Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir pasaules mēroga iedvesmas avots

Atjaunināšanas datums: 25/06/2020

Vairāk nekā 200 NVO no visas pasaules lūdz ANO izveidot Pasaules pilsoņu iniciatīvu un tieši paust savu viedokli par tās jautājumiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Pasaules pilsoņu iniciatīva (UNWCI), kurā pilsoņi varētu vākt parakstus un ierosināt tos lielai starptautiskai ANO skaņu organizācijai kā unikāla ideja, tomēr tā patiešām nav. Eiropas pilsoņu iniciatīva ir pastāvējusi kopš 2012. gada un ir izveidota daudzu tādu pašu iemeslu dēļ, kuru dēļ pilsoniskās sabiedrības organizācijas mudina izveidot UNWCI: demokrātijas deficīts. Vairāk nekā 200 NVO jau ir pievienojušās UNWCI kampaņai un tieši iedvesmojas no Eiropas pilsoņu iniciatīvas.

World Citizens

Ja uz ielas pajautājat, kāda, viņaprāt, ir viņu individuālā ietekme Apvienoto Nāciju Organizācijas globālajā arēnā, jūs, visticamāk, dzirdēsiet, ka viņi uzskata, ka viņiem nav nekādas ietekmes. Un tie nav pilnīgi nepareizi. ANO ir sarežģīta starptautiska struktūra, kas ievērojami pārsniedz vidusmēra iedzīvotāju ietekmi. Atsevišķi aktīvi iedzīvotāji, kas nāca klajā ar tādiem priekšstatiem kā klimata aktīviste Greta Thunberg, ir uzstājušies pirms ANO konferencēm, un iestāde jau ilgu laiku ir veltījusi vairāk pūļu, lai pilsoniskajai sabiedrībai dotu iespēju paust savu viedokli. Taču vidusmēra pilsonim bez lielas platformas vai bez NVO pārstāvības ir maz iespēju ierosināt idejas ANO, nemaz nerunājot par tās darba kārtības veidošanu. Tas varētu būt tikpat labi kā déjà vu eiropiešiem. Patiesībā ideja par pasaules pilsoņu iniciatīvu nav neticami jauna. Tā pamatā ir starptautisks instruments, kas jau pastāv kopš 2012. gada: Eiropas pilsoņu iniciatīva.

Tāpat Eiropas Savienība tika kritizēta par to, ka tā ir politiskās elites klubs, nevis pilsoņu savienība. Tieši šīs kritikas dēļ pilsoniskās sabiedrības aktīvisti, kas atzina ES demokrātisko potenciālu, lobēja tāda instrumenta iekļaušanu, kas ļautu pilsoņiem vākt parakstus jautājumā, kuru viņi uzskata par svarīgu Eiropā, un pēc pietiekama atbalsta iepazīstināt ar to ES iestādes, tādējādi ietekmējot ES darba kārtību no augšupējiem, nevis tradicionālajiem lejupējiem politiskajiem mehānismiem. Tieši šo pilsoniskās sabiedrības dalībnieku un tiešo demokrātijas aktīvistu, kas ir “Demokrātijas International” dibinātāji, neatlaidība, kas veiksmīgi cīnījās par Eiropas pilsoņu iniciatīvas sākumu Lisabonas līgumā, veido ES pārvaldības noteikumus šodien. Šodien pievienoties Eiropas pilsoņu iniciatīvai ir visu ES pilsoņu tiesības, kas ļauj vienam miljonam pilsoņu ierosināt tiesību aktus Eiropas iestādēm un ir ļāvuši pilsoņiem un pilsoniskajai sabiedrībai dalīties zināšanās iniciatīvu kampaņās. Šis instruments ir arī veicinājis ES pilsonību un aktīvu eiropiešu kopienu, jo īpaši jauniešus, un ir veicinājis izpratni par dažādiem sabiedrībai svarīgiem jautājumiem.

ANO daudzējādā ziņā ir līdzīga ES. Un abas struktūras var gūt labumu no lielākas iedzīvotāju līdzdalības lēmumu pieņemšanā, vairāk kolektīvās finansēšanas iespēju un daudzveidīgākiem viedokļiem un ierosinājumiem par ļoti sarežģītām un globālām problēmām. ES ir veikusi pasākumus, lai novērstu šo demokrātijas plaisu un tuvinātu iedzīvotājus lēmumu pieņemšanai, un ir pēdējais laiks, kad tās lielākais, vecākais brālis — ANO — veic pasākumus šajā pašā virzienā. Ņemot vērā tādus globālus jautājumus kā klimata pārmaiņas, nabadzība, veselības krīzes, bads un dabas katastrofas, kas prasa globālus risinājumus, ANO var iedvesmoties no ES, paverot iedzīvotājiem iespēju piedalīties diskusijās.

Ja ANO ir starptautiska struktūra, kas veicina pasaules mēroga sadarbību un piedāvā risinājumus sarežģītām globālām problēmām cilvēces uzlabošanai, kāpēc šo risinājumu ierosināšanā nav iesaistīti ne pasaules iedzīvotāji, ne pasaules pilsoņi? Kāpēc daži pasaules mēroga augsta līmeņa indivīdi lemj par to, ar kādiem risinājumiem viņi īpaši nesaskarsies vai necietīs, bet gan vidusmēra iedzīvotāji?

Leaflet

ANO ir demokrātijas deficīts: tās struktūrās un lēmumu pieņemšanas procedūrās netiek ņemta vērā cilvēku līdzdalība, un parastie iedzīvotāji nevar ietekmēt tās lēmumus. Tomēr demokrātija ir ANO pamatvērtība, un tā cenšas strādāt cilvēku ikdienas dzīves labā visos līmeņos. Ja tā vēlas saglabāt šo vērtību, tai ir jāatver savas sarežģītās lēmumu pieņemšanas procedūras, lai uzklausītu to ikdienas iedzīvotāju viedokli, kuri saprot un saskaras ar globālajām problēmām uz vietas. Tai jābūt atvērtai, lai rastu risinājumus starptautiskām problēmām. Uzskatot Eiropas pilsoņu iniciatīvu par pasaulē pirmo transnacionālo līdzdalības demokrātijas instrumentu kā iedvesmu un paraugu, globāls pēcnācējs, ko dēvē par Pasaules pilsoņu iniciatīvu, var rast globālus risinājumus mūsu globālajām problēmām.

Un, ja domājat, ka Word pilsoņu iniciatīva ir pārāk liela ideja, tad mums nevajadzētu aizmirst, ka tieši pilsoniskās sabiedrības centieni tikai pirms astoņiem gadiem pielika punktu 500 miljonu eiropiešu debesīs. Tieši pilsoniskās sabiedrības organizācijas šodien veic tādu pašu darbu starptautiskā mērogā. Demokrātija bez robežām, Democracy International un CIVICUS jau ir veidojušas pamatu, tagad pilsoniskās sabiedrības organizācijas tiek aicinātas sekot līdzi Eiropas pilsoņu iniciatīvas ietekmei un padarīt šo ideju par realitāti.

https://www.worldcitizensinitiative.org

Daniela

Autori

Daniela Vancic

Daniela Vancic ir Eiropas programmu vadītāja NVO Democracy International, kas veicina pilsoņu ciešāku iesaistīšanos politisko lēmumu pieņemšanā, un viņai ir pieredze Eiropas pilsoņu iniciatīvā kopš šā rīka pirmsākumiem. Danielai ir četru gadu pieredze kampaņu rīkošanā un tīklu veidošanā, un pēdējos trīs gadus viņa īsteno Democracy International Eiropas kampaņas. Daniela aktīvi darbojusies Eiropas pilsoņu iniciatīvā, sākot no konsultāciju sniegšanas organizatoriem par kampaņu veikšanu un līdzekļu piesaistīšanu un beidzot ar atbalstu šā rīka regulējuma stingrākā īstenošanā un tā popularitātes veicināšanā iedzīvotāju vidū. 

Sazinieties ar Danielu Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā!

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.