Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Evropska državljanska pobuda: ozaveščanje in spodbujanje udeležbe državljanov

Spremenjeno dne: 15/05/2019

18. april 2019, Temišvar, Romunija

„Demokracija Alive! Festival obeležuje evropsko demokracijo!

Skupina za evropsko državljansko pobudo je obiskala Temišvar v okviru kampanje Take The Initiative, ki se je začela leta 2018 in se je že ustavila v Bolgariji, Litvi, na Poljskem, Češkem, v Franciji, na Portugalskem, v Avstriji, na Malti in Nizozemskem.

„KAJ JE EU?“

Delavnica o izmenjavi znanja v okviruevropske državljanske pobude je bila organizirana vzporedno z dogodkom, ki ga je gostilo predstavništvo Evropske komisije v nacionalnem gledališču in Operski hiši Temišvar: „Kaj je EU?“ s poudarkom na demokratični udeležbi državljanov EU. Sodelovali so državljani in strokovnjaki s področja političnega komuniciranja, civilne družbe, raziskav družbenih medijev itd., da bi razpravljali o sodelovanju državljanov EU pred prihajajočimi volitvami.

POVEČANJE OZAVEŠČENOSTI O EVROPSKI DRŽAVLJANSKI POBUDI IN SPODBUJANJE NJENE ŠIRŠE UPORABE

Delavnico je organiziralaekipa evropske državljanske pobude, ki se je jeudeležila Charlotte Rive, referentka,Evropska komisija, na njej pa je sodelovalo približno 30 udeležencev med nevladnimi organizacijami, državljani, podjetji, akademiki in informacijskimi centri Europe Direct, da bi razpravljali o vlogi evropske državljanske pobude in vseh državljanov EU pri oblikovanju Evrope.

Po kvizu in predstavitvi, ki jo je gostila Charlotte Rive, je občinstvo začelo razpravo o tem, kako povečati prepoznavnost orodja na podlagi njihovih zamisli in izkušenj.

Razpravo so umestili v romunsko pokrajino in osvetlili dejstvo, da se v državi izvajajo številne lokalne pobude in dejavnosti, vendar večinoma v zvezi z zelo regionalnimi in lokalnimi vprašanji, ne pa na ravni EU.

IZMENJAVAZNANJA IN NAJBOLJŠIH PRAKS

Udeleženci so poudarili, da je treba preučiti najboljše prakse, ki so jih sprejele druge države, in razviti postopek za izmenjavo idej, podatkov in informacij. Ta plodna izmenjava bi bila namenjena spodbujanju večjega sodelovanja državljanov pri oblikovanju politik in ozaveščanju o orodjih participativne demokracije, kot je evropska državljanska pobuda.

Stavba SUCCESSFUL PARTNERSHIPS TO GET THE BEST RESULTS – Predstavništva Evropske komisije, informacijske točke Europe Direct, nacionalne kontaktne točke

Ključni element, o katerem so udeleženci razpravljali, je bila krepitev sodelovanja s predstavništvi Evropske komisije v državah EU in informacijskimi centri Europe Direct za boljše obveščanje o evropski državljanski pobudi. V zvezi s kontaktnimi točkami, ki jih bodo od leta 2020 ustanovili člani St. ates, so poudarili, da se je treba osredotočiti na komuniciranje o pobudah in ne le na pravne vidike. Ti lahko skupaj s predstavništvi Komisije in informacijskimi centri Europe Direct podpirajo organizacije, ki so pripravljene promovirati orodje na nacionalni in lokalni ravni.

DRŽAVLJANSKA VZGOJA: KLJUČNA VLOGA UNIVERZ PRI SPODBUJANJU DEJAVNE UDELEŽBE

Udeleženci so poudarili pomen razvoja strateških partnerstev z univerzami, saj bi lahko bila ključna gonilna sila za konkretno razširjanje informacij o evropski državljanski pobudi, pa tudi za razvoj kritičnega odnosa do udeležbe državljanov pri razvoju politike kot državljanske pravice.

KREPITEV ZAUPANJA IN ZAUPANJA

Udeleženci so predlagali, da se vzpostavi enostavnejši in dostopnejši način komuniciranja o nadaljnjih ukrepih, ki jih je Evropska komisija sprejela v odgovor na posebne pobude. Izboljšanje odprtosti in preglednosti bi lahko bilo ključno za vzpostavitev zaupanja ne le v institucije EU, temveč tudi v učinkovitost evropske državljanske pobude kot orodja.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.