Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Globālā haosa apstākļos EPI aktīvisms ir svarīgs kā jebkad, saka komisārs Šefčovičs

Atjaunināšanas datums: 13 May 2025

Globālajai nestabilitātei nevajadzētu kavēt Eiropas pilsoņu iniciatīvas, bet kalpot par atgādinājumu tam, ka pilsoņu aktīvisms kļūst arvien nozīmīgāks, par EPI atbildīgais Eiropas komisārs Marošs Šefčovičs 8. aprīlī informēja EPI kopienu, atklājot savu ikgadējo sanāksmi.

A man in a blue suit and striped tie sits with his hands clasped, speaking into a microphone. An abstract painting is visible in the background.
European Commissioner Maroš Šefčovič

“Šajā ļoti nemierīgajā laikā, kad demokrātijas pamatprincipi bieži tiek apstrīdēti, ir ļoti svarīgi pārdomāt, kā rīkoties nākotnē.”

Eiropas tirdzniecības un ekonomiskās drošības komisārsMarošs Šefčovičs; Iestāžu attiecības un pārredzamība

Komisārs Šefčovič atzina, ka liela daļa cilvēku šodienas dzīves notiek sociālajos medijos un iedzīvotāju aktīvismam ir jāpielāgojas šai milzīgajai pārejai. Mūsdienās iedzīvotāji daudz biežāk ir iesprostoti savos informācijas burbuļos, un daži pat var radikalizēties ar neuzticamiem algoritmiem. 

Šī jaunā realitāte prasa pielāgot to, “kā mēs vēlamies tieši iesaistīt iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, atzinumu sagatavošanā, plānošanā vai nākotnē,” sacīja Šefčovičs.

Šajā ziņā EPI arī turpmāk būs svarīgs instruments iedzīvotāju iesaistei. Tie ļauj iedzīvotājiem proaktīvi virzīt savas idejas ES politikas veidotāju apsvēršanai. Lai EPI būtu pilnībā efektīva, tai jābūt pieejamai, viegli saprotamai un labi zināmai.

Komisija atjaunināja EPI noteikumus, lai no 2020. gada padarītu tos pieejamākus. Kopš tā laika ir reģistrētas 49 iniciatīvas. 

“Es domāju, ka mūsu kopīgais uzdevums šajā jomā ir palielināt informētību — izskaidrot cilvēkiem kopumā, bet jo īpaši jauniešiem, kas ir ļoti pieraduši pie digitālajiem saziņas līdzekļiem, ko var darīt, kā to var izmantot un kāds ir visefektīvākais veids, kā to izmantot,” sacīja Šefčovič kungs.

Lai gan jaunākie izaicinājumi demokrātijai Eiropā un ārvalstīs ir satraucoši, M. Šefčovič uzskata, ka tie ir sākuši negaidītas debates par demokrātijas pamatiem, un tas ir pozitīvs pavērsiens. 

Veselīgas demokrātijas uzdevumu saraksts

Bet runāšana un izpratnes veicināšana nav burvju risinājumi. Debatēs un EPI ir jāpanāk reālas pārmaiņas, lai iedzīvotāji iesaistītos ilgtermiņa politikā un cerētu uz demokrātijas nākotni. 

“Izpratne un ietekme iet roku rokā. Zināt par EPI ir mazvērtīgi, ja cilvēki neredz, ka tā noved pie reālām pārmaiņām.”

Oliver Röpke, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

 

A man in a suit and glasses speaks into a microphone while gesturing with his hand. An abstract painting is visible in the background.
Oliver Röpke speaking at the ECI organisers’ gathering in April

Demokrātija kā “picas taksometrs”?

Tomēr taustāmām pārmaiņām bieži vien ir vajadzīgs laiks un pūles. Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vietniece Katarina Barley uzsvēra, ka uzticēšanās demokrātijai mazinās, jo cilvēki to arvien vairāk uzskata par “mazliet līdzīgu picas taksometram”. Pilsoņi pieprasa pārmaiņas, un, ja viņi tās nesaņem, viņi ātri pasludina demokrātiju par sliktu sistēmu. Viņi to neuzskata par procesu, kurā viņiem ir aktīvi jāiesaistās, lai panāktu pārmaiņas. “Bet, protams, tā tas nav,” sacīja M. Barley, jo taustāmām pārmaiņām bieži vien ir vajadzīgs laiks un pūles.

A woman wearing a green blazer and white top is speaking into a handheld microphone. She has shoulder-length dark hair and is gesturing with her left hand while addressing an audience. A colorful abstract painting is visible in the background.
Katarina Barley, Vice President, European Parliament

EPI ir svarīga loma šīs tendences novēršanā. EPI dod pilsoņiem iespēju paust savas vēlmes. Viņiem pat nav jāpievienojas politiskajai partijai, bet viņi var kļūt aktīvi, vienkārši iesaistoties jautājumā, kas viņiem rūp, piebilda Katarina Barley.

Kļūstot par kaut ko vairāk nekā tikai Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Varbūt paradoksālā kārtā, lai iesaistītu pilsoņus šādā veidā, EPI ir jādara vairāk nekā tikai parakstu kampaņa. Parakstīšana ir labs sākums, bet patiesi veiksmīga kampaņa iedvesmo iedzīvotājus iesaistīties ne tikai ar parakstu. 

“Viena no ļoti labajām atziņām, kas gūta no pašreizējiem panākumiem saistībā ar EPI, ir tāda, ka tie, kuriem izdevies savākt vienu miljonu parakstu (un vairāk), vienmēr ir centušies attīstīt plašāku kustību, nevis tikai vērsušies pie pilsoņiem un aicinājuši viņus parakstīt EPI.” 

Assya Kavrakova, Eiropas Pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) izpilddirektore.

 

A woman wearing glasses and a navy blouse with coral trim is speaking into a handheld microphone during an event. She has shoulder-length brown hair and is gesturing with her left hand while seated. A black cabinet and beige wall are visible in the background.
Assya Kavrakova, Executive Director of ECAS

Konsultējot organizatorus telpā, Assya Kavrakova runāja no pieredzes, jo viņa un viņas organizācija ECAS ir nozīmīgs pilsoniskās sabiedrības virzītājspēks EPI forumā. Viņas padoms, kā EPI pārvērst kustībā, ir vienkāršs: iesaistīt savu auditoriju ar jaunākajām ziņām par šo tematu no savām valstīm un ārpus tām, lūgt viņu viedokļus un izveidot prakses kopienas.

“Šādas iesaistīto pilsoņu kopienas izveide šajā jautājumā var atmaksāties arī pēc [EPI kampaņu] 12 mēnešiem un būt jums noderīga,” ieteica Kavrakova. 

Kampaņu veidošanas problēmas, kas izriet no politiskajiem satricinājumiem

Jauni šķēršļi aktīvismam sociālajos medijos bija vieni no daudzajiem jautājumiem, kas tika plaši apspriesti diskusijās. Tā kā demokrātija ir apdraudēta pasaules mērogā, sociālo mediju platformas, šķiet, apspiež iedzīvotāju aktīvismu, pazeminot politiski uzlādēto ziņu līmeni un atturot lietotājus no pamešanas savās tīmekļa vietnēs. 

To pieredzēja EPI “My Voice, My Choice” izstrādātāju komanda. Ap 2024. gada ASV prezidenta vēlēšanu laiku viņu amata vietas sāka zaudēt spēku. Interese par to cēloni nemazinājās; sociālo mediju vietnes vienkārši pārtrauca kopīgot savu saturu lietotāju plūsmās to politiskā rakstura dēļ. 

Organizatoriem bija ātri jāpārkārtojas, atšķaidot savu aktīvistu saturu ar nepolitiskiem amatiem. Piemēram, Instagram vietnē viņi sāka publicēt kaķu memes kopā ar aicinājumiem parakstīt savu EPI. Tādējādi platforma to saturu nemarķētu kā “politisku”.

Citiem organizatoriem bija pretēja problēma. Daži no viņu vairāk politiskajiem amatiem izplatījās kā meža ugunsgrēki, aicinot negatīvu uzmanību. 

Aktīvistiem bija dilemma: Vai viņiem vajadzētu aicināt uz strīdiem, lai iegūtu vairāk skatījumu, vai pieturēties pie droša scenārija, bet sasniegt mazāk potenciālo atbalstītāju? 

Organizatori, kas ir savākuši tūkstošiem parakstu, konsultēja savus kolēģus: atšķaidiet stingri politizētu saturu, publicējiet pēc iespējas vairāk un sekojiet algoritmu izmaiņām, lai sekotu līdzi jaunākajiem atjauninājumiem, kas var ietekmēt to, kā jūsu saturs izplatās tīmeklī. 

Viena skaidra atziņa no EPI kopienas pieredzes: lai šodien gūtu panākumus, iedzīvotāju vadītām kampaņām jābūt dinamiskām un stratēģiskām. Pielāgošanās mainīgajiem sociālo mediju algoritmiem, mainīgajam politiskajam klimatam un efektīva vēršanās pie bieži vien sadrumstalotām auditorijām prasa vairāk nekā tikai labus nodomus — ir vajadzīgas profesionālas kampaņas prasmes, efektīva komunikācija un gatavība strauji virzīties, mainoties ainavai.

 

Vai meklējat vairāk padomu un ieskatu kampaņā?

Izpētiet dažādus zemāk minētos resursus:

 

A young woman with light blonde hair and a gentle smile is standing against a plain white background. She is wearing a light beige t-shirt and looking directly at the camera with a relaxed and friendly expression.
Author of Blog Article - Goda Naujokaitytė

Autori

Goda Naujokaitytė

Goda Naujokaitytė ir ārštata žurnāliste, kas specializējas Eiropas politikā un raksta par ProMedia  Eiropas pilsoņu iniciatīvu . Viņas darba pamatā ir viņas pieredze Briselē gan ES iestādēs, gan ārpus tām, kā arī laiks, kas pavadīts, dzīvojot dažādās Eiropas valstīs. Viņa galvenokārt pievēršas ES digitālajai, zaļajai un konkurētspējas politikai, kā arī pētniecībai un inovācijai Eiropas Savienībā. 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.