Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Esi dedzīgs, nekad neaizmirst un nevilcinieties — tu mācies tikai darot

Atjaunināšanas datums: 30/04/2020

Timo, Tassos un Sandro 2019. gadā nāca klajā ar savu Eiropas pilsoņu iniciatīvu aplikt ar nodokli reaktīvo dzinēju degvielu, kas izstrādāta skolēnu kopmā un bez pieredzes vai finansējuma, to iekļāva Eiropas zaļajā kursā. Turpinot darbu pie veiksmes stāsta, Timothée Galvaire, Tassos Papachristou un Sandro Esposito dalījās ar to, kā viņi iesaistījušies idejā, viņu augšupejā un kritumos, kā arī par to, kādus padomus viņi sniedz citiem Eiropas pilsoņu iniciatīvas entuziastiem.

t

Kā es piedalījos?

Timo: Pirmo reizi es uzklausīju aviācijas degvielas atbrīvojumu no nodokļa 2018. gada novembrī, pateicoties sacelšanās procesam “džlets jaunes” (dzeltenais vests) Francijā, kas protestēja pret automobiļu degvielas nodokļa palielināšanu. Tolaik Francijas prezidents atbildēja uz prasībām aplikt ar nodokli reaktīvo dzinēju degvielu, norādot, ka šis jautājums ir jārisina Eiropas līmenī, jo vienpusēja aplikšana ar nodokļiem varētu negatīvi ietekmēt Francijas lidostu un aviokompāniju konkurētspēju. Pēc tam Briselē, Eiropas iestādēs, petrolejas nodokļi vispār nebija darba kārtības prioritāte. Tāpēc mēs nolēmām uzsākt šo Eiropas pilsoņu iniciatīvu, lai nodrošinātu, ka Eiropas iestādes, Eiropas Parlamenta deputāti, Padome un ikviens Briselē un ārpus tās uzklausīs Eiropas pilsoņu vēlmi noteikt taisnīgu cenu par aviācijas piesārņojumu. Mēs nolēmām izmantot Eiropas pilsoņu iniciatīvas instrumentu, jo, lai gan diemžēl tas vēl nav ļoti zināms ES pilsoņiem, tas joprojām ir ļoti noderīgs. Patiesībā tā ir lieliska palīdzība, lai kaut ko iekļautu ES iestāžu darba kārtībā.

Tassos: Universitātē es izveidoju draugus ar cilvēkiem, kuri ir ļoti nobažījušies par vidi. Mēs ar viņiem sākām daudz diskusiju par vides jautājumiem, un galu galā, tā kā mēs uzskatījām, ka šis ir īstais laiks rīkoties, mēs nolēmām uzsākt pilsoņu iniciatīvu. Mans personīgais pienākums visā kampaņas laikā bija sazināties ar politiķiem, veidot partnerības ar NVO, veikt pamatpētījumus un noskaidrot, kurš būtu piemērotāks mūsu partnerim. Mums arī bija jākoncentrējas uz Eiropas kopienas veidošanu, izmantojot sociālos plašsaziņas līdzekļus, jo mums ir vajadzīgi paraksti no visas Eiropas.

Sandro: Iemesls, kāpēc es piedalījos Fairosene (iniciatīvas nosaukums), bija saistīts ar to, ka abi mani tuvie draugi — Timo un Tassos — mācās politiku un nāca klajā ar ideju par Eiropas pilsoņu iniciatīvas uzsākšanu. Tā kā esmu patiesi nobažījies par vides jautājumiem, es domāju, ka tā būtu lieliska ideja, un tas arī palīdzētu uzlabot manas zināšanas par Eiropas politiku. Tā kā es studēju ekonomiku, iepriekš es neesmu pārāk daudz iesaistīts politikā. Eiropas pilsoņu iniciatīva un viss ceļojums man deva daudz iespēju paplašināt savas zināšanas un vienlaikus guvu lielu pieredzi citās jomās, piemēram, tirgvedībā. Visbeidzot, es iemācījos, kā aizstāvēt un veidot kontaktus starp organizācijām, kurām ir kopīgas vērtības.

Emocionālo rullīšu komutators

timo

Timo: Visa kampaņas aizraujošā daļa bija tā, kad Nīderlandes valdība uzaicināja mūs uz Hāgu uz ļoti augsta līmeņa starpvaldību pasākumu, lai runātu par aviācijas nodokļiem. Mēs jūtamies ļoti īpaši! Neviena NVO — tikai nozares pārstāvji un finanšu ministri no visas Eiropas, kā arī no citām pasaules daļām — netika uzaicināta runāt par augstākas cenas noteikšanu aviācijas piesārņojumam. Tas patiešām pierāda, ka politiķi un lēmumu pieņēmēji kopumā ļoti nopietni uztver Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Vissarežģītākie brīži bija tas, kad mēs dienā sūtām desmitiem e-pastu, lai iesaistītu partnerus, lūgtu slavenības, žurnālistus vai politiķus dalīties ar lūgumrakstu, un mēs saņemtu ļoti maz atbilžu... bet tagad, kad esmu sācis darbu, es apzinos, cik e-pastu mēs saņemam katru dienu, un jūs pilnībā izprotiet, kāpēc cilvēki ne vienmēr atbild uz jūsu e-pasta vēstulēm. Tāpēc mans padoms: nevilcinieties pa tālruni un vienkārši zvaniet uz cilvēkiem un turpiniet sadarboties ar viņiem.

Pēc sešu mēnešu kampaņas un pēc vairāk nekā 60 000 parakstu vākšanas 2019. gada decembra sākumā mēs uzzinājām, ka Eiropas Komisija sāk īstenot šo ideju, un tā pievienoja mūsu priekšlikumu par aviācijas degvielas aplikšanu ar nodokli Eiropā zaļajam kursam, kas ir Eiropas Komisijas jaunā “zaļā” programma. Mēs jūtamies ļoti laimīgi un atviegloti, jo pēc gandrīz gadu ilgas kampaņas, sagatavošanās un smaga darba mūsu brīvajā laikā tas bija panākums! Kā ES pilsoņi mēs ļoti bieži jūtamies neredzīgi no valstu politiķu puses un diemžēl no Eiropas lēmumu pieņēmēju puses, taču Eiropas pilsoņu iniciatīva patiešām ir lielisks instruments, ar ko panākt, lai jūsu viedoklis tiktu sadzirdēts visā Eiropā.

Sandro: Ceļojumasākumā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu biju pārliecināts, ka mūsu mērķi būs grūti sasniegt. Būtībā visgrūtākais šķērslis vispirms bija nākt klajā ar Eiropas mēroga kampaņu. Mēs esam tikai studenti, un mums šajā jomā nav nekādas pieredzes, taču tas bija ļoti interesanti, jo tas man deva iespēju izmantot, piemēram, zināmu saturu no maniem tirgvedības kursiem un kopumā, lai sevi attīstītu kā cilvēks.

Tassos: Lielākā daļa uzņēmās lielu atbildību par iniciatīvas un politikas priekšlikuma sagatavošanu Eiropas Komisijai. Kad mēs sākām iniciatīvu, mums nācās rīkot konferences, kas man personīgi bija kaut kas jauns, un sākt veidot attiecības ar NVO un politiķiem. Tā kā mēs bijām tikai studenti, Eiropas pilsoņu iniciatīva nav nekas tāds, ko mēs varētu darīt viens pats.  Partnerību veidošana ar cilvēkiem, kuriem ir speciālās zināšanas šajā jomā, man bija patiešām interesanta un prieka. Vissarežģītākā daļa bija rast līdzsvaru starp maniem pienākumiem kā iniciatīvas līdziniciatoram un universitātes studentam, kuram arī jāvada studijas. Kā augstskolu studenti, kas spontāni sāka šos centienus, mēs bijām ļoti nepietiekami finansēti, un tā ir problēma, ar kuru mēs saskaramies daudzus mēnešus mūsu kampaņas laikā, un mums bija jāsedz savi izdevumi. Šajā sakarā vēlos jau agrāk uzzināt par Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumu, kas sniedz patiesi labus padomus par to, kā iegūt līdzekļus cilvēkiem, kuriem nav pieredzes.

Mūsu divi (konsultāciju) centi

Sandro: ES tiešām vēlos uzsvērt: ja jums ir ideja par to, kā veidot Eiropas nākotni vai atrisināt problēmu, lūdzu, nevilcinieties un sākiet savu Eiropas pilsoņu iniciatīvu!

sa

Timo: Ne vienmēr ir viegli uzsākt iniciatīvu. Tas ir ilgs process, grūts process, un dažkārt tas ir vilts, taču jums nekad nevajadzētu atteikties no tā.  Jums ir jātic savam priekšlikumam, pretējā gadījumā ir ļoti iespējams, ka kādā brīdī no tā atteiksies. 

Tassos: ES iedrošinātu cilvēkus, kuriem ir problēmas vai bažas, ar ko saskaras daudzi Eiropas iedzīvotāji: nedomājiet par to pārāk daudz un tikai rīkojieties, jo galu galā jūs mācās tikai darot. Tā ir arī mūsu pieredze: mēs bijām ļoti nepieredzējuši šajā jomā, politikā kopumā, politikas veidošanā, bet tas vienmēr ir kaut kas, ko tu vari iemācīties!

Autori

Timothée Galvaire

Timo, Tassos un Sandro kļuva par draugiem Māstrihtas Universitātē Nīderlandē. Ņemot vērā vēlmi cīnīties par dzīvotspējīgu nākotni, viņi nolēma rīkoties klimata jomā, lai palīdzētu novērst klimata krīzi. Ņemot vērā, ka abos pētījumos par Eiropas lietām viņi nolēma izmantot Eiropas pilsoņu iniciatīvu, ko viņi bija atklājuši studiju laikā, lai kļūtu par pilsoņu lobistiem.

Reģistrējieties, lai ar viņiem sazinātos forumā

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?