Nedavna plinska kriza u Europi ukazala je na problematičnu prirodu monopola. Iako većina poduzeća postaje bogatija kada više prodaje, monopoli koji prodaju potrebnu robu mogu postati bogatiji tako što će ih prodavati manje. Rusija i OPEC svjesni su te činjenice, a njihovo djelovanje u pogledu smanjenja protoka plina i povećanja cijena dokaz je toga.
Plinska kriza uglavnom je europski problem jer su cijene plina u SAD-u deset puta jeftinije nego u Europi, što dovodi do nepoštenog tržišnog natjecanja za europsku industriju. Taj problem zahtijeva hitna rješenja i želio bih predložiti neke prijedloge.
Prvo, moramo ulagati u našu plinsku mrežu, koja košta bilijun za izgradnju i prijenos pet puta više energije od električne mreže. Iako je vodik obećavajuća alternativa, on još nije kompatibilan s našom plinskom mrežom i treba ga pretvoriti u prikladniji plin. Sveučilišta i istraživački centri u Europi trebali bi se usredotočiti na razvoj takvog plina. Osim toga, moramo ubrzati proizvodnju bioplina i uskladiti je s plinskom mrežom.
Drugo, plinska polja u Sjevernom moru mogu nam pomoći u nadolazećim godinama, ali moramo više proizvoditi u Europi kako bismo ostali snažni euro kako bismo si mogli priuštiti uvoz osnovnih proizvoda. Ne možemo si priuštiti da govorimo o nuklearnoj energiji, ali moramo se usredotočiti na održavanje i inovacije kako bismo smanjili sigurnosne rizike.
Treće, potrebna nam je veća uloga države u području energije kako bismo obranili naše strateške interese. Energija ima monopolističke aspekte, zbog čega je slobodno tržište teško učinkovito regulirati.
Naposljetku, potrebna nam je veća tajnost u taktikama kako bismo se nosili s ruskim energetskim rezovima. Planovi bi se mogli sabotirati, a otvorenost nije uvijek moguća u slučaju rata. Pozivam sve da sudjeluju u raspravi i podijele svoja mišljenja i ideje o tom hitnom pitanju.
- Kategorije
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.Komentari