Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa ve Španělsku: zahájení na místní úrovni

Datum aktualizace: 29/11/2019

Týmevropskéobčanské iniciativy uspořádal dne 13. listopadu na zastoupení Evropské komise v Madridu seminář o sdílení znalostí, na němž diskutoval o nástroji a participativní demokracii v Evropě a Španělsku. Na této akci se sešli odborníci v této oblasti, zástupci španělské vlády a občané, kteří chtějí hrát významnější úlohu při tvorbě politik EU.

Angažujte se pro všechny!

Francisco Fonseca, vedoucí zastoupení Evropské komise ve Španělsku, a Raul Fuentes, zástupce generálního ředitele pro institucionální záležitosti na ministerstvu zahraničních věcí, Evropské unie a spolupráce, zahájili seminář. Oba se podělili o participativní demokracii a dopad, který může mít na společnost.

Olga Kurpiszová, referentka v Evropské komisi, poté účastníkům poskytla informace o evropské občanské iniciativě a představila hlavní prvky reformy tohoto nástroje. Od ledna 2020 budou skutečně platit nová pravidla, která postup zjednodušují. Evropská komise chce tento nástroj zpřístupnit občanům. Pozornost byla věnována fóru spolupráce zřízenému Komisí, které poskytuje informace a pokyny ohledně procesu koordinace iniciativy a poskytuje prostor pro diskusi o nápadech, posílení sítě partnerů a fanoušků a získání nezávislé právní pomoci.

Po štěstí svých znalostí o evropské občanské iniciativě se účastníci zapojili do diskuse, kterou moderoval předseda nadace Amigos MIRA ve Španělsku Enrique Montes a jíž se zúčastnili Olga Kurpiszová a Julio Lopez, zástupce regionální federace sousedských sdružení v Madridu.

Diskuse se soustředila na myšlenku, že ačkoli nástroj funguje na úrovni EU, je důležité zvyšovat povědomí v místních komunitách. Občané se tak mohou s ním snadněji setkat a dozvědět se, k jakým změnám může dojít v jejich každodenním životě. Julio Lopez se podělil o své zkušenosti s přístupem zdola nahoru k účasti v sousedství a zdůraznil, že je třeba tyto nástroje více propagovat na místní úrovni. Vysvětlil, že iniciativy by mohly mít pozitivní dopad na všechny úrovně společnosti včetně čtvrtí.

Po panelové diskusi následovala skupinová diskuse, během níž měli účastníci příležitost aktivně diskutovat o výzvách a předložit nápady, jak vést úspěšnou kampaň občanské iniciativy. 

S využitím zdrojů, které máte k dispozici

Během diskuse ve skupině vyjádřili účastníci své obavy ohledně získávání finančních prostředků a dosažení požadovaného počtu podpisů.

Vysvětlili, že vedení kampaní je zakotveno v náročném modelu získávání zdrojů, potřeby nalézt partnery a efektivně komunikovat.   To vše však vyžaduje zdroje, aby bylo možné začít s těmito cíli a dosáhnout jich.

Řečníci a odborníci poskytli pokyny k nástrojům, které mají organizátoři k dispozici, jako je bezplatný internetový systém pro sběr podpisů, bezplatné překladatelské služby atd. 

Účastníci předložili několik návrhů, jak zajistit, aby kampaně byly zvládnutelnější:

  • Využívání nástrojů, které poskytla Komise při vysvětlování evropské občanské iniciativy potenciálním fanouškům pro komunikační účely;
  • Udržovat kontakt se svými partnery (výzvy Skype, stanovení malých cílů atd.)
  • Pořádání zábavných akcí, jako je „fiestas“, a pozvání své místní sítě;
  • Provést dobře cílenou kampaň v sociálních médiích a požádat vaši síť, aby se zapojila a sdílela.

Úspěch i přes počet podpisů

Významná část diskuse týkající se diskusí, které iniciativa přináší, a význam zaměření se spíše na úspěch kampaně než na počet shromážděných podpisů.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.