Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Инициативата има за цел актуализиране на правилата относно новите техники за селекция на растения

Актуализирано на: 09/10/2019

 

Съдът на Европейския съюз установи, че организмите, получени чрез нови техники за селекция на растения (НПКБ), са генетично модифицирани организми съгласно определението в Директива 2001/18/ЕО.

 

Този закон, въпреки големия научен напредък в селекцията на растенията, не е актуализиран в продължение на 20 години. Решението води до имплицитна забрана на отглеждането на култури, разработени с НПКБ, което води до неблагоприятни последици за научните изследвания и европейското селско стопанство.

НПБТ: законни инструменти за устойчиви селскостопански практики

NPBT са ценни инструменти за отглеждане на по-устойчиви култури с по-малко ресурси и за по-малко време: така необходимия напредък, който би могъл да направи селското стопанство на ЕС по-конкурентоспособно и устойчиво в настоящите времена на изменение на климата, променящите се изисквания на потребителите и потенциалната продоволствена несигурност.

Движение на научния прогрес

В отговор на това ние, международна група от студенти, завършили висше образование в областта на науките за живота и недоволни от резултата от съдебното решение, представихме законодателно предложение, в което се очертава актуализация на директивата. Започнахме европейска гражданска инициатива под името „Grow Scientific Progress: Зърнена материя!“, която беше регистрирана на 25 юли 2019 г. Инициативата се застъпва за отговорни иновации, устойчивост и безопасност, когато става въпрос за използването на NPBT.

Предложение, основано на науката и демокрацията

Нашето предложение предлага комбинация от няколко законодателни възможности и се застъпва за ясно разграничение между организмите, получени чрез нови техники на мутагенеза, и тези от конвенционалните ГМО. Тези два вида организми са коренно различни и техниките, използвани за получаването им, са различни от техническа гледна точка.

По-конкретно, предлагаме вниманието да се съсредоточи по-скоро върху крайния продукт, отколкото върху самата техника. По този начин се гарантира безопасността, докато ценните ползи от новите техники не се губят поради нелогични регулаторни пречки.

Като цяло същността на нашето предложение е, че NPBT следва да бъдат разрешени в случаите, когато те произвеждат култури, които не могат да бъдат разграничени от култури, които биха могли да бъдат получени чрез традиционни методи на отглеждане.

Нашата крайна цел е да създадем демократичен дебат относно ННБТ, както и да представляваме гражданите, които призовават за отговорен научен напредък в Европейския съюз.

В момента се борим да достигнем до широка аудитория и да получим не по-малко от един милион подписа, за да формираме едно бъдещо устойчиво селско стопанство на ЕС.

Подкрепа за нашата инициатива тук, защото културите са от значение!

Автори

Lavinia SCUDIERO

Lavinia SCUDIERO е италиански член на европейската гражданска инициатива „Grow Scientific Progress“. Бакалавърска степен по ветеринарна медицина, тя има магистърска степен по безопасност на храните със специализация в областта на законодателството в областта на храните и регулаторните въпроси във Wageningen University and Research. Понастоящем тя работи по политиките в областта на продоволствената сигурност, здравето на животните и устойчивото селско стопанство.
„Растеж на научния напредък“: Култури, които са от значение!
Авторско право върху изображението: Lavinia SCUDIERO

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Inactive user | 06/05/2021

Селскостопанският сектор не винаги е бил ентусиазиран по отношение на напредъка в технологиите и технологиите и този традиционен начин на мислене започва да се променя. Много впечатлен съм от мисията на дружеството https://slopehelper.com/ " Нима повече ръце в селското стопанство". Наистина мисля, че това е мястото, към което селското стопанство трябва да се стреми

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.