Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Dve európske iniciatívy občanov podporujú boj za právny štát a klímu

Dátum aktualizácie: 30/10/2019

Zvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bola pred Európskym parlamentom dostatočne jasná, keď uviedla priority novej Komisie: právny štát a zmena klímy sú hlavnými bodmi programu. To je dobrá správa pre Európanov. 

V Európe, v ktorej krajiny stavajú svoje hospodárstva na uhlíkovom priemysle a v ktorej niektorí porušujú základné práva a slobody svojich občanov porušovaním zásad právneho štátu, však dobrá správa nestačí. 

Niektoré rozhodnutia v Európe prijíma Európska rada a musia byť jednomyseľné. Ide o rozhodnutia o uložení sankcií krajinám EÚ, ktoré porušujú hodnoty EÚ. Preto nie je ťažké pochopiť, do akej miery je nepravdepodobné, že by sa krajiny EÚ dohodli na takomto niečom. Určite by existovala aspoň jedna krajina, ktorá by toto rozhodnutie vetovala.

Čo je možné urobiť?

Občania v Európe môžu Komisii pomôcť konkrétne a pozitívne plniť priority Ursuly von der Leyenovej. Môžu tak urobiť nielen protestmi proti týmto porušeniam, ale aj predložením náročných politických návrhov prostredníctvom demokratických nástrojov, ktoré Európa umožňuje.

V roku 2019 Eumans, nové, nenásilné hnutie európskych občanov pôsobiace prostredníctvom priamej demokracie s aktivistami z celej Európy, pracovalo na dvoch európskych iniciatívach občanov. 

Cieľom jedného zákona o našich právach je presadzovať dodržiavanie zásad právneho štátu vo všetkých krajinách EÚ. Cieľom druhej iniciatívy Stop globálne otepľovanie je riešiť zmenu klímy na európskej úrovni zavedením stanovovania cien uhlíka a využívaním príjmov na zníženie nákladov na ekologickú transformáciu pre pracovníkov s nízkymi príjmami v Európe.

Zákon o našich právach („Dodržiavanie zásad právneho štátu v Európskej únii“)

V zákone o našich právach sa navrhuje zavedenie stáleho, objektívneho monitorovacieho systému na overenie uplatňovania hodnôt Európskej únie všetkými krajinami EÚ.

Transparentný postup spojený s objektívnymi kritériami môže mať pozitívny vplyv na budovanie vzájomnej dôvery medzi krajinami EÚ a medzi občanmi a európskymi inštitúciami. Týmto spôsobom by národné vlády niesli zodpovednosť za presadzovanie zásad právneho štátu vo svojich krajinách.

Zákon o našich právach skutočne znamená posilnenie ustanovení článku 7 Zmluvy o Európskej únii, ktoré sa týkajú možného porušenia hodnôt EÚ. Môže tiež pomôcť pri presadzovaní európskych právnych predpisov o justičnej spolupráci v trestných veciach (napr. európsky zatykač).

Zastaviť globálne otepľovanie („Cena za uhlík na boj proti zmene klímy“)

Navrhuje sa zavedenie minimálnej ceny emisií uhlíka (z 50 EUR za tonu v roku 2020 na 100 EUR za tonu do roku 2025) a zrušenie existujúceho systému bezodplatných kvót pre znečisťovateľov v EÚ. V tejto iniciatíve sa navrhuje zavedenie mechanizmu kompenzácie na hraniciach pre dovoz z krajín mimo EÚ s cieľom vyvážiť nižšie ceny emisií uhlíka, ktoré vstupujú do EÚ.

Príjmy z tohto nového európskeho systému stanovovania cien uhlíka by sa prideľovali v súlade s európskymi politikami, ktoré podporujú úsporu energie, podporujú obnoviteľné zdroje energie a znižujú zdaňovanie nižších príjmov – vo obojstranne výhodnej perspektíve, v rámci ktorej môžu občania aj európske hospodárstva konečne profitovať z opatrenia šetrného k životnému prostrediu.

Obe iniciatívy zaregistrovala Európska komisia začiatkom roka. Zber podpisov sa začal v septembri minulého roka.

Tu je video, ktoré nabáda občanov, aby sa podpísali.

Viac informácií nájdete a prihláste sa na oficiálnych webových sídlach iniciatív:

Zákon o našich právach https://www.formyrights.eu/

Zastaviť globálne otepľovanie https://www.stopglobalwarming.eu/

Prispievatelia

Simona Bonfante

Simona Bonfante je talianska novinárka a aktivistka Eumans. Je politickou poradkyňou pre občiansku účasť v meste Miláno

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.