Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Európai polgári kezdeményezés: figyelemfelkeltés és a polgárok bevonásának ösztönzése

Frissítés dátuma: 15/05/2019

2019. április 18., Temesvár, Románia

A Demokrácia Alive! A fesztivál az európai demokráciát ünnepli!

Az európai polgári kezdeményezés csapata a 2018-ban elindított és Bulgáriában, Litvániában, Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Franciaországban, Portugáliában, Ausztriában, Máltán és Hollandiában már megállított kampány részeként látogatást tett Temesváron.

„MINÉL TÖBB AZ EU?”

Az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos tudásmegosztással foglalkozó workshopot az Európai Bizottság nemzeti színházban és Timisoara-házban működő képviselete által szervezett rendezvénysel párhuzamosan szervezték: „Mi legyen a felemelkedő EU?”, amely az uniós polgárok demokratikus részvételére összpontosít. A politikai kommunikáció, a civil társadalom, a közösségi média kutatása stb. területén a polgárok és a szakértők találkoztak, hogy megvitassák az uniós polgárok szerepvállalását a közelgő választásokra való tekintettel.

AZ EURÓPAI POLGÁRI KEZDEMÉNYEZÉS ISMERTSÉGÉNEK NÖVELÉSE ÉS SZÉLESEBB KÖRŰ ALKALMAZÁSÁNAK ÖSZTÖNZÉSE

A workshopot azeurópai polgári kezdeményezéssel foglalkozó csoport szervezte Charlotte Rive szakreferens, az Európai Bizottság részvételével,és a nem kormányzati szervezetek, a polgárok, a vállalkozások, a tudományos szakemberek és a Europe Direct információs központok mintegy 30 résztvevőjét hívták össze, hogy megvitassák az európai polgári kezdeményezés és az összes uniós polgár Európa alakításában betöltött szerepét.

A Charlotte Rive által szervezett kvíz és prezentáció után a közönség vitát kezdett arról, hogy ötleteik és tapasztalataik alapján hogyan lehet ismertebbé tenni az eszközt.

A vitát a román táj kontextusába helyezték, és rávilágítottak arra, hogy az országban számos alulról szerveződő kezdeményezés és tevékenység zajlik, de többnyire nagyon regionális és helyi kérdésekben, nem pedig uniós szinten.

AZ ISMERETEK ÉS A BEVÁLT GYAKORLATOK MEGOSZTÁSA

A résztvevők rámutattak arra, hogy meg kell vizsgálni a más országok által alkalmazott bevált gyakorlatokat, és ki kell dolgozni az ötletek, adatok és információk cseréjére szolgáló folyamatot. Ennek a gyümölcsöző eszmecserének az lenne a célja, hogy ösztönözze a polgárok részvételét a politikai döntéshozatalban, és felhívja a figyelmet a részvételi demokrácia rendelkezésre álló eszközeire, például az európai polgári kezdeményezésre.

SZOLGÁLTATÁSI SZOLGÁLTATÁSOK A BEST TÁMOGATÁSRA – Az Európai Bizottság képviseletei, Europe Direct információs központok, nemzeti kapcsolattartó pontok

A résztvevők által megvitatott egyik kulcsfontosságú elem az Európai Bizottság uniós országokban működő képviseleteivel és a Europe Direct információs központokkal való együttműködés megerősítése volt az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos kommunikáció javítása érdekében. A States képviselő által 2020-tól felállítandó kapcsolattartó pontokkal kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a jogi szempontok helyett inkább a kezdeményezésekre kell összpontosítani a kommunikációra. Ezek a Bizottság képviseleteivel és a Europe Direct információs központokkal együtt támogathatják az eszközt nemzeti és helyi szinten népszerűsíteni kívánó szervezeteket.

AZ ÁLLAMPOLGÁRI ISMERETEK OKTATÁSA: AZ EGYETEMEK KULCSFONTOSSÁGÚ SZEREPE AZ AKTÍV RÉSZVÉTEL ELŐMOZDÍTÁSÁBAN

A résztvevők hangsúlyozták, hogy fontos stratégiai partnerségeket kialakítani az egyetemekkel, mivel ezek döntő szerepet játszhatnak az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos konkrét információk terjesztésében, ugyanakkor kritikus hozzáállást alakíthatnak ki a polgároknak a szakpolitikák kidolgozásában mint polgári jogokban való részvételével kapcsolatban.

BIZALOMÉPÍTÉS

A résztvevők azt javasolták, hogy hozzanak létre egyszerűbb és hozzáférhetőbb kommunikációs módot az Európai Bizottság által a konkrét kezdeményezésekre válaszul hozott nyomonkövetési intézkedésekről. A nyitottság és az átláthatóság javítása kulcsfontosságú lehet nemcsak az uniós intézményekbe, hanem az európai polgári kezdeményezés mint eszköz hatékonyságába vetett bizalom kiépítéséhez is.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.