Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Europejska inicjatywa obywatelska w Hiszpanii: rozpoczęcie działań na szczeblu lokalnym

Data aktualizacji: 29 November 2019

Zespółds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej zorganizował 13 listopada w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Madrycie warsztaty poświęcone wymianie wiedzy, aby omówić narzędzie i demokrację uczestniczącą w Europie i Hiszpanii. Wydarzenie zgromadziło ekspertów w tej dziedzinie, przedstawicieli rządu hiszpańskiego i obywateli pragnących odgrywać większą rolę w kształtowaniu polityki UE.

Zaangażowanie wszystkich!

Francisco Fonseca, szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Hiszpanii, oraz Raul Fuentes, zastępca dyrektora generalnego ds. instytucjonalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy, rozpoczęli warsztaty. Obie strony podzielają anegdoty dotyczące demokracji uczestniczącej i jej wpływu na społeczeństwo.

Olga Kurpisz, urzędniczka w Komisji Europejskiej, przedstawiła uczestnikom kilka faktów na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i przedstawiła najważniejsze elementy reformy tego narzędzia. Od stycznia 2020 r. zastosowanie będą miały nowe przepisy upraszczające procedurę. Komisja Europejska chce zwiększyć dostępność tego instrumentu dla obywateli. Skupiono się na utworzonym przez Komisję forum współpracy, które dostarcza informacji i wskazówek na temat procesu koordynacji inicjatywy oraz zapewnia przestrzeń do dyskusji nad pomysłami, wzmocnienia sieci partnerów i kibiców oraz uzyskania niezależnej pomocy prawnej.

Po szerzeniu wiedzy na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej uczestnicy wzięli udział w debacie prowadzonej przez Enrique Montes, przewodniczącą fundacji Amigos MIRA w Hiszpanii, z udziałem Olgi Kurpisz i Julio Lopez, przedstawiciela regionalnej federacji stowarzyszeń sąsiedzkich w Madrycie.

Debata skupiła się na założeniu, że chociaż narzędzie działa na szczeblu UE, ważne jest podnoszenie świadomości w społecznościach lokalnych. W ten sposób obywatele mogą łatwiej odnieść się do niego i zobrazować, jakie zmiany mogą nastąpić w ich życiu codziennym. Julio Lopez podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie oddolnego podejścia do uczestnictwa w życiu dzielnic i podkreślił potrzebę promowania takich narzędzi w większym stopniu na szczeblu lokalnym. Wyjaśnił, że inicjatywy mogą mieć pozytywny wpływ na wszystkie szczeble społeczeństwa, w tym na dzielnice.

Po dyskusji panelowej odbyła się dyskusja grupowa, podczas której uczestnicy mieli okazję aktywnie omawiać wyzwania i proponować pomysły na przeprowadzenie udanej kampanii na rzecz inicjatywy obywatelskiej. 

Korzystanie z dostępnych dla Ciebie zasobów

Podczas dyskusji grupy uczestnicy wyrazili obawy związane z pozyskiwaniem funduszy i uzyskaniem wymaganej liczby podpisów.

Wyjaśnili, że prowadzenie kampanii wiąże się z trudnym schematem pozyskiwania zasobów, które wymagają znalezienia partnerów i skutecznej komunikacji.   Wszystko to wymaga jednak zasobów, aby rozpocząć i osiągnąć te cele.

Prelegenci i eksperci udzielili wskazówek dotyczących narzędzi dostępnych dla organizatorów, takich jak gotowe do użycia bezpłatne systemy zbierania deklaracji on-line, bezpłatne usługi tłumaczeniowe itp. 

Uczestnicy wysunęli kilka sugestii, aby kampania stała się bardziej zracjonalna:

  • Korzystanie z narzędzi udostępnionych przez Komisję przy wyjaśnianiu europejskiej inicjatywy obywatelskiej potencjalnym zwolennikom do celów komunikacyjnych;
  • Utrzymywanie kontaktów z partnerami (zamówienia typu Skype, wyznaczanie małych celów itp.)
  • Organizowanie imprez rozrywkowych, takich jak „fiestas”, i zapraszanie lokalnej sieci;
  • Przeprowadzenie dobrze ukierunkowanej kampanii w mediach społecznościowych, poproszenie Państwa sieci o zaangażowanie się i przekazanie informacji.

Sukces pomimo liczby podpisów

Istotna część dyskusji związana z dyskusjami, które inicjatywa może wywołać, oraz znaczenie skupienia się na sukcesie kampanii, a nie na liczbie zebranych podpisów.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.