Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Kampania na temat COVID-19 i planowanie pandemii: wskazówki dla organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Data aktualizacji: 23/10/2020

Kryzys związany z COVID-19 dotknął prawie każdy aspekt naszego codziennego życia i dotyczy to również organizatorów inicjatyw obywatelskich, którzy obecnie prowadzą lub dopiero rozpoczynają wielonarodową kampanię, musieli radykalnie zmienić strategie i struktury. Ze względu na utrzymywanie dystansu fizycznego i ograniczenia dotyczące wydarzeń osobistych możliwości prowadzenia kampanii oferowane przez wysoce cyfrowe narzędzie, takie jak europejska inicjatywa obywatelska, zyskują dodatkowe znaczenie, ponieważ nie wymaga ona wyłącznie prowadzenia kampanii w terenie. Większość podpisów dotyczących inicjatyw jest już zbierana w internecie ze względu na transnarodowy charakter tego narzędzia, ale możemy spodziewać się jeszcze większego wzrostu liczby podpisów on-line po tym roku. Prowadzenie kampanii online na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest w pełni możliwe, ale blisko pełna kampania internetowa będzie wymagała uwzględnienia pewnych elementów. W niniejszym artykule podsumowujemy porady ekspertów ds. kampanii online Mehr Demokratie, OpenPetition i Campact, którzy wyważyli kwestię tego, co należy uwzględnić zwłaszcza w kampanii internetowej.

cc3

Foto: Chris Grodotzki/Campact

Europejska inicjatywa obywatelska wymaga innej strategii niż prowadzenie kampanii na przykład na szczeblu krajowym. Jednak istotne aspekty udanej kampanii politycznej są takie same na szczeblu krajowym i europejskim. Od samego początku potrzebuje ona strategii politycznej, koncepcji pozyskiwania funduszy, strategii mobilizacji i działań informacyjnych oraz public relations, takich jak działania prasowe, media społecznościowe i działania publiczne. Należy je przeanalizować i ponownie rozważyć w związku z obecną sytuacją związaną z COVID-19 ze względu na możliwe zmiany sytuacji politycznej wokół danej kwestii, zakłócenia w pozyskiwaniu funduszy, takie jak obecnie niepewność w funduszach fundacji, oraz sposób, w jaki należy dostosować działania w zakresie public relations, aby konkurować z sprawozdawczością na temat bogatych w COVID-19 wiadomości.

Kluczowe znaczenie ma optymalne wykorzystanie public relations, w tym mediów społecznościowych i tradycyjnych. Organizatorzy powinni rozważyć podejście oparte na wartościach lub emocjonalne, w którym przekaz ma wpływ na emocjonalny charakter kampanii. Wykorzystanie nagrań wideo, obrazów i muzyki może być szczególnie widoczne w taki sposób, że prowadzenie kampanii na miejscu może nie być możliwe. I kreatywność: ze względu na liczne ograniczenia co do tego, co można organizować fizycznie, znaleźć kreatywne i innowacyjne formy protestów lub działań publicznych, które doprowadzą do powstania dobrych możliwości zdjęć i obrazów kampanii. W szczególności ze względu na to, że publiczne protesty i zgromadzenia są obecnie tak rzadkie, reporterzy mogliby przyjąć kreatywne i przyjazne COVID-19 podejście do działań publicznych i zgromadzić uwagę mediów. Na przykład łańcuchy ludzi, w których ludzie trzymają wstążki, a nie ręce, wykorzystanie artystów wykonawców oraz inne formy wyrazu artystycznego, które mogą się dobrze odczuć w kontaktach zarówno z dziennikarzami, jak i zwolennikami. Dzięki temu kampania stanie się prawdziwym tłem i emocjonalnym kontekstem i pokaza, że za tą inicjatywą stoją prawdziwe osoby, co znacznie ułatwi potencjalnym kibicom identyfikację z kampanią internetową. Badają dziennikarzy, którzy zajmują się tą kwestią we wszystkich wiodących mediach, zwłaszcza krajowych i regionalnych, biorąc pod uwagę, że w całej UE istnieją ograniczone środki masowego przekazu. Stworzyć listę prasową, na której można przesyłać komunikaty prasowe, oraz utrzymywać regularny przepływ komunikacji z prasą, a w miarę możliwości dzielić się kreatywnymi działaniami publicznymi z mediami.

Ponadto żaden człowiek nie jest wyspą i wszyscy korzystamy z pomocy i pomocy innych, zwłaszcza w trudnych czasach. Budowanie sojuszu ma kluczowe znaczenie w każdej kampanii, ale zwłaszcza gdy kampania prowadzona jest niemal wyłącznie przez internet i nie można liczyć na kontakty osobiste, wsparcie partnerów kampanii ma ogromne znaczenie. Istnieje większa skuteczność i większe szanse powodzenia dzięki dotarciu do koalicji i sojuszy, które już obejmują wiele organizacji członkowskich i które mogą mieć efekt mnożnikowy. Struktury te już istnieją i mogą być wielkimi otwieraczami drzwi, potencjalnie z pomocą influencerów lub osób posiadających duże platformy publiczne, które mogą wysyłać krótkie przesłanie szerokiemu gronu odbiorców. Jeśli chodzi o utrzymywanie komunikacji z partnerami, pojawienie się i powszechne stosowanie czatów wideo jest ważnym czynnikiem upraszczającym komunikację cyfrową, a regularne spotkania z partnerami mogą nadal odbywać się nawet obecnie dzięki rosnącej przestrzeni cyfrowej. Utrzymywać bliski kontakt z partnerami i wolontariuszami, organizować regularne spotkania, przydzielać poszczególne zadania, tworzyć grupy robocze i budować ducha zespołowego, aby nie stracić tempa.

cc31

Foto: Christoph Löffler/Kampania

Jeśli obecna pandemia nauczyła nas coś, kampanie muszą być elastyczne i gotowe na plan zapasowy. Zasady, ograniczenia i sytuacje mogą się zmieniać z dnia na dzień. Zawsze planować spotkania i działania z wykorzystaniem opcji online lub przynajmniej opcji hybrydowej oraz planować alternatywne sposoby pozyskiwania funduszy w przypadku, gdy obecne źródła finansowania nie są w stanie spełnić pierwotnych oczekiwań. Znajdź powody, by obchodzić kampanię i zwrócić na nią uwagę, np. działanie na rzecz znaku podpisu 100 000 lub po pierwszych trzech miesiącach. Szybko zareagować również na bieżące wydarzenia związane z Państwa inicjatywą i nie lekceważyć siły starych komunikatów prasowych i działań w mediach społecznościowych w tych szybko pojawiających się sytuacjach.

Ogólnie rzecz biorąc, pomimo negatywnych skutków COVID-19 pandemia była katalizatorem silniejszego przejścia na cyfryzację. Nawet po złagodzeniu pandemii możliwości prowadzenia kampanii online w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej ugruntowały wartość możliwości uczestnictwa cyfrowego. Dzięki odpowiedniej strategii, celom i nastawieniu łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej skutecznie i skutecznie prowadzić kampanię online.

Daniela

Autorzy

Daniela Vancic

Daniela vAnic jest kierownikiem europejskiego programu Democracy International, organizacji pozarządowej promującej większy udział obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych, z doświadczeniem w europejskiej inicjatywie obywatelskiej od początku istnienia tego narzędzia. Daniela ma cztery lata doświadczenia w budowaniu kampanii i sieci, a od trzech lat prowadzi kampanie europejskie organizowane przez Democracy International. Daniela intensywnie pracowała nad europejską inicjatywą obywatelską, począwszy od oferowania organizatorom kampanii i pozyskiwania funduszy, po opowiadanie się za ściślejszym wdrożeniem rozporządzenia w sprawie tego narzędzia, a skończywszy na poprawie znajomości tego narzędzia wśród obywateli.

Skontaktuj się z Danielą na temat forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej!

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.