Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa: podizanje svijesti i poticanje sudjelovanja građana

Ažurirano: 15/05/2019

18. travnja 2019., Temišvar, Rumunjska

Demokracija – Alive! Festival slavi europsku demokraciju!

Tim za europsku građansku inicijativu posjetio je Temišvar u okviru kampanje „Pokretanje inicijative”, pokrenute 2018., a već su zaustavljene u Bugarskoj, Litvi, Poljskoj, Češkoj, Francuskoj, Portugalu, Austriji, Malti i Nizozemskoj.

„ŠTO JE UZ EU?”

Radionica o razmjeni znanja oeuropskoj građanskoj inicijativi organizirana je usporedno s događanjem u organizaciji Predstavništva Europske komisije u nacionalnom kazalištu i Opera House Timisoara: „Što je uz EU?” s naglaskom na demokratskom sudjelovanju građana EU-a. Okupio je građane i stručnjake u području političke komunikacije, civilnog društva, istraživanja društvenih medija itd. kako bi raspravljali o angažmanu građana EU-a s obzirom na predstojeće izbore.

PODIZANJE SVIJESTI O EUROPSKOJ GRAĐANSKOJ INICIJATIVI I POTICANJE NJEZINE ŠIRE PRIMJENE

Radionicu je organiziraotim za europsku građansku inicijativu uz sudjelovanje Charlotte Rive,službenice za politiku Europske komisije, a okupio je oko 30 sudionika iz nevladinih organizacija, građana, poduzeća, akademika i informacijskih centara Europe Direct kako bi raspravljali o ulozi europske građanske inicijative i svih građana EU-a u oblikovanju Europe.

Nakon kviza i prezentacije u organizaciji Charlotte Rive, publika je započela raspravu o tome kako taj alat učiniti poznatijim na temelju svojih ideja i iskustava.

Raspravu su postavili u kontekst rumunjskog krajolika i istaknuli činjenicu da se u zemlji provode brojne lokalne inicijative i aktivnosti, ali uglavnom u vezi s vrlo regionalnim i lokalnim pitanjima, a ne na razini EU-a.

RAZMJENAZNANJA I NAJBOLJIH PRAKSI

Sudionici su istaknuli važnost razmatranja najboljih praksi koje su usvojile druge zemlje i razvoja postupka razmjene ideja, podataka i informacija. Tom uspješnom razmjenom željelo bi se potaknuti veće sudjelovanje građana u oblikovanju politika i podići svijest o dostupnim alatima participativne demokracije kao što je europska građanska inicijativa.

Izgradnja SUCCESSFULTA PARTNERSHISA U GETU BEST RESULTSA – Predstavništva Europske komisije, informacijski centri Europe Direct, nacionalne kontaktne točke

Ključni element o kojem se raspravljalo među sudionicima bilo je jačanje suradnje s predstavništvima Europske komisije u državama članicama EU-a i informacijskim centrima Europe Direct radi bolje komunikacije o europskoj građanskoj inicijativi. Kad je riječ o kontaktnim točkama koje će od 2020. uspostaviti članovi St ates, naglasili su da je potrebno usredotočiti se na komunikaciju o inicijativama, a ne samo na pravne aspekte. Oni, zajedno s predstavništvima Komisije i informacijskim centrima Europe Direct, mogu poduprijeti organizacije koje su voljne promicati alat na nacionalnoj i lokalnoj razini.

GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: KLJUČNA ULOGA SVEUČILIŠTA U POTICANJU AKTIVNOG SUDJELOVANJA

Sudionici su naglasili važnost razvoja strateških partnerstava sa sveučilištima jer bi ona mogla biti ključni pokretači za konkretno širenje informacija o europskoj građanskoj inicijativi, ali i za razvoj kritičkog stava prema sudjelovanju građana u razvoju politike kao građanskog prava.

IZGRADNJA POVJERENJA I POVJERENJA

Sudionici su predložili uspostavu jednostavnijeg i pristupačnijeg načina komunikacije o daljnjim mjerama koje je Europska komisija poduzela kao odgovor na konkretne inicijative. Poboljšanje otvorenosti i transparentnosti moglo bi biti ključno za izgradnju povjerenja i povjerenja u institucije EU-a, ali i u učinkovitost europske građanske inicijative kao alata.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.