Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Dwie europejskie inicjatywy obywatelskie walczą o praworządność i klimat

Data aktualizacji: 30/10/2019

Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen była wystarczająco jasna przed Parlamentem Europejskim, kiedy przedstawiła priorytety nowej Komisji: praworządność i zmiana klimatu są jednymi z priorytetów. To dobra wiadomość dla Europejczyków. 

Niemniej jednak w Europie, w której kraje budują swoje gospodarki w oparciu o przemysł oparty na emisjach dwutlenku węgla, a niektóre z nich naruszają podstawowe prawa i wolności swoich obywateli, naruszając praworządność, dobre wiadomości nie są wystarczające. 

Niektóre decyzje w Europie podejmowane są przez Radę Europejską i muszą być jednomyślne. Dotyczy to decyzji o nałożeniu sankcji na państwa UE, które łamią wartości UE. W związku z tym nie jest trudno zrozumieć, jak mało prawdopodobne byłoby, aby kraje UE uzgodniły coś takiego jak to. Z pewnością istnieje co najmniej jedno państwo, które zawetowałoby tę decyzję.

Jakie kroki można podjąć?

Obywatele w Europie mogą pomóc Komisji konkretnie i pozytywnie realizować priorytety Ursuli von der Leyen. Mogą to zrobić nie tylko poprzez protesty przeciwko tym naruszeniom, ale również poprzez przedstawianie ambitnych propozycji politycznych za pomocą narzędzi demokratycznych, na które pozwala Europa.

W 2019 r. Eumans, nowy, wolny od przemocy ruch obywateli europejskich działających w ramach demokracji bezpośredniej, z działaczami z całej Europy, pracował nad dwiema europejskimi inicjatywami obywatelskimi. 

Jedna z nich, ustawa o naszych prawach, ma na celu egzekwowanie poszanowania praworządności we wszystkich krajach UE. Drugi, „Stop Global Warming”, ma na celu przeciwdziałanie zmianie klimatu na szczeblu europejskim poprzez wprowadzenie opłat za emisję gazów cieplarnianych i wykorzystanie dochodów w celu zmniejszenia kosztów transformacji ekologicznej dla pracowników o niskich dochodach w Europie.

Ustawa o naszych prawach („Poszanowanie praworządności w Unii Europejskiej”)

Act for Our Rights proponuje wprowadzenie stałego, obiektywnego systemu monitorowania w celu weryfikacji stosowania wartości Unii Europejskiej przez wszystkie kraje UE.

Przejrzysta procedura, w połączeniu z obiektywnymi kryteriami, może mieć korzystny wpływ na budowanie wzajemnego zaufania między państwami UE oraz między obywatelami a instytucjami europejskimi. W ten sposób rządy krajowe byłyby odpowiedzialne za egzekwowanie praworządności w swoich krajach.

Ustawa o prawach obywateli oznacza bowiem wzmocnienie postanowień art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczących potencjalnych naruszeń wartości UE. Może również pomóc w egzekwowaniu europejskich przepisów dotyczących współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (np. europejskiego nakazu aresztowania).

Zatrzymanie globalnego ocieplenia („cena emisji dwutlenku węgla w walce ze zmianą klimatu”)

W sprawie powstrzymania globalnego ocieplenia proponuje się wprowadzenie minimalnej ceny emisji dwutlenku węgla – z 50 EUR za tonę w 2020 r. do 100 EUR za tonę do 2025 r. – oraz zniesienie istniejącego systemu bezpłatnych uprawnień dla zanieczyszczających w UE. W ramach tej inicjatywy proponuje się wprowadzenie mechanizmu dostosowywania cen na granicach w odniesieniu do przywozu spoza UE, aby zrównoważyć niższe ceny emisji dwutlenku węgla wprowadzanych do UE.

Dochody z tego nowego europejskiego systemu ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych byłyby przydzielane zgodnie z polityką europejską wspierającą oszczędność energii, zachęcającą do korzystania ze źródeł odnawialnych i zmniejszającą opodatkowanie niższych dochodów – z perspektywy korzystnej dla wszystkich stron, w której zarówno obywatele, jak i gospodarki europejskie mogą ostatecznie odnieść korzyści ze środka przyjaznego dla środowiska.

Obie inicjatywy zostały zarejestrowane w Komisji Europejskiej na początku roku. Zbieranie podpisów rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku.

Oto nagranie wideo zachęcające obywateli do składania podpisów.

Więcej informacji i podpisujesz na oficjalnych stronach internetowych inicjatyw:

Działanie na rzecz naszych praw https://www.formyrights.eu/

Zatrzymanie globalnego ocieplenia https://www.stopglobalwarming.eu/

Autorzy

Simona Bonfante

Simona Bonfante jest włoską dziennikarką i działaczką Eumans. Jest doradcą politycznym ds. uczestnictwa obywatelskiego w gminie Mediolan.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.