Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Dvi Europos piliečių iniciatyvos padeda kovoti už teisinę valstybę ir klimatą

Atnaujinta: 30/10/2019

Išrinktoji Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen buvo pakankamai aiški prieš Europos Parlamentą, kai ji nurodė naujus Komisijos prioritetus: teisinė valstybė ir klimato kaita yra svarbiausi darbotvarkės klausimai. Tai gera žinia europiečiams. 

Vis dėlto Europoje, kurioje šalių ekonomika grindžiama anglies dioksidu grindžiama pramone, o kai kurios iš jų pažeidžia savo piliečių pagrindines teises ir laisves pažeisdamos teisinės valstybės principą, gerų naujienų nepakanka. 

Kai kuriuos sprendimus Europoje priima Europos Vadovų Taryba ir jie turi būti vieningi. Tai sprendimai taikyti sankcijas ES vertybes pažeidžiančioms ES šalims. Todėl nėra sunku suprasti, kodėl mažai tikėtina, kad ES šalys susitartų dėl panašių dalykų. Žinoma, būtų bent viena šalis, kuri vetuotų šį sprendimą.

Ir (arba) subsidijuojamą importą?

Europos piliečiai gali padėti Komisijai konkrečiai ir teigiamai įgyvendinti U. Von der Leyen prioritetus. Jie tai gali padaryti ne tik protestuodami prieš šiuos pažeidimus, bet ir pateikdami sudėtingus politinius pasiūlymus, pasitelkdami demokratines priemones, kurias leidžia Europa.

2019 m. Eumans“ – naujas, nesmurtinis Europos piliečių judėjimas per tiesioginę demokratiją su aktyvistais iš visos Europos – dirbo įgyvendinant dvi Europos piliečių iniciatyvas. 

Pirmuoju įstatymu dėl mūsų teisių siekiama užtikrinti, kad visose ES šalyse būtų laikomasi teisinės valstybės principo. Kita priemone „Stop Global Warming“ siekiama Europos lygmeniu spręsti klimato kaitos problemą nustatant anglies dioksido kainodarą ir panaudojant pajamas, kad būtų sumažintos Europos mažas pajamas gaunančių darbuotojų ekologinės pertvarkos sąnaudos.

Įstatymas dėl mūsų teisių („Teisinės valstybės principo laikymasis Europos Sąjungoje“)

Įstatyme dėl mūsų teisių siūloma įdiegti nuolatinę, objektyvią stebėsenos sistemą, skirtą patikrinti, kaip visos ES šalys taiko Europos Sąjungos vertybes.

Skaidri procedūra kartu su objektyviais kriterijais gali turėti teigiamą poveikį stiprinant ES šalių tarpusavio ir piliečių bei Europos institucijų tarpusavio pasitikėjimą. Tokiu būdu nacionalinės vyriausybės būtų laikomos atsakingomis už teisinės valstybės principo laikymąsi savo šalyse.

Iš tiesų, Mūsų teisių aktas reiškia Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnio nuostatų dėl galimų ES vertybių pažeidimų sustiprinimą. Jis taip pat gali padėti užtikrinti Europos teisės aktų dėl teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose (pvz., Europos arešto orderio) vykdymą.

Sustabdyti visuotinį atšilimą („Anglies dioksido kaina siekiant kovoti su klimato kaita“)

„Stop Global Warming“ siūlo nustatyti minimalią išmetamo anglies dioksido kainą, kuri iki 2025 m. padidėtų nuo 50 EUR už toną 2020 m. iki 100 EUR už toną, ir panaikinti esamą nemokamų leidimų sistemą ES teršėjams. Šia iniciatyva siūloma įvesti pasienio koregavimo mechanizmą importui iš ES nepriklausančių šalių, siekiant atsverti mažesnę į ES patenkančio išmetamo anglies dioksido kainą.

Pajamos iš šios naujos Europos anglies dioksido apmokestinimo sistemos būtų skiriamos pagal Europos politiką, kuria remiamas energijos taupymas, skatinama naudoti atsinaujinančiuosius energijos išteklius ir mažinamas mažesnių pajamų apmokestinimas, atsižvelgiant į abiem pusėms naudingą perspektyvą, kad ir piliečiai, ir Europos ekonomika galiausiai galėtų pasinaudoti aplinkai palankia priemone.

Abi iniciatyvos Europos Komisijoje buvo užregistruotos anksčiau šiais metais. Parašai pradėti rinkti rugsėjo mėn.

Čia pateikiamas vaizdo siužetas, kuriame piliečiai skatinami pasirašyti.

Daugiau informacijos galima rasti ir pasirašyti oficialiose iniciatyvų interneto svetainėse:

Teisės aktas dėl mūsų teisių https://www.formyrights.eu/

Sustabdyti visuotinį atšilimą https://www.stopglobalwarming.eu/

Autoriai

Simona Bonfante

Simona Bonfante yra Italijos žurnalistė ir Eumans aktyvistė. Ji yra Milano savivaldybėspatarėja piliečių dalyvavimo klausimais

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.