Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa u Španjolskoj: početak na lokalnoj razini

Ažurirano: 29/11/2019

Timza europsku građansku inicijativu organizirao je 13. studenoga radionicu za razmjenu znanja u Predstavništvu Europske komisije u Madridu kako bi se raspravljalo o alatu i participativnoj demokraciji u Europi i Španjolskoj. Na događanju su se okupili stručnjaci u tom području, predstavnici španjolske vlade i građani koji žele imati veću ulogu u donošenju politika EU-a.

Uključite sve!

Francisco Fonseca, voditelj Predstavništva Europske komisije u Španjolskoj, i Raul Fuentes, zamjenik glavnog direktora za institucionalne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova, Europske unije i suradnje, započeli su radionicu. Oboje su dijelili anegdote o participativnoj demokraciji i njezinu utjecaju na društvo.

Olga Kurpisz, službenica za politiku u Europskoj komisiji, zatim je sudionicima dostavila neke činjenice o europskoj građanskoj inicijativi i predstavila ključne značajke reforme instrumenta. Od siječnja 2020. primjenjivat će se nova pravila kojima se pojednostavnjuje postupak. Europska komisija želi taj instrument učiniti pristupačnijim građanima. Naglasak je stavljen na forum za suradnju koji je uspostavila Komisija i koji pruža informacije i smjernice o postupku koordinacije inicijative te pruža prostor za raspravu o idejama, jačanje vaše mreže partnera i navijača te dobivanje neovisne pravne pomoći.

Nakon što su obznanili svoje znanje o europskoj građanskoj inicijativi, sudionici su sudjelovali u raspravi pod vodstvom Enriquea Montesa, predsjednika zaklade Amigos MIRA u Španjolskoj, uz sudjelovanje Olge Kurpisz i Julija Lopeza, predstavnika Regionalnog saveza susjednih udruga u Madridu.

Rasprava je bila usmjerena na ideju da je, iako alat funkcionira na razini EU-a, važno podići svijest u lokalnim zajednicama. Na taj se način građani mogu lakše povezati s njime i vidjeti koje se promjene mogu dogoditi u njihovu svakodnevnom životu. Julio Lopez podijelio je svoje iskustvo s pristupom „odozdo prema gore” sudjelovanju u susjedstvu i naglasio potrebu za promicanjem takvih alata na lokalnoj razini. Objasnio je da bi inicijative mogle pozitivno utjecati na sve razine društva, uključujući četvrti.

Nakon panel-rasprave uslijedio je skupni razgovor tijekom kojeg su sudionici imali priliku aktivno raspravljati o izazovima i osmisliti ideje o tome kako voditi uspješnu građansku inicijativu. 

Korištenje resursa koji su vam dostupni

Tijekom rasprave u skupini sudionici su izrazili zabrinutost zbog prikupljanja sredstava i potrebnog broja potpisa.

Objasnili su da je kampanja dio zahtjevnog obrasca prikupljanja resursa, potrebe za pronalaženjem partnera i učinkovitom komunikacijom.   Međutim, za sve to potrebni su resursi kako bi se ti ciljevi počeli ostvarivati.

Govornici i stručnjaci dali su smjernice o alatima koji su na raspolaganju organizatorima, kao što su besplatan sustav za prikupljanje podataka putem interneta, besplatne usluge prevođenja itd. 

Sudionici su iznijeli nekoliko prijedloga za lakše upravljanje kampanjom:

  • Korištenje alata koje Komisija pruža pri objašnjavanju europske građanske inicijative potencijalnim navijačima u komunikacijske svrhe;
  • Održavati kontakt s partnerima (pozivi u Skypeu, postavljanje malih ciljeva itd.)
  • Organiziranje zabavnih događanja kao što su „fiestas” i pozivanje vaše lokalne mreže
  • Provesti dobro usmjerenu kampanju na društvenim medijima i zatražiti od vaše mreže da se uključi i podijeli.

Uspjeh unatoč broju potpisa

Važan dio rasprave u vezi s razgovorima može stvoriti inicijativa, a važno je usredotočiti se na uspjeh kampanje, a ne na broj prikupljenih potpisa.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.