiti sredstva za vašu kampanju? (Moderator: Bernard Guille)

Nažalost, s obzirom na to da se sjednice ne dodjeljuju, svaki sudionik može slobodno odabrati koju temu želi, stoga sudionici nisu prisustvovali ovoj sesiji. Moderator prekida i moderator radionice uključili su se i raspravljali o ključnim pitanjima o toj temi. 

Kako potražiti partnere za potporu vašoj inicijativi i kampanji? (Moderator: Anne-Marie Perret)

Skupina je utvrdila da je podizanje svijesti glavni izazov pri traženju partnera. Ključna rješenja koja su razvili tijekom rasprave bila su:

  • Stvoriti zajednički skup vrijednosti kako bi se moglo doprijeti do građana i potrošača (u slučaju vode ovdje);
  • Stvaranje mreže (ne lobija) koja okuplja aktere iz različitih sredina (građani, dobrotvorne organizacije, nevladine organizacije itd.);
  • Stvarati releme s utvrđenim partnerima kako bi oni preuzeli odgovornost za prenošenje poruke inicijative.

Skupina je zatim raspravljala o ulozi zastupnika u Parlamentu. Objasnili su da organizatori moraju iskoristiti utjecaj i doseg zastupnika u Europskom parlamentu te njihovu potporu i znanje, ali organizatori moraju biti oprezni da se na njih ne oslanjaju previše. Oni nisu jedini važni partneri koji mogu utjecati na promjene.

Skupina je razvila ideju da bi bilo preporučljivo provesti istraživanje tržišta prije pokretanja inicijative kako bi se ispitale vode i utvrdilo postoji li interes za 7 do 10 zemalja, čime se olakšava prikupljanje potpisa. To je gotovo ekonomičan pristup, ali može biti vrlo koristan za jamčenje uspješne inicijative. Na taj način organizatori mogu vidjeti bi li partneri bili zainteresirani za promicanje poruke u svojoj mreži.

Skupina se složila da najbolji pristup nije nužno usmjeren na velike zemlje u kojima bi interes mogao biti veći, ali u kojima su kvote mnogo veće. Preporučuje se da se usmjeri na male zemlje koje imaju manje kvote. 

Photo 6

Skupina je razvila zamisao da se partneri moraju identificirati na samom početku kampanje. Izazov je pokazati vjerodostojnost odbora, a jedan od načina da se to učini pokazuje da su organizatori dio veće mreže (npr.: Europsko udruženje koje predstavlja druga udruženja).

Kako promicati građansku inicijativu? (Moderator: Léopoldine Charbonneux)

Skupina se odlučila usredotočiti na iznalaženje rješenja za to pitanje utvrđivanjem vrlo praktičnih načina promicanja inicijative, od kojih su neki:

Uvođenje biltena kako bi se osigurala bolja promidžba inicijative na lokalnoj razini;

  • Stvaranjem digitalne platforme organizatori moraju iskoristiti digitalno doba u kojem živimo u najvećoj mogućoj mjeri;
  • Organiziranje događanja za podizanje svijesti;
  • Stvaranje mreže partnera;
  • Sami potpisnici inicijative čine promotore inicijative;
  • Utvrđivanje utjecajnih osoba;

Skupina je zatim utvrdila izazove s kojima se suočavaju organizatori inicijative. Utvrđena su dva glavna izazova: 

  • U trajanju od cijele godine:

Glavni razlog za zabrinutost jest mogućnost održavanja promidžbenih aktivnosti tijekom cijele godine, a ne gubitka dinamike početka kampanje. Glavno je utvrđeno rješenje dobro pripremljeno prije pokretanja inicijative. Ključna je izrada strukturiranog i detaljnog plana za cijelu godinu. Ako su organizatori dobro pripremljeni, mogu uskratiti vrijeme. Léopoldine Charbonneaux objasnila je da je vrlo važno imati dobar marketinški plan, izrađivati čvrste argumente i moći okupiti partnere.

  • Dopiranje do širokog raspona građana umjesto niša:

Ovdje nije potrebno usredotočiti se samo na građane, koji su već izrazili interes za poruku kampanje, nego i doprijeti do šire publike. U tu je svrhu važno pojednostaviti poruku, pametno komunicirati s suprotstavljenim skupinama kako bi se inicijativi dala međunarodna dimenzija.

Još jedna važna točka koja se spominje jest izgradnja povjerenja u inicijativu. Iznijeti činjenice, argumente, razgovore, rasprave itd. 

Skupina je osmislila koncept u tri koraka „pripremati, povezivati i graditi povjerenje”.

Categories
Regulatorni okvir

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?