Videófelvétel
A webináriumról készült felvétel alább érhető el.
Előadók:
Olga Kurpisz, szakreferens – európai polgári kezdeményezés, Európai Bizottság
Olga Kikou, a Compassion in World Farming szervezet uniós irodájának vezetője
Hendrik Nahr, az európai demokráciával kapcsolatos tájékoztatás koordinátora, Európai Polgári Akciószolgálat
Nyelv: angol
Ha Ön nem tudott részt venni a webináriumon, megnézheti az (angol nyelvű) videofelvételt, melyből megtudhatja, milyen lépésekből áll egy európai polgári kezdeményezés létrehozása. Az egyik előadó az egyik sikeres európai polgári kezdeményezés szervezője, a másik pedig az Európai Bizottság munkatársa, az európai polgári kezdeményezéssel foglalkozó csoport tagja.
Olga Kurpisz az Európai Bizottság munkatársa, szakreferensként foglalkozik az európai polgári kezdeményezéssel. Az Európai Bizottságnál Olga felel az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos szakpolitikai intézkedések meghatározásáért és megvalósításáért. Munkája során többek között részt vesz a kezdeményezések nyilvántartásba vételi eljárásának lefolytatásában, jogi elemzést végez, bizottsági határozatokat szövegez meg, és irányítja az azok elfogadásával kapcsolatos teendőket. Olga már több éves munkatapasztalattal rendelkezik az európai polgári kezdeményezés területén, és ezalatt átfogó ismereteket szerzett az eszközről, elméleti és gyakorlati szinten egyaránt.
Olga Kikou a Compassion in World Farming szervezet uniós irodájának vezetője. Olga az „End the Cage Age” („Vessünk véget a ketrecek korszakának”) elnevezésű európai polgári kezdeményezés egyik szervezője. Az „End the Cage Age” kezdeményezés felszólította az Európai Bizottságot, hogy vessen véget a haszonállatokkal való embertelen bánásmódnak, és hívja fel a nyilvánosság figyelmét a jelenlegi helyzetre. Ma az EU-ban háziállatok százmillióit tartják csaknem egész életük során ketrecben, óriási szenvedést okozva ezzel nekik. Az „End the Cage Age” kezdeményezés csaknem 1,4 millió ellenőrzött támogató aláírást kapott, amivel bekerült a mindezidáig legsikeresebb kezdeményezések közé.
Hendrik Nahr az Európai Polgári Akciószolgálatnál az európai demokráciával kapcsolatos tájékoztatás koordinátora. Hendrik jelenleg több olyan projekten is dolgozik, amely az európai polgári részvétel és szerepvállalás témájához kapcsolódik. Ő felelős továbbá az Akciószolgálat európai demokráciával foglalkozó részlegének tudatosító és terjesztő stratégiájáért. Hendrik alapos ismeretekkel rendelkezik az európai polgári kezdeményezésről, mivel részt vesz az európai polgári kezdeményezés fórumának irányításában. A fórum gyakorlati információkkal és tanácsokkal szolgál az európai polgári kezdeményezésről az uniós polgárok számára.
A webinárium napirendje:
1. Bevezető és üdvözlőbeszéd – Hendrik Nahr [1–4. perc]
2. Az európai polgári kezdeményezés hivatalos eljárási szakaszai – Olga Kurpisz [4–20. perc]
3. A fórum által az európai polgári kezdeményezések előkészítő szakaszában nyújtott támogatás – Hendrik Nahr [20–28. perc]
4. Az európai polgári kezdeményezés folyamata egy szervező szemével – Olga Kikou [28–41. perc]
5. Melyek az európai polgári kezdeményezés szabályai a felülvizsgált rendelet értelmében? – Olga Kurpisz [41–48. perc]
6. A fórum által az európai polgári kezdeményezések aláírásgyűjtési folyamata során nyújtott támogatás – Hendrik Nahr [48–52. perc]
7. A begyűjtött aláírások benyújtása a felülvizsgált jogi keretek között [52–58. perc]
8. Kérdések és válaszok [58–75. perc]
Ez a webinárium a következő kérdésekre ad választ:
– Melyek az európai polgári kezdeményezés különböző eljárási szakaszai, és milyen javításokat vezetett be az új rendelet a teljes folyamatba?
– Mi volt egy sikeres kezdeményezés szervezőjének a tapasztalata a különböző szakaszokban?
– Melyek a legfontosabb aspektusok, amelyekre a szervezőknek érdemes odafigyelnie a különböző szakaszokban?
– Mi az európai polgári kezdeményezés fóruma, és milyen támogatási lehetőségeket kínál a szervezőknek a kezdeményezés folyamatának különböző szakaszaiban?
A webinárium legfontosabb következtetései:
– A hivatalos eljárás 6 szakaszra osztható: 1. az első lépések 2. az európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vétele 3. aláírásgyűjtési szakasz 4. ellenőrzési szakasz 5. a kezdeményezés benyújtása 6. válasz a kezdeményezésre.
– Szervezői szemszögből nézve a különböző szakaszok különböző nehézségekkel járnak. Fontos, hogy a szervezők jól felkészüljenek a feladatra a kezdeményezés elindítása előtt. Az aláírásgyűjtés szakaszában, a kapcsolódó kampány során kedvező és kedvezőtlen fordulatok sorára lehet számítani. Fontos, hogy mindig legyen a tarsolyunkban alternatív terv, és a kreatív hozzáállás is elengedhetetlen. A kezdeményezés valamennyi szakaszában lényegbevágó, hogy proaktívak és tájékozottak legyünk.
– Szakértői segítség és támogatás áll a szervezők rendelkezésére a kezdeményezés valamennyi szakaszában. Mindenkit arra biztatunk, hogy jó munkakapcsolatot alakítson ki az európai polgári kezdeményezéssel foglalkozó bizottsági csoport munkatársaival és a fórum csapatával.
– Az európai polgári kezdeményezés fóruma díjmentesen igénybe vehető platform, mely jelentős segítséget nyújthat a szervezőknek a kezdeményezés különböző eljárási szakaszaiban. A felkészülésben sokat segítenek a webináriumok, útmutatók, sikertörténetek és más szervezők beszámolói. A fórum lehetőséget teremt a szervezőknek és érdeklődőknek arra, hogy felvegyék a kapcsolatot és eszmecserét folytassanak egymással. Tanácsért, részletesen kifejtett kérdésekkel is lehet fordulni a fórumhoz, melynek jogi és kampányszakértői személyre szabott tanácsokkal szolgálnak.