Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa kodanikualgatus Hispaanias: alustamine kohalikul tasandil

Uuendatud: 29/11/2019

Euroopakodanikualgatuse meeskond korraldas 13. novembril Euroopa Komisjoni esinduses Madridis teadmiste jagamise seminari, et arutada vahendit ja osalusdemokraatiat Euroopas ja Hispaanias. Üritusel osalesid valdkonna eksperdid, Hispaania valitsuse esindajad ja kodanikud, kes soovivad etendada suuremat rolli ELi poliitika kujundamises.

Kuidas kõik asjad kaasata!

Seminari avasid Euroopa Komisjoni Hispaania esinduse juht Francisco Fonseca ja välis-, Euroopa Liidu ja koostööministeeriumi institutsiooniliste küsimuste peadirektori asetäitja Raul Fuentes. Mõlemad jagasid osalusdemokraatiat ja selle võimalikku mõju ühiskonnale.

Seejärel andis Euroopa Komisjoni poliitikaametnik Olga Kurpisz osalejatele teavet Euroopa kodanikualgatuse kohta ja tutvustas vahendi reformi põhijooni. Alates 2020. aasta jaanuarist hakatakse kohaldama uusi eeskirju menetluse lihtsustamiseks. Euroopa Komisjon soovib muuta selle vahendi kodanikele kättesaadavamaks. Tähelepanu pöörati komisjoni loodud koostööfoorumile, mis pakub teavet ja suuniseid algatuse koordineerimise protsessi kohta ning võimaldab arutada ideid, tõhustada partnerite ja toetajate võrgustikku ning saada sõltumatut õigusabi.

Pärast Euroopa kodanikualgatuse alaste teadmistega tutvumist osalesid osalejad arutelus, mida juhtis Hispaania Amigos MIRA sihtasutuse esimees Enrique Montes ning kus osalesid Olga Kurpisz ja Madridi naabruspoliitika ühenduste piirkondliku liidu esindaja Julio Lopez.

Arutelu keskendus ideele, et kuigi vahend toimib ELi tasandil, on oluline tõsta kohalike kogukondade teadlikkust. Nii saavad kodanikud sellega kergemini suhelda ja mõista, millised muutused võivad nende igapäevaelus toimuda. Julio Lopez jagas oma kogemusi alt-üles lähenemisviisiga naabruskonnas osalemisele ning rõhutas vajadust edendada selliseid vahendeid rohkem kohalikul tasandil. Ta selgitas, et algatused võivad positiivselt mõjutada kõiki ühiskonnatasandeid, sealhulgas naabruskondi.

Paneelarutelule järgnes rühmavestlus, mille käigus osalejatel oli võimalus aktiivselt arutada probleeme ja esitada ideid selle kohta, kuidas korraldada edukat kodanikualgatuse kampaaniat. 

Teie käsutuses olevate ressursside kasutamine

Rühmas toimunud arutelu käigus väljendasid osalejad muret rahaliste vahendite kogumise ja vajaliku arvu allkirjade saavutamise pärast.

Nad selgitasid, et kampaania on osa keerulisest ressursside suurendamisest, partnerite leidmisest ja tõhusast teabevahetusest.   Kõigi nende eesmärkide saavutamiseks on aga vaja ressursse.

Sõnavõtjad ja eksperdid andsid juhiseid korraldajatele kättesaadavate vahendite kohta, nagu tasuta kasutusvalmis veebipõhine kogumissüsteem, tasuta tõlketeenused jne. 

Osalejad esitasid mõned ettepanekud kampaaniate paremaks korraldamiseks:

  • Kasutades komisjoni pakutavaid vahendeid, et selgitada võimalikele toetajatele Euroopa kodanikualgatust teavitamise eesmärgil;
  • Suhtlemine oma partneritega (Skype projektikonkursid, väikeste eesmärkide seadmine jne)
  • Selliste lõbusate ürituste nagu „Fiestas“ korraldamine ja kohaliku võrgustiku kutsumine;
  • Hästi suunatud sotsiaalmeediakampaania läbiviimine, paludes oma võrgustikul osaleda ja jagada.

Edukas, vaatamata allkirjade arvule

Oluline osa arutelust, mis on seotud aruteludega, mida algatus võib luua, ning see, kui oluline on keskenduda kampaania edukusele, mitte kogutud allkirjade arvule.

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.