Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Oblikovanje, delovanje, vpliv: Izboljšana evropska državljanska pobuda vodi pot k močnejši, državljanski – osrednji Evropski uniji

Spremenjeno dne: 05/03/2020

Oblikovanje, delovanje, vpliv: Izboljšana evropska državljanska pobuda vodi pot k močnejši, državljanski – osrednji Evropski uniji

des

Ko se bliža konferenca o prihodnosti Evrope, je ves čas v Bruslju, kako državljane bolj vključiti v oblikovanje politik na ravni EU. Čeprav še ni jasno, kaj bi se Komisija, Evropski parlament in Svet dogovorili o obliki konference, je gotovo, da bi morala konferenca temeljiti na izkušnjah in izkušnjah, pridobljenih s prejšnjimi in sedanjimi pobudami za vključevanje državljanov.  To seveda postavlja evropsko državljansko pobudo kot prvi nadnacionalni instrument participativne demokracije, ki evropskim državljanom omogoča, da oblikujejo politično agendo EU in njeno večjezično spletno sodelovalno platformo (ta forum), v središču pozornosti.

Evropska komisija je prenovila evropsko državljansko pobudo in povečala možnosti, ki jih ponuja evropskim državljanom, da oblikujejo lastne pobude in sodelujejo z drugimi, da bi resnično vplivali na določanje agende na ravni EU. To je ena od priložnosti, ki je ne smemo zamuditi za vse, ki se zanimajo za državljansko udeležbo, zato zagotovite, da boste lahko izkoristili skupne izkušnje ter strokovne smernice in nasvete za organizatorje sedanjih in prihodnjih pobud.

Evropski parlament in Komisija sta objavila svoja izhodišča o tem, kako bi morala biti konferenca o prihodnosti Evrope. Veliko zainteresiranih strani je izrazilo mnenja – nekateri menijo, da je predlagani pristop previsok od zgoraj navzdol, drugi pa poudarjajo nezadostno vključenost organizirane civilne družbe. Čeprav je treba okvir še razviti in po možnosti izboljšati, obstaja posebna značilnost zasnove, zaradi katere se razlikuje od večine dosedanjih institucionalnih prizadevanj. Konferenca bi morala biti „nov javni forum za odprto, vključujočo, pregledno in strukturirano razpravo z državljani“ z uporabo večjezične digitalne platforme za čim večjo udeležbo, dostopnost in preglednost.

To je spodbudno glede na vse večje število demokratičnih inovacij na vseh ravneh v Evropi, ki so uspešne, saj združujejo nespletna in spletna orodja – od soodločanja z državljani o proračunski porabi za občinske projekte (Pariz črpa 5 % svojega naložbenega proračuna) do skupnega oblikovanja nove islandske ustave z državljani.

Edinstvena demokratična inovacija na ravni EU je nedvomno evropska državljanska pobuda. Z večjo prijaznostjo do uporabnika in nadgrajeno podporno infrastrukturo ni presenetljivo, da si več Evropejcev želi uporabljati ta instrument in da je prijavljenih še več pobud.

Konferenca o prihodnosti Evrope bi lahko dodatno preučila želje Evropejcev glede vprašanj, ki jih zadevajo, uspešne pretekle in 16 tekočih pobud pa so dobra referenčna točka za morebitne teme.

Poleg tega lahko izkušnje in izkušnje, pridobljene pri upravljanju večjezične spletne sodelovalne platforme – foruma evropske državljanske pobude – ki podpira državljane pri organizaciji njihovih pobud in spodbuja morebitne organizatorje, da sprožijo razprave in se povežejo z morebitnimi navijači, tako da svoje zamisli objavijo na oddelku za razpravo foruma, prinesejo koristne vpoglede pri oblikovanju večjezične digitalne platforme konference.

Nenazadnje bi morala konferenca spodbujati evropsko državljansko pobudo po vsej Evropi. To je mogoče zlahka doseči tako, da se sedanje evropske državljanske pobude vključijo v večjezično platformo konference, da bi državljane spodbudili k njihovemu razmisleku in podpori.

Na koncu bo samo z ustvarjanjem sinergij med različnimi orodji in metodami demokratičnih inovacij ustvarjen pravi evropski javni prostor kot javna sfera dialoga, razprave in koprodukcije odločitev ne le za evropske državljane, temveč tudi z njimi.

 

Assya

Avtorji člankov

Assya Kavrakova

Assya Kavrakova je izvršna direktorica Evropske službe za državljane (ECAS) – http://www.ecas.org/ mednarodna neprofitna organizacija s sedežem v Bruslju, ki ima vseevropsko članstvo in ima skoraj 30 let izkušenj z opolnomočenjem državljanov, da uveljavljajo svoje pravice, in kampanjo za vključujočo, pregledno in demokratično Evropo. Ga. Kavrakova ima več kot dvajset let izkušenj na višjih vodstvenih položajih v nevladnem sektorju in poglobljeno poznavanje evropskega državljanstva, evropskega okvira pravic ter formalnih in neformalnih mehanizmov državljanske udeležbe EU. Je projektna vodja spletne sodelovalne platforme Forum evropske državljanske pobude – projekta, ki ga upravlja ECAS – v imenu Evropske komisije in po pogodbi z njo. Je tudi članica odbora opazovalke EU – nepridobitnega in neodvisnega spletnega časopisa.

Stopite v stik z Assijo na forumu evropske državljanske pobude

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.

Komentarji

Inactive user | 26/02/2020

Če je mogoče, želim pomagati s pretakanjem

 

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Forum Team | 26/02/2020

Dear Enrique,

We thank you for your message and herewith inform you that the event will be web-streamed.

The information with the link will appear on the European Citizens' Initiative website the day before the event.

Best regards,

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?