Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Europejska inicjatywa obywatelska: podnoszenie świadomości i zachęcanie do zaangażowania obywateli

Data aktualizacji: 15/05/2019

18 kwietnia 2019 r., Timisoara, Rumunia

Demokracja Alive! Festiwal świętuje demokrację europejską!

Zespół europejskiej inicjatywy obywatelskiej odwiedził Timisoara w ramach rozpoczętej w 2018 r. kampanii Take The Initiative, która została już zatrzymana w Bułgarii, na Litwie, w Polsce, Republice Czeskiej, Francji, Portugalii, Austrii, na Malcie i w Niderlandach.

„JAKIE JEST UE?”

Równolegle z wydarzeniem zorganizowanym przez Przedstawicielstwo KomisjiEuropejskiej w Teatrze Narodowym i Domie Opery Timisoara zorganizowano warsztaty dotyczące dzielenia się wiedzą w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej: „Jakie jest UE?”, koncentrując się na demokratycznym uczestnictwie obywateli UE. Wraz z obywatelami i ekspertami w dziedzinie komunikacji politycznej, społeczeństwa obywatelskiego, badań w mediach społecznościowych itp. przeprowadzono debatę na temat zaangażowania obywateli UE w kontekście zbliżających się wyborów.

PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT EUROPEJSKIEJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ I STYMULOWANIE JEJ SZERSZEGO STOSOWANIA

Warsztaty zostały zorganizowane przezzespół ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej z udziałem Charlotte Rive,urzędnika ds. polityki,Komisji Europejskiej i zgromadziły około 30 uczestników z organizacji pozarządowych, obywateli, przedsiębiorstw, środowisk akademickich i centrów informacyjnych Europe Direct, aby omówić rolę europejskiej inicjatywy obywatelskiej i wszystkich obywateli UE w kształtowaniu Europy.

Po quizie i prezentacji, której gospodarzem była Charlotte Rive, publiczność rozpoczęła dyskusję na temat tego, jak zwiększyć znajomość narzędzia w oparciu o swoje pomysły i doświadczenia.

Umieścili dyskusję w kontekście rumuńskiego krajobrazu, rzucając światło na fakt, że w kraju realizuje się wiele inicjatyw i działań oddolnych, ale przede wszystkim w kwestiach o bardzo regionalnym i lokalnym charakterze, a nie na szczeblu UE.

WYMIANAWIEDZY I NAJLEPSZYCH PRAKTYK

Uczestnicy zwrócili uwagę na znaczenie przyjrzenia się najlepszym praktykom przyjętym przez inne kraje oraz opracowania procesu wymiany pomysłów, danych i informacji. Ta owocna wymiana miałaby na celu zachęcenie obywateli do większego zaangażowania w kształtowanie polityki i podniesienie świadomości na temat dostępnych narzędzi demokracji uczestniczącej, takich jak europejska inicjatywa obywatelska.

Budynki CZĘŚCI DOTYCZĄCE PRZYJMUJĄCYCH WSPÓLNOTÓW – przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, punkty informacyjne Europe Direct, krajowe punkty kontaktowe

Kluczowym elementem dyskutowanym przez uczestników było zacieśnienie współpracy z przedstawicielstwami Komisji Europejskiej w krajach UE oraz z punktami informacyjnymi Europe Direct w celu lepszego informowania o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. W odniesieniu do punktów kontaktowych, które od 2020 r. mają zostać utworzone przez posła St atesa, podkreślili potrzebę skoncentrowania się na komunikacji wokół inicjatyw, a nie tylko na aspektach prawnych. Wraz z przedstawicielstwami Komisji i centrami informacyjnymi Europe Direct mogą one wspierać organizacje pragnące promować to narzędzie na szczeblu krajowym i lokalnym.

EDUKACJA OBYWATELSKA: KLUCZOWA ROLA UNIWERSYTETÓW WE WSPIERANIU AKTYWNEGO UCZESTNICTWA

Uczestnicy podkreślili znaczenie rozwijania partnerstw strategicznych z uniwersytetami, ponieważ mogą one być kluczowymi czynnikami rozpowszechniania konkretnych informacji na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a także rozwijania krytycznego podejścia do udziału obywateli w kształtowaniu polityki jako prawa obywatelskiego.

BUDOWANIE ZAUFANIA I PEWNOŚCI

Uczestnicy zaproponowali ustanowienie prostszego i bardziej dostępnego sposobu komunikacji na temat działań następczych podjętych przez Komisję Europejską w odpowiedzi na konkretne inicjatywy. Poprawa otwartości i przejrzystości może mieć kluczowe znaczenie dla budowania zaufania nie tylko do instytucji UE, ale również do skuteczności europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako narzędzia.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.