Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva įkvepia pasauliniu mastu

Atnaujinta: 25/06/2020

Daugiau kaip 200 NVO iš viso pasaulio prašo JT sukurti Pasaulio piliečių iniciatyvą ir suteikti žmonėms galimybę tiesiogiai reikšti savo nuomonę.

Jungtinių Tautų pasaulio piliečių iniciatyva (UNWCI), pagal kurią piliečiai galėtų rinkti parašus ir pasiūlyti juos didžiajai tarptautinei JT organizacijai, kaip ir unikali idėja. Europos piliečių iniciatyva įgyvendinama nuo 2012 m. ir buvo sukurta dėl daugelio tų pačių priežasčių, kurias pilietinės visuomenės organizacijos skatina kurti UNWCI: demokratijos trūkumas. Daugiau kaip 200 NVO jau prisijungė prie UNWCI kampanijos ir yra tiesiogiai įkvėptos Europos piliečių iniciatyvos.

World Citizens

Jei gatvėje turėtumėte paklausti, kokia, jų nuomone, yra jų asmeninė įtaka Jungtinių Tautų pasaulinėje arenoje, tikėtina, kad jie mano, jog jie neturi jokios įtakos. Ir jie nėra visiškai klaidingi. JT yra sudėtinga tarptautinė organizacija, kuri gerokai viršija vidutinio piliečio įtaką. Vieninteliai aktyvūs piliečiai, pavyzdžiui, klimato aktyvistė Greta Thunberg, supažindino su JT konferencijomis, o ši institucija jau seniai deda daugiau pastangų, kad pilietinė visuomenė būtų išgirsta. Tačiau paprastas pilietis, neturintis didelės platformos arba neturintis NVO atstovavimo, turi mažai arba visai neturi galimybių siūlyti idėjas JT, jau nekalbant apie jos darbotvarkės formavimą. Tai gali atrodyti kaip „ déją vu “ europiečiams. Iš tiesų Pasaulio piliečių iniciatyvos idėja nėra neįtikėtinai nauja. Ji grindžiama tarpvalstybine priemone, kuri jau taikoma nuo 2012 m.: Europos piliečių iniciatyva.

Europos Sąjunga taip pat buvo kritikuojama dėl to, kad ji yra politinio elito klubas, o ne piliečių sąjunga. Būtent dėl šios kritikos pilietinės visuomenės aktyvistai, kurie pripažino ES demokratinį potencialą, siekė įtraukti priemonę, kuri leistų piliečiams rinkti parašus klausimu, kurį jie laiko svarbiu Europoje, ir, gavę pakankamą paramą, ją pristatyti ES institucijoms, taip darydami įtaką ES darbotvarkei ne pagal principą „iš viršaus į apačią“, o iš tradicinių politinių mechanizmų „iš viršaus į apačią“. Tai buvo šių pilietinės visuomenės veikėjų ir tiesioginės demokratijos aktyvistų atkaklumas, t. y. pačios organizacijos „Demokrat International“ narės steigėjos, sėkmingai agitavusios už Europos piliečių iniciatyvą, kuri šiandien yra ES reglamentuojančios taisyklės. Šiandien prisijungimas prie Europos piliečių iniciatyvos yra visų ES piliečių teisė, suteikianti galimybę milijonui piliečių siūlyti teisės aktus Europos institucijoms, o piliečiams ir pilietinei visuomenei – dalytis žiniomis iniciatyvos kampanijose. Šia priemone taip pat skatinamas ES pilietiškumas ir aktyvių europiečių, ypač jaunimo, bendruomenė ir didinamas informuotumas įvairiais visuomenei svarbiais klausimais.

JT daugeliu atžvilgių yra panašios į ES. Abiem subjektams gali būti naudingas aktyvesnis piliečių dalyvavimas sprendimų priėmimo procese, daugiau sutelktinio finansavimo galimybių ir įvairesnių nuomonių bei pasiūlymų, susijusių su labai sudėtingomis ir pasaulinėmis problemomis. ES ėmėsi veiksmų, kad pašalintų šį demokratinį atotrūkį ir priartintų piliečius prie sprendimų priėmimo proceso, ir atėjo laikas, kad jos didesnis vyresnio amžiaus brolis, JT, imtųsi veiksmų ta pačia kryptimi. Pasaulinio masto problemoms, pvz., klimato kaitai, skurdui, sveikatos krizėms, badui ir gaivalinėms nelaimėms, spręsti reikia pasaulinio masto sprendimų, todėl JT gali įkvėpti ES atvėrus diskusijų vietą piliečiams.

Jei JT yra tarptautinė organizacija, skatinanti pasaulinį bendradarbiavimą ir siūlanti sudėtingų pasaulinių problemų sprendimus žmonijos gerinimui, kodėl ne pasaulio gyventojai, pasaulio piliečiai, dalyvauja siūlant šiuos sprendimus? Kodėl keletas pasaulio aukšto lygio asmenų sprendžia, kaip spręsti problemas, kurių jie ypač nepatirs ar nuo jų kentės, tačiau vidutiniai piliečiai tai darys?

Leaflet

JT kenčia dėl demokratijos trūkumo: jos organai ir sprendimų priėmimo procedūros nepaiso žmonių dalyvavimo ir nėra galimybių eiliniams piliečiams daryti įtaką jo sprendimams. Tačiau demokratija yra pagrindinė JT vertybė ir ja siekiama dirbti kasdienių žmonių gyvenimo labui visais lygmenimis. Jei nori išsaugoti šią vertę, ji turi pradėti sudėtingas sprendimų priėmimo procedūras, kad galėtų išgirsti tų kasdienių piliečių, kurie supranta ir patiria pasaulines problemas vietoje, nuomonę. Ji turi būti atvira visuomenės patalkos tarptautinių problemų sprendimams. Kadangi Europos piliečių iniciatyva yra pirmoji pasaulyje tarpvalstybinė dalyvaujamosios demokratijos priemonė, kaip įkvėpimo šaltinis ir modelis, pasaulinis palikuonis, vadinamas Pasaulio piliečių iniciatyva, gali rasti pasaulinių problemų, su kuriomis susiduriame, sprendimus.

Ir, jei manote, kad „Word Citizens’ Initiative“ yra per daug „pje-in-sky“ idėjos, neturėtume pamiršti, kad vos prieš aštuonerius metus 500 mln. europiečių danguje žengė būtent pilietinės visuomenės pastangos. Šiuo metu tokį patį darbą tarptautiniu mastu atlieka pilietinės visuomenės organizacijos. Demokratija „Demokratija be sienų“, „Demokratija“, „Demokratija“ ir „CIVICUS“ jau padėjo pagrindą, dabar pilietinės visuomenės organizacijos raginamos sekti Europos piliečių iniciatyvos pėdsakais ir paversti idėją realybe.

https://www.worldcitizensinitiative.org

Daniela

Autoriai

Daniela Vancic

Daniela Vancic atsakinga už organizacijos „Democracy International“ Europos programą. Ši nevyriausybinė organizacija skatina piliečius aktyviau dalyvauti politinių sprendimų priėmimo procese ir turi su Europos piliečių iniciatyva susijusios patirties, kaupiamos nuo pat šios priemonės sukūrimo. Daniela turi ketverių metų kampanijų ir tinklų kūrimo patirtį, o pastaruosius trejus metus ji vykdo organizacijos „Democracy International“ Europos kampanijas. Daniela daug dirbo Europos piliečių iniciatyvos srityje: organizatoriams patarė, kaip rengti kampanijas ir rinkti lėšas, skatino geriau įgyvendinti šios priemonės reglamentą ir siekė, kad piliečiai apie ją daugiau žinotų. 

Susisiekite su Daniela Europos piliečių iniciatyvos forume!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.