Hiljutine gaasikriis Euroopas on toonud esile monopolide problemaatilise olemuse. Kuigi enamik ettevõtteid saab suurema müügiga rikkamaid, võivad vajalikke kaupu müüvad monopolid saada rikkamaks, müües vähem. Venemaa ja OPEC on sellest asjaolust teadlikud ning nende tegevus gaasivoogude vähendamisel ja hindade tõstmisel on selle tõestuseks.
Gaasikriis on peamiselt Euroopa probleem, sest gaasihinnad on USAs kümme korda odavamad kui Euroopas, tekitades Euroopa tööstusele kõlvatut konkurentsi. See probleem nõuab kiireid lahendusi ja sooviksin teha mõned ettepanekud.
Esiteks peame investeerima oma gaasivõrku, mille ehitamiseks ja transportimiseks kulub triljonid elektrivõrgust viis korda rohkem. Kuigi vesinik on paljutõotav alternatiiv, ei ole see veel meie gaasivõrguga kokkusobiv ja tuleb muuta sobivamaks gaasiks. Euroopa ülikoolid ja teaduskeskused peaksid keskenduma sellise gaasi arendamisele. Lisaks peame kiirendama biogaasi tootmist ja viima selle kooskõlla meie gaasivõrguga.
Teiseks võivad Põhjamere gaasiväljad meid lähiaastatel aidata, kuid me peame Euroopas rohkem tootma, et säilitada euro tugevus, et me saaksime endale lubada oluliste toodete importi. Me ei saa endale lubada tuumaenergia kasutamist, kuid ohutusriskide vähendamiseks peame keskenduma hooldusele ja innovatsioonile.
Kolmandaks on vaja, et riik suurendaks oma strateegiliste huvide kaitsmiseks energia osakaalu. Energial on monopoolsed aspektid, mistõttu on vabal turul raske seda tõhusalt reguleerida.
Lisaks on vaja rohkem salastatust taktika osas, et tulla toime Venemaa energiakärbetega. Plaanid võivad muutuda sabotaažiks ja avatus ei ole sõja ajal alati võimalik. Kutsun kõiki osalema arutelus ning jagama oma arvamusi ja ideid selles pakilises küsimuses.
- Kategooriad
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.Kommentaarid