Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Pasak Komisijos nario M. Šefčovičiaus, vykstant pasauliniam chaosui EPI aktyvizmas yra svarbus kaip niekada.

Atnaujinta: 13 May 2025

Pasaulinis nestabilumas neturėtų trukdyti Europos piliečių iniciatyvoms, bet turėtų priminti, kad piliečių aktyvumas tampa vis svarbesnis, balandžio 8 d. už Europos piliečių iniciatyvą atsakingas Europos Komisijos narys Marošas Šefčovičius sakė Europos piliečių iniciatyvos bendruomenei, pradėdamas metinį susitikimą.

A man in a blue suit and striped tie sits with his hands clasped, speaking into a microphone. An abstract painting is visible in the background.
European Commissioner Maroš Šefčovič

„Šiuo labai neramiu metu, kai dažnai metamas iššūkis pagrindiniams demokratijos principams, labai svarbu apmąstyti, kaip elgtis su ateitimi.“

Maroš Šefčovič, už prekybą ir ekonominį saugumą atsakingas Europos Komisijos narys; Institucijų ryšiai ir skaidrumas

Komisijos narys M. Šefčovičius pripažino, kad šiandien didelė žmonių gyvenimo dalis vyksta socialiniuose tinkluose, o piliečių aktyvumas turi prisitaikyti prie šio didžiulio pokyčio. Šiandien daug labiau tikėtina, kad piliečiai bus įstrigę savo informacijos burbuluose, o kai kurie netgi gali radikalizuotis dėl nepaliaujamų algoritmų. 

Ši nauja tikrovė reikalauja prisitaikyti prie to, „kaip norime piliečius tiesiogiai įtraukti į sprendimų priėmimą, nuomonės formavimą, planavimą ar ateitį“, – sakė M. Šefčovičius.

Šioje srityje Europos piliečių iniciatyvos ir toliau bus pagrindinė piliečių dalyvavimo priemonė. Jie suteikia piliečiams galimybę aktyviai skleisti savo idėjas ES politikos formuotojams apsvarstyti. Kad EPI būtų visiškai veiksmingos, jos turi būti prieinamos, lengvai suprantamos ir gerai žinomos.

Komisija atnaujino EPI taisykles, kad nuo 2020 m. jos taptų prieinamesnės. Nuo to laiko užregistruotos 49 iniciatyvos. 

„Manau, kad mūsų kolektyvinė užduotis yra didinti informuotumą – tik paaiškinti plačiajai visuomenei, o ypač jaunimui, kuris yra labai įpratęs prie skaitmeninių komunikacijos priemonių, ką galima padaryti, kaip tai galima panaudoti ir koks yra veiksmingiausias būdas tai pasiekti“, – sakė M. Šefčovič.

Nors pastarojo meto iššūkiai demokratijai Europoje ir užsienyje kelia nerimą, M. Šefčovič mano, kad jie pradėjo netikėtas diskusijas dėl demokratijos pagrindų, ir tai yra teigiamas pokytis. 

Sveikos demokratijos darbų sąrašas

Tačiau kalbėjimas ir sąmoningumo ugdymas nėra magiški sprendimai. Diskusijos ir Europos piliečių iniciatyvos turi paskatinti realius pokyčius, kad piliečiai įsitrauktų į ilgalaikę politiką ir tikėtųsi demokratijos ateities. 

„Informuotumas ir poveikis yra neatsiejami. Nelabai naudinga žinoti apie EPI, jei žmonės nemato, kad ji lemia realius pokyčius.“

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Oliver Röpke

 

A man in a suit and glasses speaks into a microphone while gesturing with his hand. An abstract painting is visible in the background.
Oliver Röpke speaking at the ECI organisers’ gathering in April

Demokratija kaip picos taksi?

Tačiau apčiuopiami pokyčiai dažnai reikalauja laiko ir pastangų. Europos Parlamento pirmininko pavaduotoja Katarina Barley pabrėžė, kad pasitikėjimas demokratija mažėja, nes žmonės vis dažniau jį laiko „šiek tiek panašiu į picos taksi“. Piliečiai prašo pokyčių, o jei jie jų nesulaukia, jie greitai paskelbia, kad demokratija yra bloga sistema. Jie nemano, kad tai yra procesas, kuriame jie turi aktyviai dalyvauti, kad paskatintų pokyčius. „Tačiau, žinoma, tai ne taip, kaip veikia“, – sakė M. Barley, nes apčiuopiamiems pokyčiams dažnai reikia laiko ir pastangų.

A woman wearing a green blazer and white top is speaking into a handheld microphone. She has shoulder-length dark hair and is gesturing with her left hand while addressing an audience. A colorful abstract painting is visible in the background.
Katarina Barley, Vice President, European Parliament

Europos piliečių iniciatyvoms tenka svarbus vaidmuo kovojant su šia tendencija. EPI suteikia piliečiams galimybę išreikšti savo pageidavimus. Jiems net nereikia prisijungti prie politinės partijos, bet jie gali tapti aktyvūs tiesiog įsitraukdami į jiems rūpimą klausimą, pridūrė Katarina Barley.

Tapti daugiau nei Europos piliečių iniciatyva

Galbūt paradoksalu, kad, siekiant taip įtraukti piliečius, Europos piliečių iniciatyva turi būti ne tik kampanija už parašus. Pasirašymas yra gera pradžia, tačiau tikrai sėkminga kampanija įkvepia piliečius įsitraukti ne tik pasirašant. 

„Viena iš labai gerų pamokų, išmoktų iš dabartinės Europos piliečių iniciatyvų sėkmės, yra ta, kad tie, kurie sugeba surinkti 1 mln. (ir daugiau) parašų, visada siekė plėtoti platesnį judėjimą, o ne tik kreiptis į piliečius ir prašyti jų pasirašyti Europos piliečių iniciatyvas.“ 

Assya Kavrakova, Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) vykdomoji direktorė.

 

A woman wearing glasses and a navy blouse with coral trim is speaking into a handheld microphone during an event. She has shoulder-length brown hair and is gesturing with her left hand while seated. A black cabinet and beige wall are visible in the background.
Assya Kavrakova, Executive Director of ECAS

Konsultuodama renginio organizatorius Assya Kavrakova kalbėjo iš patirties, nes ji ir jos organizacija ECAS yra pagrindinė pilietinės visuomenės varomoji jėga EPI forume. Jos patarimai, kaip EPI paversti judėjimu, yra paprasti: Įtraukite savo auditoriją į naujausias naujienas šia tema iš savo šalių ir už jų ribų, paprašykite jų nuomonės ir kurkite praktikos bendruomenes.

„Tokios aktyvių piliečių bendruomenės kūrimas šiuo klausimu taip pat gali atsipirkti praėjus 12 mėnesių nuo [EPI kampanijos] pradžios ir būti jums naudingas“, – patarė A. Kavrakova. 

Politinių neramumų keliamų problemų sprendimas

Naujos kliūtys aktyvizmui socialinėje žiniasklaidoje buvo viena iš daugelio diskusijų temų. Kadangi demokratijai kyla iššūkių pasaulinėje arenoje, atrodo, kad socialinės žiniasklaidos platformos kovoja su piliečių aktyvumu, mažindamos politiškai kaltinamų įrašų skaičių ir atgrasydamos naudotojus palikti savo svetaines. 

EPI „My Voice, My Choice“ rengėjai tai patyrė iš pirmų rankų. Maždaug tuo metu, kai vyko 2024 m. JAV prezidento rinkimai, jų postai pradėjo mažėti. Susidomėjimas jų priežastimi nemažėjo; socialinės žiniasklaidos svetainės dėl savo politinio pobūdžio paprasčiausiai nustojo dalytis savo turiniu naudotojų sklaidos kanaluose. 

Organizatoriai turėjo greitai perkalibruoti savo aktyvistų turinį, atskiesdami jį nepolitiniais postais. Pavyzdžiui, tinkle „Instagram“ jie pradėjo skelbti kačių memus kartu su kvietimais pasirašyti EPI. Tokiu būdu platforma jų turinio nevadintų „politiniu“.

Kiti organizatoriai turėjo priešingą problemą. Kai kurie iš jų labiau politinių postų plinta kaip miškų gaisrai, kviesdami neigiamą dėmesį. 

Aktyvistai turėjo dilemą: Ar jie turėtų kviesti prieštaravimus, kad gautų daugiau nuomonių, ar laikytis saugaus scenarijaus, bet pasiekti mažiau potencialių rėmėjų? 

Tūkstančius parašų surinkę organizatoriai savo kolegoms patarė: praskieskite stipriai politizuotą turinį, paskelbkite kiek įmanoma daugiau ir stebėkite algoritmų pakeitimus, kad galėtumėte sekti naujausius atnaujinimus, kurie gali turėti įtakos jūsų turinio sklaidai žiniatinklyje. 

Viena aiški EPI bendruomenės patirties ištrauka: kad šiandienos kampanijos būtų sėkmingos, piliečių vadovaujamos kampanijos turi būti lanksčios ir strateginės. Prisitaikymas prie kintančių socialinės žiniasklaidos algoritmų, kintančios politinės aplinkos ir veiksmingas dažnai susiskaidžiusios auditorijos problemos sprendimas reikalauja daugiau nei gerų ketinimų – tam reikia profesionalių kampanijų rengimo įgūdžių, veiksmingos komunikacijos ir pasirengimo greitai judėti pasikeitus kraštovaizdžiui.

 

Ieškote daugiau patarimų ir įžvalgų apie kampaniją?

Susipažinkite su įvairiais toliau nurodytais ištekliais:

 

A young woman with light blonde hair and a gentle smile is standing against a plain white background. She is wearing a light beige t-shirt and looking directly at the camera with a relaxed and friendly expression.
Author of Blog Article - Goda Naujokaitytė

Autoriai

Goda Naujokaitytė

Goda Naujokaitytė yra laisvai samdoma žurnalistė, kurios specializacija – Europos politika ir kuri rašo apie Europos piliečių iniciatyvą „ProMedia“.  Jos darbas grindžiamas patirtimi Briuselyje tiek ES institucijose, tiek už jų ribų, taip pat įvairiose Europos šalyse praleistu laiku. Ji daugiausia užsiima ES skaitmenine, žaliąja ir konkurencingumo politika, taip pat moksliniais tyrimais ir inovacijomis Europos Sąjungoje. 

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.