Nedávna plynová kríza v Európe odhalila problematickú povahu monopolov. Zatiaľ čo väčšina podnikov je bohatšia, keď predávajú viac, monopoly, ktoré predávajú potrebný tovar, sa môžu obohatiť tým, že predávajú menej. Rusko a OPEC si túto skutočnosť uvedomujú a ich opatrenia na zníženie toku plynu a zvyšovanie cien sú o tom dôkazom.
Plynárenská kríza je najmä európskym problémom, keďže ceny plynu v USA sú desaťkrát lacnejšie ako v Európe, čím sa vytvára nespravodlivá hospodárska súťaž pre európsky priemysel. Tento problém si vyžaduje naliehavé riešenia a chcel by som navrhnúť niekoľko návrhov.
Po prvé, musíme investovať do našej plynárenskej siete, ktorá stojí bilióny na vybudovanie a prepravu päťkrát viac energie ako elektrická sieť. Hoci vodík je sľubnou alternatívou, ešte nie je zlučiteľný s našou plynárenskou sieťou a musí sa premeniť na vhodnejší plyn. Univerzity a výskumné centrá v Európe by sa mali zamerať na rozvoj takéhoto plynu. Okrem toho musíme urýchliť výrobu bioplynu a zabezpečiť jej zlučiteľnosť s našou plynárenskou sieťou.
Po druhé, plynové polia v Severnom mori nám môžu pomôcť v nadchádzajúcich rokoch, ale musíme vyrábať viac v Európe, aby sme udržali naše euro silné, aby sme si mohli dovoliť dovážať základné výrobky. Nemôžeme si dovoliť hovoriť o jadrovej energii, ale musíme sa zamerať na údržbu a inovácie, aby sme znížili bezpečnostné riziká.
Po tretie, na obranu našich strategických záujmov potrebujeme väčší podiel štátu v energetike. Energetika má monopolné aspekty, čo voľnému trhu sťažuje jeho účinnú reguláciu.
Napokon potrebujeme viac mlčanlivosti, pokiaľ ide o taktiku, aby sme dokázali čeliť ruským energetickým škrtom. Plány by mohli byť sabotizované a otvorenosť nie je vždy možná v prípade vojny. Vyzývam všetkých, aby sa zapojili do diskusie a podelili sa o svoje názory a nápady na túto naliehavú otázku.
- Kategórie
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.Komentáre