Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Кампании във връзка с COVID и планиране на пандемии: съвети за организаторите на европейски граждански инициативи

Актуализирано на: 23/10/2020

Кризата, предизвикана от Covid-19, засегна почти всички аспекти на нашето ежедневие, като това важи и за организаторите на граждански инициативи, които понастоящем провеждат или едва започват многонационална кампания, трябваше драстично да променят стратегиите и структурите си. Поради физическото дистанциране и ограниченията на присъствените прояви възможностите за провеждане на кампании, предоставяни от инструмент с висока степен на цифровизация, като например Европейската гражданска инициатива, придобиват допълнително значение, тъй като не изискват изключително провеждане на кампания на място. Повечето подписи на инициативи вече се събират онлайн поради транснационалния характер на инструмента, но можем да очакваме използването на онлайн подписи да се увеличи още повече след тази година. Провеждането на онлайн кампания за европейска гражданска инициатива е напълно възможно, но почти пълната онлайн кампания ще изисква да се внимава за определени елементи. В тази статия обобщаваме съветите на експертите по провеждане на онлайн кампании на Mehr Demokratie, Open Petition и Campact, които са взели отношение по въпроса какво да се има предвид, особено в рамките на онлайн кампания.

cc3

Foto: Chris Grodotzki/Campact

Европейската гражданска инициатива изисква стратегия, различна от провеждането на кампания, например на национално равнище. Но основните аспекти на успешната политическа кампания са едни и същи на национално или европейско равнище. От самото начало той се нуждае от политическа стратегия, концепция за набиране на средства, стратегии за мобилизиране и популяризиране, както и връзки с обществеността, като например работа с пресата, социални медии и публични действия. Те трябва да бъдат разгледани и преразгледани с оглед на настоящата ситуация, свързана с COVID-19, поради възможни промени в политическата ситуация около даден въпрос, смущения в набирането на средства, като например несигурността на фондовите фондове в момента, и как работата в областта на връзките с обществеността трябва да бъде адаптирана, за да се конкурира с отразяването на тежки новини във връзка с COVID-19.

Пълноценното използване на връзките с обществеността е от ключово значение, включително социалните и традиционните медии. Организаторите следва да обмислят основан на ценности или емоционален подход, при който посланието играе за емоционалния характер на кампанията. Използването на видеоклипове, изображения и музика може по-специално да разпространи посланието по начин, който може да не е възможен за провеждането на лични кампании. И да бъдете творчески: поради множеството ограничения върху това, което можете да организирате физически, да откриете творчески и иновативни форми на протест или публични действия, които ще доведат до добра възможност за снимки и изображения за вашата кампания. По-специално, тъй като публичните протести и събирания в момента са толкова редки, репортерите могат да възприемат творчески и благоприятен за COVID-19 подход към публичните действия и да привлекат вниманието на медиите. Например човешки вериги, в които хората имат ленти вместо ръце, използването на музикални изпълнители и други художествени изражения, които могат да реагират добре както на журналисти, така и на поддръжници. Това ще даде истинско лице и емоционална среда за вашата кампания и ще покаже, че зад инициативата стоят реални хора, което ще улесни много потенциалните поддръжници да се идентифицират с онлайн кампания. Проучване на журналистите, които се занимават с разглеждания въпрос, във всички водещи медии, особено в националните и регионалните медии, като се има предвид, че медиите в целия ЕС са ограничени. Създайте списък с пресата, в който можете да изпращате съобщения за медиите и да поддържате редовен поток на комуникация с пресата, и да споделяте творческите публични действия с медиите, когато това е възможно.

Освен това никой човек не е остров и всички ние се възползваме от помощта и помощта на другите, особено в трудни времена. Изграждането на съюзи е от решаващо значение за всяка кампания, но особено когато кампанията е почти изцяло онлайн и не можете да разчитате на лични контакти, подкрепата на вашите партньори на кампанията е изключително важна. Налице е по-голяма ефективност и по-голям шанс за успех чрез достигане до коалиции и съюзи, които вече обхващат много членуващи организации и които могат да имат мултиплициращ ефект. Тези структури вече съществуват и могат да бъдат големи отварящи врати, потенциално с помощта на влиятелни личности или лица с големи публични платформи, които могат да отправят кратко послание към широка аудитория. Що се отнася до поддържането на комуникацията с партньорите, появата и общото използване на видеочат е важен фактор за опростяване на цифровата комуникация, а редовните срещи с партньорите все още могат да се провеждат дори и днес благодарение на нарастващото цифрово пространство. Поддържане на тесни контакти с партньори и доброволци, провеждане на редовни срещи, възлагане на индивидуални задачи, създаване на работни групи и изграждане на екипен дух, за да не се губи инерция.

cc31

Foto: Christoph Löffler/Campact

Ако настоящата пандемия ни научи нещо, кампаниите трябва да бъдат гъвкави и готови за резервен план. Правилата, ограниченията и ситуациите могат да се променят от един ден на друг. Винаги планирайте срещи и действия с онлайн или поне хибриден вариант и планирайте алтернативи за набиране на средства, в случай че настоящите източници на финансиране не са в състояние да отговорят на първоначалните очаквания. Намерете причините за честване и привличане на вниманието към кампанията, като например действие за знака от 100,000 подписа или след първите 3 месеца. Реагирайте бързо и на текущи събития, които са свързани с вашата инициатива, и не подценявайте силата на стари съобщения за медиите и действия в социалните медии за тези бързо възникващи ситуации.

Като цяло, въпреки отрицателните последици от Covid-19, пандемията беше катализатор за по-силен преход към цифровизация. Дори след като пандемията беше облекчена, възможностите за провеждане на онлайн кампании с Европейската гражданска инициатива засилиха стойността на възможностите за цифрово участие. С правилната стратегия, цели и начин на мислене е по-лесно от всякога успешно и ефикасно да се провежда онлайн кампания.

Daniela

Автори

Daniela Vancic

Daniela vAnic е европейският програмен мениджър в Democracy International — неправителствена организация, която насърчава по-активното участие на гражданите в процеса на вземане на политически решения, с опит в Европейската гражданска инициатива от създаването на инструмента. Даниела има четиригодишен опит в организирането на кампании и мрежи, като през последните три години тя провежда европейските кампании на Democracy International. Даниела работи активно по Европейската гражданска инициатива — от предлагането на кампании и съвети за набиране на средства на организаторите, до застъпването за по-стриктно прилагане на регулирането на инструмента, до повишаването на осведомеността на гражданите за него.

Свържете се с Даниела на форума на Европейската гражданска инициатива!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.