Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Tervezés, terhelés, ütközés: A javított európai polgári kezdeményezés vezető szerepet tölt be az erősebb, a polgárok és a központosított Európai Unió felé vezető úton

Frissítés dátuma: 05/03/2020

Tervezés, terhelés, ütközés: A javított európai polgári kezdeményezés vezető szerepet tölt be az erősebb, a polgárok és a központosított Európai Unió felé vezető úton

des

Az Európa jövőjéről szóló konferencia közeledtével a mai napon a brüsszeli büszkeség arról szól, hogyan lehet a polgárokat jobban bevonni az uniós szintű szakpolitikai döntéshozatalba. Bár még nem világos, hogy a Bizottság, az Európai Parlament és a Tanács miben állapodna meg a konferencia formájával kapcsolatban, egy dolog biztos: a konferenciának a polgári szerepvállalásra irányuló korábbi és jelenlegi kezdeményezések tapasztalataira és tanulságaira kell építenie.  Ez természetesen az európai polgári kezdeményezést mint a részvételi demokrácia első transznacionális eszközét jelenti, amely lehetővé teszi az európai polgárok számára, hogy formálják az uniós szakpolitikai menetrendet és annak többnyelvű online együttműködési platformját (a fórumot).

Az Európai Bizottság átalakította az európai polgári kezdeményezést, bővítve az európai polgárok számára kínált lehetőségeket arra, hogy megtervezzék saját kezdeményezéseiket, és kapcsolatba lépjenek másokkal annak érdekében, hogy valódi hatást gyakoroljanak a menetrend uniós szintű meghatározására. Ez egy lehetőség arra, hogy ne szalasszuk el mindazokat, akik érdeklődnek a polgári részvétel iránt, ezért győződjön meg arról, hogy a TOVÁBBÁ SZOLGÁLTATJA a megosztott tapasztalatokat, valamint a jelenlegi és jövőbeli kezdeményezések szervezőinek szóló szakértői iránymutatást és tanácsadást.

Az Európai Parlament és a Bizottság közzétette az Európa jövőjéről szóló konferencia megjelenésével kapcsolatos kiinduló álláspontját. Számos érdekelt fél fejtette ki véleményét – néhányan úgy vélték, hogy a javasolt megközelítés túl felülről lefelé, mások pedig a szervezett civil társadalom elégtelen részvételét hangsúlyozták. Bár a keretet még ki kell dolgozni és remélhetőleg javítani kell, a kialakításnak van egy olyan sajátos jellemzője, amely eltér az eddigi legtöbb intézményi törekvéstől. A konferenciának „új nyilvános fórumnak kell lennie a polgárokkal folytatott nyílt, inkluzív, átlátható és strukturált vita számára”, többnyelvű digitális platformot használva a részvétel, a hozzáférhetőség és az átláthatóság maximalizálása érdekében.

Ez biztató, tekintettel arra, hogy Európában minden szinten egyre több demokratikus újításra kerül sor, amelyek azért sikeresek, mert kombinálják az offline és az online eszközöket – a polgárokkal együtt döntve a települési projektekre fordított költségvetési kiadásokról (Párizs a beruházási költségvetés 5%-át szervezi) az új izlandi alkotmány polgárokkal való, együttműködésen alapuló megfogalmazásáig.

Az uniós szintű egyedülálló demokratikus innováció kétségtelenül az európai polgári kezdeményezés. A felhasználóbarátabbá válás és a korszerűsített támogatási infrastruktúra révén nem meglepő, hogy több európai kívánja használni ezt az eszközt, és egyre több kezdeményezés kerül nyilvántartásba.

Az európaiaknak az őket érintő kérdésekkel kapcsolatos kívánságai, a sikeres múlt és az 16 folyamatban lévő kezdeményezés jó referenciapontot jelentenek a lehetséges témák számára, ezért az Európa jövőjéről szóló konferencia tovább vizsgálható.

Emellett a többnyelvű online együttműködési platform – az európai polgári kezdeményezés fóruma – irányítása során szerzett tapasztalatok és levont tanulságok hasznos betekintést nyújthatnak a konferencia többnyelvű digitális platformjának kialakításába, amely a polgárokat kezdeményezéseik megszervezésében segíti, és arra ösztönzi a potenciális szervezőket, hogy kezdeményezzenek megbeszéléseket, és csatlakozzanak az esetleges támogatókhoz azáltal, hogy ötleteiket közzéteszik a fórum Vitafórumán.

Végül, de nem utolsósorban a konferenciának valóban elő kell mozdítania az európai polgári kezdeményezést egész Európában. Ez könnyen megvalósítható, ha a folyamatban lévő európai polgári kezdeményezések a konferencia többnyelvű platformján jelennek meg annak érdekében, hogy ösztönözzék a polgárokat azok megfontolására és támogatására.

A nap végén csak a demokratikus innováció különböző eszközei és módszerei közötti szinergiák megteremtésével jön létre egy valódi európai közélet, amely a párbeszéd, a vita és a döntések közös alkotása, amely nemcsak az európai polgárok érdekében, hanem velük együtt zajlik.

 

Assya

Közreműködők

Assya Kavrakova

Assya Kavrakova az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) ügyvezető igazgatója – http://www.ecas.org/ egy brüsszeli székhelyű nemzetközi nonprofit szervezet, amely páneurópai tagsággal rendelkezik, és közel 30 éves tapasztalattal rendelkezik a polgárok jogainak gyakorlásában és az inkluzív, átlátható és demokratikus Európáért folytatott kampányban. Kavrakova asszony több mint húsz éves tapasztalattal rendelkezik a nem kormányzati szektor felső vezetői pozícióiban, és mélyreható ismeretekkel rendelkezik az európai polgárságról, az európai jogi keretről, valamint az uniós polgári részvétel formális és informális mechanizmusairól. Az „Európai polgári kezdeményezés fóruma” elnevezésű online együttműködési platform – az ECAS által működtetett projekt – projektmenedzsere az Európai Bizottság nevében és annak szerződése alapján. Tagja továbbá az EUobserver igazgatótanácsának – egy nonprofit, független online újságnak.

Lépjen kapcsolatba Assyával az európai polgári kezdeményezés fórumán

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.

Hozzászólások

Inactive user | 26/02/2020

Lehetőség szerint közvetítéssel kívánok segítséget nyújtani

 

Forum Team | 26/02/2020

Dear Enrique,

We thank you for your message and herewith inform you that the event will be web-streamed.

The information with the link will appear on the European Citizens' Initiative website the day before the event.

Best regards,

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.