Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Webinarium „Europejska inicjatywa obywatelska krok po kroku”, 2021 r.

Nagranie

Data początkowa: 18 May 2021
Data końcowa: 18 May 2021
Obecny status: Zamknięte
Data aktualizacji: 27 May 2021
Webinar 'The ECI step by step’, 2021 Recording

Nagranie z webinarium jest dostępne poniżej.

Prelegenci:

Olga Kurpisz, referent ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej, Komisja Europejska

Olga Kikou, dyrektor biura ds. kontaktów z UE w organizacji Compassion in World Farming

Hendrik Nahr, koordynator ds. informowania o demokracji europejskiej, ECAS

Język: EN

Osoby, które nie wzięły udziału w webinarium, zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo (w języku angielskim). Dowiedzą się z niego, jak wyglądają poszczególne etapy procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO). Temat przedstawią organizatorka EIO oraz członek zespołu ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej (w Komisji Europejskiej).

 

Olga Kurpisz, referent ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej, Komisja Europejska. W Komisji Europejskiej odpowiada ona za określanie i wdrażanie strategii politycznych Komisji dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej, poprzez np. przeprowadzanie procedur rejestracji inicjatywy, w tym analizę prawną, opracowywanie projektów decyzji Komisji i zarządzanie procedurami przyjmowania inicjatyw. Olga Kurpisz ma wieloletnie doświadczenie związane z europejską inicjatywą obywatelską – w tej dziedzinie rozwinęła obszerną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Olga Kikou, dyrektor biura ds. kontaktów z UE w organizacji Compassion in World Farming. Olga Kikou jest jednym z organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age European Citizens” (Zakończmy hodowlę klatkową). W ramach tej inicjatywy wezwano Komisję Europejską do położenia kresu nieludzkiemu traktowaniu zwierząt gospodarskich. Tym samym zasygnalizowano obecną sytuację, w której setki milionów zwierząt gospodarskich w UE trzymanych jest przez większość życia w klatkach, co powoduje ogromne ich cierpienie. Inicjatywa „End the Cage Age” otrzymała 1,4 mln zweryfikowanych podpisów i jest jak dotąd jedną z najbardziej udanych inicjatyw.

Hendrik Nahr, koordynator ds. informowania o demokracji europejskiej, Europejska Służba Działań Obywatelskich (ECAS). Hendrik Nahr pracuje obecnie nad różnymi projektami dotyczącymi uczestnictwa obywatelskiego i działań obywatelskich w Europie. Odpowiada również za działania informacyjne i promowaną przez ECAS strategię rozpowszechniania demokracji europejskiej. Hendrik Nahr posiada obszerną wiedzę związaną z europejską inicjatywą obywatelską, gdyż uczestniczy w zarządzaniu forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które oferuje obywatelom europejskim praktyczne informacje i porady.

 

Program webinarium

1. Słowo wstępne oraz powitanie uczestników – Hendrik Nahr [min. 1-4]

2. Prezentacja oficjalnych etapów procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej – Olga Kurpisz [min. 4-20]

3. Prezentacja poparcia ze strony forum na etapie przygotowywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej – Hendrik Nahr [min. 20-28]

4. Prezentacja procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej z perspektywy organizatora inicjatywy – Olga Kikou [min. 28-41]

5. Wystąpienie na temat przepisów dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem – Olga Kurpisz [min. 41-48]

6. Prezentacja poparcia ze strony forum w procesie zbierania podpisów – Hendrik Nahr [min. 48-52]

7. Prezentacja na temat przedłożenia zebranych podpisów zgodnie ze zmienionymi ramami prawnymi – Olga Kikou [min. 52-58]

8. Odpowiedzi na pytania uczestników [min. 58-75]

 

Podczas webinarium odpowiedziano na następujące pytania:

– Jakie są poszczególne etapy procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej i w jaki sposób nowe rozporządzenie usprawniło cały proces?

– Jakie są doświadczenia organizatorki udanej inicjatywy z poszczególnymi etapami?

– Na jakich kluczowych kwestiach organizatorzy powinni skupić się na różnych etapach?

– Czym jest forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej i jakie wsparcie oferuje ono organizatorom na poszczególnych etapach?

 

Najważniejsze wnioski z webinarium:

– Formalną procedurę można podzielić na 6 etapów: 1. pierwsze kroki 2. rejestracja europejskiej inicjatywy obywatelskiej 3. zbieranie podpisów 4. proces weryfikacji 5. przedłożenie inicjatywy 6. udzielenie odpowiedzi na inicjatywę.

– Z punktu widzenia organizatora każdy z etapów ma swoje wyzwania. Ważne jest przygotowanie inicjatywy z dużym wyprzedzeniem przed wystąpieniem z nią. Podczas kampanii publicznej może być wiele udanych i nieudanych prób zbierania podpisów. Ważne jest posiadanie alternatywnych planów i bycie kreatywnym. Na wszystkich etapach kluczowe znaczenie mają proaktywność i bycie poinformowanym.

– Na wszystkich etapach inicjatywy organizatorzy mają dostęp do pomocy i wsparcia ze strony ekspertów. Zdecydowanie zachęca się organizatorów do nawiązania kontaktu z zespołem ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej w Komisji oraz z zespołem ds. forum.

– Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej to ogólnodostępna i bezpłatna platforma online. Organizatorzy mogą na niej uzyskać istotną pomoc na różnych etapach procedury danej inicjatywy. Na forum można się wiele dowiedzieć z webinariów, wskazówek, przykładów udanych inicjatyw i relacji innych organizatorów. Można tam również dyskutować i nawiązywać kontakty. Można również zwrócić się o pomoc i wysłać bardziej szczegółowe pytania do prawników / ekspertów ds. kampanii, aby uzyskać indywidualną poradę.

Slajdy z prezentacji

Presentation Olga Kurpisz
Presentation Hendrik Nahr
Presentation Olga Kikou

Ostatnie webinaria