Nedavna plinska kriza v Evropi je razkrila problematično naravo monopolov. Medtem ko ima večina podjetij bogatejšo prodajo, lahko monopoli, ki prodajajo potrebno blago, postanejo bogatejši, če prodajajo manj. Rusija in OPEC se zavedata tega dejstva, kar dokazujeta njuni ukrepi za zmanjšanje pretoka plina in zvišanje cen.
Plinska kriza je predvsem evropska težava, saj so cene plina v ZDA desetkrat nižje kot v Evropi, kar ustvarja nelojalno konkurenco za evropsko industrijo. Za to težavo so potrebne nujne rešitve, zato želim predlagati nekaj predlogov.
Najprej moramo vlagati v našo plinsko mrežo, ki stane več bilijonov za izgradnjo in prenos energije petkrat več kot električna mreža. Čeprav je vodik obetavna alternativa, še ni združljiv z našo plinsko mrežo in ga je treba pretvoriti v primernejši plin. Univerze in raziskovalni centri v Evropi bi se morali osredotočiti na razvoj takšnega plina. Poleg tega moramo pospešiti proizvodnjo bioplina in ga uskladiti z našo plinsko mrežo.
Drugič, plinska polja v Severnem morju nam lahko v prihodnjih letih pomagajo, vendar moramo v Evropi proizvesti več, če želimo ohraniti močni evro, da si lahko privoščimo uvoz osnovnih proizvodov. Ne moremo si privoščiti dobre obravnave jedrske energije, temveč se moramo osredotočiti na vzdrževanje in inovacije, da bi zmanjšali varnostna tveganja.
Tretjič, za zaščito naših strateških interesov potrebujemo večji delež države na področju energije. Energija ima monopolne vidike, zaradi česar je prosti trg težko učinkovito regulirati.
Poleg tega potrebujemo več tajnosti taktike, da bi se lahko soočili z ruskimi energetskimi rezi. Načrti bi se lahko sabotirali, odprtost pa med vojno ni vedno mogoča. Vabim vse k sodelovanju v razpravi ter izmenjavi mnenj in zamisli o tem perečem vprašanju.
- Kategorije
Komentiraj
Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.Komentarji