Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европейската гражданска инициатива на практика: извличане на поуки от миналия и настоящия опит с Европейската гражданска инициатива

Актуализирано на: 08/01/2019

8 ноември 2018 г., 13: 30—17: 30 ч. Представителство на Европейската комисия във Франция, Париж

Европейската гражданска инициатива продължава пътуването си из цяла Европа и в Париж премина към полудневен семинар за обмен на знания относно Европейската гражданска инициатива, за да се срещне с гражданите, работещи в областта на демокрацията на участието. Семинарът е част от демонстрацията на Европейската гражданска инициатива, чиято цел е повишаване на осведомеността за инструмента сред гражданите на ЕС. Техническата изложба вече посети България, Литва, Полша и Чешката република и ще спре в Португалия и Австрия до края на 2018 г.

 Photo 1.jpg

Екипът на Европейската гражданска инициатива организира полудневен семинар за обмен на знания, в който участваха представители на минали и текущи инициативи. Това беше възможност за участниците, работещи в областта на демокрацията на участието, да се срещнат с тези представители и да се поучат от опита си с Европейската гражданска инициатива.

Семинарът беше разделен на три части: викторина, представяща Европейската гражданска инициатива, тематична дискусия относно инструмента и сесии за представяне на практически въпроси, свързани с Европейската гражданска инициатива.

Викторината беше проведена от Olga Kurpisz, представител на Европейската комисия. По време на викторината Olga Kurpisz зададе въпроси относно ключови елементи на инструмента и даде възможност на участниците да проверят познанията си за Европейската гражданска инициатива. Olga Kurpisz също подчерта подобренията, предложени в реформата на Европейската гражданска инициатива.

„Европейската гражданска инициатива е нещо повече от петиция“

Дискусията, открита от Леополдин Шарньо, представител на инициативата „Край на клетките“, говори за силата, която Европейската гражданска инициатива дава на гражданите на ЕС. Г-жа Charbonneaux пожела да подчертае, че Европейската гражданска инициатива е далеч повече от петиция. Тя създава истинска ангажираност на гражданите на национално равнище и на равнище ЕС.

След това тя говори за опита си като представител на текуща гражданска инициатива. Тя обсъди предизвикателствата и пречките, с които се сблъскват нейният екип и самата тя в стремежа си да съберат 1 милион подписа.  Най-голямото установено предизвикателство е това от времето. Организаторите разполагат с една година, за да достигнат прага от 1 милиона подписа. Léopoldine Charbonneaux обясни, че организаторите трябва да издържат на цялата продължителност на кампанията и да продължат усилията за популяризиране през цялата година. „Не трябва да губим ентусиазма от началото на кампанията“, каза тя. Решението, което тя предложи, е да се осигури добра организация преди това, което означава идентифициране на партньорите, подготвяне на комуникационните материали, разработване на уебсайт за събиране на подписи и др. За да се достигне до възможно най-голям брой хора, работата трябва да бъде представена.

Друго предизвикателство, посочено от г-жа Charbonneaux, е справянето със скептицизма от страна на потенциалните поддръжници. Някои хора понякога не са склонни да споделят личните си данни, което създава допълнителни предизвикателства за организаторите. Решението е да се представят правилните аргументи на масата, да се дадат солидни обяснения и аргументи за убеждаване на подписалите страни.

Photo 3

„Европейската гражданска инициатива е възможност за отправяне на послание и за изслушване“

Bernard Guille, представител на инициативата „STOP FRAUD and abuse of EU FUNDS“, беше следващото изказване по време на дискусията. Бернар Гийл съсредоточи речта си върху предизвикателствата, свързани със събирането на подписи и взетите решения.

Един от изтъкнатите от него елементи е правната рамка, в която трябва да се основава дадена инициатива. В действителност понякога е трудно да се разбере и определи правното основание на дадена инициатива. Той обясни, че за много граждани на ЕС, които не познават правомощията на Европейската комисия и правото на ЕС като цяло, може да бъде трудно да се намери правно основание и дори дали Комисията има правомощия да действа в конкретна област или не.

Bernard Guille подчерта, че би било интересно и полезно да се предложи правна помощ на организаторите на европейски граждански инициативи. Olga Kurpisz добави към тази точка, че е възможно да се получат правни съвети чрез Форума на Европейската гражданска инициатива.

Г-н Guille наблегна и на въздействието, което дадена инициатива може да окаже. Той обясни, че това, което се прави на равнище ЕС, не е същото като това, което се прави на местно равнище. Европейската гражданска инициатива дава възможност на гражданите на ЕС да се обединят и да работят за оформянето на европейските политики, които оказват въздействие върху ежедневието им на национално равнище. Този инструмент е „възможност за отправяне на послание и за изслушване“. Бернар Гийе приключи речта си, като заяви, че дори ако дадена гражданска инициатива не е успешна, тя дава възможност за стартиране на движение и за придвижване на топката около идея, която след това ще следва свой собствен курс.

Photo 4

„Европейската гражданска инициатива създава европейско взаимодействие“

Дискусията приключи с участието на Anne-Marie Perret, представител на успешната инициатива „Право на вода“ (Right2Water) — една от 4-те инициативи, достигнали прага от 1 милиона подписа. Г-жа Perret сподели опита си в кампанията и обясни, че това е дълго и сложно пътуване, което обаче би могло да доведе до „истинско европейско взаимодействие“. Тя обясни, че инструментът е форма на „военизиране“, което изисква участието на гражданите, за да се борят заедно за постигането на обща цел, дори ако резултатът не е такъв, за който се надяваше.

 Anne-Marie Perret обясни, че за постигането на целта е важно да бъдеш добре подготвен, заобиколен от професионалисти, които знаят за политиката, правото, административните процедури и т.н., и че трябва да е готов да се обърне към външни участници, които са в състояние да повлияят на резултата от дадена инициатива, като например лобита. Тя сподели, че по време на кампанията им е трябвало да се справят с лобита, насочени към отслабване на посланието им. За да се противодейства на това, тя препоръчва да се създадат силни партньорства с влиятелни организации, които могат да пренасят организаторите чрез своята мрежа и най-вече да използват своите инструменти за умножаване на ефекта от посланието. 

Photo 5

Събиране на опит и знания

Дискусията в рамките на дискусията беше последвана от три отделни сесии под надслов „Европейска гражданска инициатива на практика: как да се споделят знания за това, което работи?“.

Как да набирате средства за вашата кампания? (Модератор: Bernard Guille)

За съжаление, тъй като отделните сесии не са разпределени, всеки участник е свободен да избира коя тема предпочита, поради което участниците не са присъствали на тази сесия. Модераторът на сесията за представяне и модераторът на семинара се ангажираха и обсъдиха ключови въпроси по темата. 

Как да търсите партньори в подкрепа на вашата инициатива и кампания? (Модератор: Anne-Marie Perret)

Групата определи повишаването на осведомеността като основно предизвикателство при търсенето на партньори. Основните решения, които те разработиха по време на обсъждането, бяха:

  • Създаване на общ набор от ценности, за да може да се достигне до гражданите и потребителите (в случая на водата тук);
  • Създаване на мрежа (а не лобиране), обединяваща участници от различен произход (граждани, благотворителни организации, НПО и др.);
  • Създаване на контакти с определени партньори, така че те да поемат отговорността за предаването на посланието на инициативата.

След това групата обсъди ролята на членовете на Парламента (членове на ЕП). Те обясниха, че организаторите трябва да използват влиянието и обхвата на членовете на ЕП, както и тяхната подкрепа и знания, но организаторите трябва да внимават да не разчитат твърде много на тях. Те не са единствените важни партньори, които могат да доведат до промяна.

Групата разви идеята, че би било препоръчително да се извърши проучване на пазара, преди да се стартира инициатива, за да се изпробват водите и да се види дали има интерес в 7 до 10 държави, улеснявайки събирането на подписи. Това е почти икономически подход, но може да бъде много полезен за гарантиране на успешна инициатива. По този начин организаторите могат да видят дали партньорите биха имали интерес да популяризират посланието пред своята мрежа.

Групата изрази съгласие, че най-добрият подход не е непременно стремежът да се насочи към големите държави, където интересът може да е по-голям, но където квотите са много по-високи. Препоръчва се да се обърне внимание на малките държави, които имат по-малки квоти. 

Photo 6

Последната идея, разработена от групата, е, че партньорите трябва да бъдат идентифицирани в самото начало на кампанията. Предизвикателството тук е да се покаже надеждността на комисията, като един от начините за това е да се покаже, че организаторите са част от по-голяма мрежа (например: европейска асоциация, която представлява други сдружения).

Как да популяризирате вашата гражданска инициатива? (Модератор: Léopoldine Charbonneux)

Тук групата реши да се съсредоточи върху намирането на решения на въпроса, като набележи много практически начини за насърчаване на инициатива, някои от които са:

Създаване на бюлетин, за да се гарантира по-добро популяризиране на инициативата на местно равнище;

  • Създаване на цифрова платформа, организаторите трябва да използват пълноценно цифровата ера, в която живеем;
  • Организиране на мероприятия за повишаване на осведомеността;
  • Създаване на мрежа от партньори;
  • Самите поддръжници на инициативата;
  • Идентифициране на влиятелни личности;

След това групата определи предизвикателствата, пред които са изправени организаторите на дадена инициатива. Бяха установени две основни предизвикателства: 

  • С продължителност цяла година:

Основният проблем тук е да се запазят усилията за популяризиране за цяла година и да не се губи динамиката на началото на кампанията. Основното решение трябва да бъде добре подготвено преди стартирането на инициативата. Ключът е да се разработи структуриран и подробен план за цялата година. Ако организаторите са добре подготвени, те могат да се откажат от предизвикателството на времето. Léopoldine Charbonneaux обясни, че е много важно да има добър маркетингов план, да са разработени солидни аргументи и да може да се обединят партньорите.

  • Достигане до широк кръг от граждани, вместо до ниша:

Идеята тук не е да се акцентира единствено върху гражданите, които вече са изразили интерес към посланието на кампанията, а да достигнат до по-широка аудитория. За тази цел е важно да се опрости посланието, да се комуникира интелигентно с противоположните групи, за да се придаде на инициативата международно измерение.

Друг важен въпрос е изграждането на доверие в инициативата. Представяне на факти, аргументи, разговор, дебати и др. 

Групата представи тристепенна концепция „Подготовка, обединяване и изграждане на доверие“.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.