Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Kampaně proti COVID-19 a plánování pandemie: tipy pro organizátory evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 23/10/2020

Krize COVID-19 postihla téměř všechny aspekty našeho každodenního života a to platí i pro organizátory občanských iniciativ, kteří v současné době vedou nebo teprve začínají mnohonárodní kampaň, kteří museli radikálně změnit strategie a struktury. Vzhledem k omezení fyzického kontaktu a omezení prezenčních akcí získávají příležitosti k vedení kampaní, které nabízí vysoce digitální nástroj, jako je evropská občanská iniciativa, ještě větší význam, neboť nevyžadují výhradně kampaně přímo na místě. Vzhledem k nadnárodní povaze nástroje je většina podpisů z iniciativ již sbírána online, ale po tomto roce můžeme očekávat, že se používání online podpisů ještě více zvýší. Online kampaň za evropskou občanskou iniciativu je plně možná, ale téměř úplná on-line kampaň bude vyžadovat uvědomování si určitých prvků. V tomto článku shrnujeme doporučení odborníků na online kampaně Mehr Demokratie, OpenPetition a Campact, kteří se zabývali tím, co je třeba zvážit zejména v online kampani.

cc3

Foto: Chris Grodotzki/Campact

Evropská občanská iniciativa vyžaduje jinou strategii než vedení kampaně například na vnitrostátní úrovni. Zásadní aspekty úspěšné politické kampaně jsou však stejné na vnitrostátní i evropské úrovni. Od samého počátku potřebuje politickou strategii, koncepci získávání finančních prostředků, strategie pro mobilizaci a osvětu a vztahy s veřejností, jako je tisková práce, sociální média a veřejná opatření. Tyto problémy je třeba posoudit a přehodnotit v souvislosti se současnou situací způsobenou pandemií COVID-19, a to vzhledem k možným změnám politické situace v souvislosti s danou problematikou, nepokojům při získávání finančních prostředků, jako je nejistota v nadačních fondech v současné době, a způsobu, jakým je třeba přizpůsobit práci v oblasti vztahů s veřejností, aby konkurovala zpravodajství, které je velmi náročné na COVID-19.

Klíčové je co nejlepší využívání vztahů s veřejností, včetně sociálních a tradičních médií. Organizátoři by měli zvážit přístup založený na hodnotách nebo emocionální přístup, pokud má zpráva o emoční povaze kampaně. Používání videí, obrázků a hudby může zejména získat poselství způsobem, který nemusí být schopen osobně vést kampaň. A být kreativní: vzhledem k četným omezením toho, co můžete fyzicky organizovat, najděte kreativní a inovativní formy protestů nebo veřejných akcí, které povedou k dobré fotografické příležitosti a obrázkům vaší kampaně. Zejména vzhledem k tomu, že veřejné protesty a shromáždění jsou v současné době tak vzácné, mohli by reportéři přijmout kreativní a vstřícný přístup k veřejným akcím a získat pozornost sdělovacích prostředků. Například lidské řetězce, kde lidé drží stuhy namísto rukou, používání hudebních umělců a další umělecké projevy, které mohou dobře rezonovat s novináři i fanoušky. To poskytne vaší kampani skutečný tvář a emocionální zázemí a ukáže, že za iniciativou stojí skuteční lidé, což potenciálním fanouškům mnohem usnadní identifikovat se prostřednictvím online kampaně. Zkoumat novináře, kteří se touto problematikou zabývají, ve všech předních sdělovacích prostředcích, zejména ve vnitrostátních a regionálních sdělovacích prostředcích, vzhledem k tomu, že v celé EU existují omezené sdělovací prostředky. Vytvořte tiskový seznam, kde můžete předkládat tiskové zprávy, udržovat pravidelný tok komunikace s tiskem a sdílet tvůrčí veřejné akce se sdělovacími prostředky, kdykoli je to možné.

Kromě toho není žádný člověk ostrovem a my všichni využíváme pomoci a pomoci ostatních, zejména v obtížných dobách. Budování aliance má v každé kampani zásadní význam, ale zejména pokud je kampaň téměř výhradně on-line a nemůžete se spolehnout na osobní oslovení, je podpora partnerů kampaně velmi důležitá. Existuje větší účinnost a větší šance na úspěch tím, že se osloví koalice a aliance, které již zahrnují mnoho členských organizací a které mohou mít multiplikační účinek. Tyto struktury již existují a mohou být skvělými dveřmi, případně s pomocí influencerů nebo jednotlivců s velkými veřejnými platformami, kteří mohou šířit krátké poselství široké veřejnosti. Pokud jde o udržování komunikace s partnery, vznik a běžné využívání videochatů je důležitým faktorem při zjednodušování digitální komunikace a díky rostoucímu digitálnímu prostoru se stále mohou konat pravidelná setkání s partnery i dnes. Udržovat úzké kontakty s partnery a dobrovolníky, pořádat pravidelná setkání, zadávat individuální úkoly, zřizovat pracovní skupiny a budovat týmový duch, aby nedošlo ke ztrátě dynamiky.

cc31

Foto: Christoph Löffler/Campact

Pokud se nám současná pandemie naučila, musí být kampaně flexibilní a musí být připraveny na podpůrný plán. Pravidla, omezení a situace se mohou měnit z jednoho dne na den. Vždy plánovat setkání a akce s on-line nebo alespoň hybridní možností a plánovat alternativy získávání finančních prostředků v případě, že stávající zdroje financování nejsou schopny splnit původní očekávání. Zjistěte důvody, proč kampaň oslavit a upozornit na ni, jako je akce týkající se značky 100 000 podpisů nebo po prvních třech měsících. Rychle také reagovat na současný vývoj, který souvisí s vaší iniciativou, a nepodceňovat sílu starých tiskových zpráv a opatření na sociálních médiích pro tyto rychle se objevující situace.

Celkově je pandemie navzdory negativním důsledkům pandemie COVID-19 katalyzátorem výraznějšího přechodu k digitalizaci. I po zmírnění pandemie zakotvily příležitosti v online kampaních s evropskou občanskou iniciativou hodnotu možností digitální účasti. S pomocí správné strategie, cílů a myšlení je snazší než kdy jindy úspěšně a účinně vést kampaň on-line.

Daniela

Přispěvatelé

Daniela Vancicová

Daniela vAnic je evropská programová manažerka v organizaci Democracy International, nevládní organizace, která podporuje větší účast občanů na politickém rozhodování a má zkušenosti s evropskou občanskou iniciativou od jejího vzniku. Daniela se čtyři roky věnovala budování kampaní a sítí a v posledních třech letech realizuje evropské kampaně pro Democracy International. Daniela intenzivně pracovala na evropské občanské iniciativě, od nabízení kampaní a poradenství pro získávání finančních prostředků organizátorům až po prosazování důslednějšího provádění nařízení o tomto nástroji až po zvýšení povědomí občanů o tomto nástroji.

Kontaktujte Danielu na Fóru evropské občanské iniciativy!

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.