Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европейска гражданска инициатива в Испания: започване на работа на местно равнище

Актуализирано на: 29/11/2019

Екипътна Европейската гражданска инициатива организира семинар за обмен на знания в представителството на Европейската комисия в Мадрид на 13 ноември, за да обсъди инструмента и демокрацията на участието в Европа и Испания. Събитието събра експерти в тази област, представители на испанското правителство и граждани, желаещи да играят по-голяма роля в изготвянето на политиките на ЕС.

Включване на всички!

Франсиско Фонсека, ръководител на Представителството на Европейската комисия в Испания, и Раул Фуентес, заместник генерален директор по институционални въпроси в Министерството на външните работи, Европейския съюз и сътрудничеството, поставиха началото на семинара. И двете страни споделиха недоволство относно демокрацията на участието и въздействието, което тя може да окаже върху обществото.

Олга Курпиш, служител по политиките в Европейската комисия, предостави на участниците някои факти относно Европейската гражданска инициатива и представи основните характеристики на реформата на инструмента. От януари 2020 г. ще се прилагат нови правила за опростяване на процедурата. Европейската комисия иска инструментът да стане по-достъпен за гражданите. Беше обърнато внимание на форума за сътрудничество, създаден от Комисията, който предоставя информация и насоки относно процеса на координиране на дадена инициатива и предоставя възможност за обсъждане на идеи, укрепване на Вашата мрежа от партньори и поддръжници и получаване на независима правна помощ.

След като опознаха знанията си за Европейската гражданска инициатива, участниците започнаха дебат с модератор Енрике Монтес, председател на фондация Amigos MIRA в Испания, и с участието на Olga Kurpisz и Julio Lopez, представител на регионалната федерация на асоциациите за съседство в Мадрид.

Дебатът беше съсредоточен върху идеята, че макар инструментът да функционира на равнището на ЕС, е важно да се повиши осведомеността в местните общности. По този начин гражданите могат по-лесно да се свържат с него и да разберат какви промени могат да настъпят в тяхното ежедневие. Хулио Лопес сподели своя опит с подход „отдолу-нагоре“ към участието на съседните държави и подчерта необходимостта от насърчаване на такива инструменти в по-голяма степен на местно равнище. Той обясни, че инициативите биха могли да засегнат положително всички равнища на обществото, включително кварталите.

Дискусията беше последвана от групов разговор, по време на който участниците имаха възможност активно да обсъдят предизвикателствата и да представят идеи за това как да се проведе успешна кампания за гражданска инициатива. 

Използване на ресурсите, с които разполагате

По време на груповата дискусия участниците изразиха загрижеността си относно набирането на средства и постигането на необходимия брой подписи.

Те обясниха, че провеждането на кампании е заложено в труден модел на набиране на ресурси, необходимост от намиране на партньори и ефективна комуникация.   Всичко това обаче се нуждае от ресурси, за да започне и да постигне тези цели.

Ораторите и експертите предоставиха насоки относно инструментите, с които разполагат организаторите, като например система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, безплатни преводачески услуги и др. 

Участниците излязоха с някои предложения, за да направят кампанията по-управляема:

  • Използване на инструментите, предоставени от Комисията, за разясняване на Европейската гражданска инициатива на потенциални поддръжници за целите на комуникацията;
  • Поддържане на връзка с вашите партньори (покани по Skype, определяне на малки цели и др.)
  • Организиране на забавни прояви като „fiestas“ и покана към вашата местна мрежа;
  • Провеждане на добре насочена кампания в социалните медии, като поискате от вашата мрежа да се включи и сподели.

Успех въпреки броя на подписите

Важна част от дискусията, свързана с разговорите, които дадена инициатива може да създаде, и значението на съсредоточаването върху успеха на кампанията, а не върху броя на събраните подписи.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.