Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Проектиране, включване, удар: Подобрената европейска гражданска инициатива ръководи пътя към по-силен, гражданин — Гражданин на Европейския съюз

Актуализирано на: 05/03/2020

Проектиране, включване, удар: Подобрената европейска гражданска инициатива ръководи пътя към по-силен, гражданин — Гражданин на Европейския съюз

des

С наближаването на Конференцията за бъдещето на Европа всички бузове в Брюксел днес са свързани с това как да се повиши ангажираността на гражданите в изготвянето на политиките на равнището на ЕС. Въпреки че остава да се види какво ще бъде договорено между Комисията, Европейския парламент и Съвета по отношение на формата на конференцията, едно е сигурно — конференцията следва да се основава на опита и поуките, извлечени от предишни и настоящи инициативи за ангажираност на гражданите.  Това естествено поставя Европейската гражданска инициатива като първия транснационален инструмент на демокрацията на участието, който позволява на европейските граждани да оформят политическата програма на ЕС и неговата многоезична онлайн платформа за сътрудничество (този форум), на централно място.

Европейската комисия обнови европейската гражданска инициатива, като увеличи възможностите, които тя предлага на европейските граждани да разработват свои собствени инициативи и да се ангажират с други, за да окажат реално въздействие върху определянето на дневния ред на равнище ЕС. Това е една възможност да не се пропуска всеки, който се интересува от участие на гражданите, така че се уверете, че ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ ВЪПРОСИ да се възползвате от споделения опит, както и от експертните насоки и съвети за организаторите на настоящи и бъдещи инициативи.

Европейският парламент и Комисията публикуваха изходните си позиции относно начина, по който следва да изглежда Конференцията за бъдещето на Европа. Много заинтересовани страни изразиха мнения — някои считат предложения подход твърде отгоре надолу, други подчертават недостатъчното участие на организираното гражданско общество. Въпреки че рамката предстои да бъде доразвита и да се надяваме да бъде подобрена, съществува една специфична характеристика на проекта, която я отличава от повечето институционални усилия до момента. Конференцията следва да бъде „нов публичен форум за открит, приобщаващ, прозрачен и структуриран дебат с гражданите“, като се използва многоезична цифрова платформа за максимално увеличаване на участието, достъпността и прозрачността.

Това е окуражаващо, като се има предвид нарастващият брой демократични иновации, които се осъществяват на всички равнища в Европа и които са успешни, тъй като съчетават офлайн и онлайн инструменти — от съвместното вземане на решения с гражданите относно бюджетните разходи за общински проекти (Париж набира 5 % от своя инвестиционен бюджет) до съвместното изготвяне с гражданите на нова исландска конституция.

Уникалната демократична иновация на равнището на ЕС несъмнено е Европейската гражданска инициатива. С подобрената си лесна употреба и подобрената си инфраструктура за подкрепа не е изненадващо, че повече европейци желаят да използват този инструмент и че се регистрират повече инициативи.

Показателни за желанията на европейците по отношение на въпросите, които са засегнати, успешното минало и 16-те текущи инициативи, са добра отправна точка за потенциални теми, а Конференцията за бъдещето на Европа може да проучи допълнително.

Освен това опитът и поуките, извлечени от управлението на многоезичната онлайн платформа за сътрудничество — форума на Европейската гражданска инициатива — която подпомага гражданите при организирането на техните инициативи и насърчава потенциалните организатори да предизвикат дискусии и да се свържат с евентуални поддръжници, като публикуват идеите си в раздела за дискусии на форума, могат да дадат полезна информация при проектирането на многоезичната цифрова платформа на конференцията.

На последно място, но не и по важност, конференцията следва действително да популяризира Европейската гражданска инициатива в цяла Европа. Това може лесно да се постигне, като текущите европейски граждански инициативи бъдат включени в многоезичната платформа на конференцията, за да се насърчат гражданите да ги обмислят и подкрепят.

В края на деня ще бъде създадено истинско европейско обществено пространство като публична сфера на диалог, дебат и съвместно производство на решения не само за, но и с гражданите на Европа, само чрез създаване на полезни взаимодействия между различните инструменти и методи на демократично новаторство!

 

Assya

Автори

Аси Кавръкова

Асиа Кавръкова е изпълнителен директор на Европейската служба за граждански действия (ECAS) — http://www.ecas.org/ международна организация с нестопанска цел със седалище в Брюксел, с паневропейско членство и почти 30 години опит в овластяването на гражданите да упражняват правата си и в провеждането на кампании за приобщаваща, прозрачна и демократична Европа. Г-жа Кавръкова има повече от двадесет години опит на висши ръководни длъжности в неправителствения сектор и задълбочени познания за европейското гражданство, европейската рамка за правата, формалните и неформалните механизми за гражданско участие на ЕС. Тя е ръководител на проекта на онлайн платформата за сътрудничество „Форум на Европейската гражданска инициатива“ — проект, управляван от ECAS — от името на и по договор с Европейската комисия. Тя е и член на управителния съвет на наблюдателя на ЕС — независим онлайн вестник с нестопанска цел.

Свържете се с Асиза на форума на Европейската гражданска инициатива

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Inactive user | 26/02/2020

Бих желал, ако е възможно, да се оказва помощ чрез излъчване в реално време.

 

Forum Team | 26/02/2020

Dear Enrique,

We thank you for your message and herewith inform you that the event will be web-streamed.

The information with the link will appear on the European Citizens' Initiative website the day before the event.

Best regards,

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.